moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kalendarz historycznych rocznic w 2016 roku

W przyszłym roku minie 75 lat od pierwszego zrzutu do Polski cichociemnych, ale też 25 lat od momentu, kiedy rosyjskie wojska, stacjonujące w naszym kraju od zakończenia II wojny, zaczęły się wycofywać. Po raz piąty będziemy też obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2016 roku przypada wiele ważnych rocznic, nie tylko dotyczących współczesnej historii.


W 2016 roku minie 65. rocznica śmierci mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Legendarnego dowódcę oddziałów partyzanckich zabito ósmego lutego 1951 roku strzałem w tył głowy w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. „Łupaszka” stał na czele 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. – Oddział walczył z niemiecką policją, litewskimi kolaborantami i partyzantką sowiecką – mówi Piotr Łapiński, historyk z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Po śmierci szczątki majora wrzucono do bezimiennego grobu na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Odnaleźli je w 2013 roku badacze IPN w trakcie prac ekshumacyjnych.

Także w lutym minie 75 lat od pierwszego zrzutu do okupowanej Polski żołnierzy elitarnej formacji cichociemnych. W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku skoczyli mjr Stanisław Krzymowski „Kostka”, rtm. Józef Zabielski „Żbik” i kurier polskiego rządu – bomb. Czesław Raczkowski „Orkan”.

– To była pierwsza w czasie wojny akcja przerzutu skoczków z Wysp Brytyjskich na tereny okupowane – podkreśla Sławomir Snopek, badacz historii wsparcia lotniczego dla Armii Krajowej. W sumie do Polski skoczyło 316 żołnierzy. Dziś pamięć o cichociemnych podtrzymuje Jednostka Wojskowa GROM.

Natomiast 25 lutego przypadanie 185. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską, najkrwawszych starć powstania listopadowego. W 1831 roku polskie oddziały zatrzymały armię rosyjską, udaremniając jej szturm na stolicę. Walka pochłonęła 17 tys. ofiar, w tym 7,5 tys. Polaków. „Polacy walczyli ze wściekłością” – raportował carowi Mikołajowi I dowodzący Rosjanami feldmarszałek Iwan Dybicz.

1 marca po raz piąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Upamiętnia on straconych w 1951 roku w więzieniu mokotowskim siedmiu członków kierownictwa „Wolność i Niezawisłość”, organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

Według szacunków historyków w latach 1944-1954 komunistyczne sądy wydały na powojennych konspiratorów 5 tys. wyroków śmierci, z których wykonano co najmniej 3 tys. Podczas walk zabito ok. 25 tys. partyzantów, prawie tyle samo zmarło w więzieniach. – Losy polskiego podziemia, walczącego o odzyskanie suwerennego państwa były w okresie PRL-u mocno fałszowane – mówi dr Tomasz Łabuszewski, historyk z IPN.

W kwietniu minie 25 lat od momentu, kiedy rosyjskie wojska stacjonujące w Polsce od 1945 roku zaczęły się wycofywać. 8 kwietnia 1991 roku z Bornego Sulinowa wyjechało 12 wyrzutni rakiet operacyjno-taktycznych. Natomiast ostatni pociąg z rosyjskimi wojskami odjechał 17 września 1993 roku.

W sumie Polskę opuściło: 56 tys. żołnierzy, 600 czołgów, 952 transportery opancerzone, 390 dział i moździerzy, 231 samolotów i śmigłowców. – Udało się bezpiecznie i bez jednego wystrzału wyprowadzić całą Północną Grupę Wojsk Armii Czerwonej – mówił portalowi polska-zbrojna.pl przy okazji 20. rocznicy gen. bryg. Zdzisław Ostrowski, były pełnomocnik rządu ds. pobytu wojsk rosyjskich w Polsce.

Przyszły rok to także rocznica stulecia bitwy nad Sommą, największej batalii I wojny i jednej z najkrwawszych w historii ludzkości. Walki w północnej Francji pochłonęły ponad milion ofiar. Starcia między siłami brytyjskimi i francuskimi atakującymi niemieckie umocnienia trwały od 1 lipca do 18 listopada 1916 roku. Nad Sommą Brytyjczycy po raz pierwszy wykorzystali też nową broń – czołgi. – Bitwę można uznać za nierozstrzygniętą. Wojska alianckie przesunęły front o 12 km, jednak za cenę ogromnych strat – mówi Józef Markowski, historyk I wojny.

– Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba – to ostatnie słowa Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki AK. W sierpniu minie 70 lat od rozstrzelania jej przez komunistów. Aresztowana w 1946 roku i katowana przez UB, nie zdradziła kolegów. – 28 sierpnia została zastrzelona w gdańskim więzieniu, tuż przed swoimi 18. urodzinami – mówiła niedawno w rozmowie z polską-zbrojną.pl Luiza Łuniewska, autorka książki „Szukając Inki”. Szczątki sanitariuszki odnalazł w 2014 roku w Gdańsku zespół IPN.

We wrześniu minie 185 lat od obrony Warszawy przed wojskami rosyjskimi w czasie powstania listopadowego. Główne uderzenie rosyjskie zostało skierowane 6 września 1831 roku na Redutę Wolską, bronioną przez 1300 żołnierzy pod dowództwem gen. Józefa Sowińskiego. Kilkugodzinna bohaterska walka zakończyła się kapitulacją obrońców i śmiercią generała. Rankiem 8 września Rosjanie wkroczyli do miasta. Kilka tygodni później rozpadł się polski Sejm, rząd i wojsko, a w końcu października nastąpił ostateczny upadek powstania.

W listopadzie minie 100 lat od wydanego w 1916 roku Aktu 5 listopada. Przedłużająca się I wojna zmusiła państwa centralne do próby zachęcenia do walki Polaków z Królestwa Kongresowego. Władze niemieckie i austro-węgierskie wydały proklamację obiecującą powstanie samodzielnego Królestwa Polskiego oraz utworzenia armii polskiej.

W odpowiedzi rząd rosyjski przyrzekł, że po zakończeniu wojny powstanie polskie państwo, które będzie miała prawo do samodzielności pod berłem rosyjskim. Deklaracje tę poparły Wielka Brytania i Francja. – Akt 5 listopada nie dawał Polakom konkretnej wizji przyszłego państwa, ale poruszył tę kwestię na forum międzynarodowym i przyczynił się do starań o odzyskanie niepodległości – tłumaczy Józef Markowski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: por. Anna Żuchowska

dodaj komentarz

komentarze

~emeryt
1451817480
A gdzie obchody 95 rocznicy III Powstania Śląskiego?
5C-DE-BC-1D

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po śladach polskich bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Przysięga w Limanowej
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Podróż po AWACS-ie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
They Will Check The Training Results in Combat
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Piedimonte – samobójcza misja
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO