moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozruch przed sezonem

Ośrodek w Lądku-Zdroju przyjął już pierwszych pensjonariuszy.

Dziewiętnastu żołnierzy, którzy brali udział w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, przyjechało do Lądka-Zdroju pod koniec stycznia. 21-dniowy turnus rehabilitacyjny w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym miał pomóc im podreperować zdrowie. Drugi turnus ruszył w połowie lutego. O tym, czy będą kolejne, zdecyduje zainteresowanie weteranów.

Poszkodowani żołnierze, poza mieszkającymi w dużych miastach, mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej – leczą się (nie zawsze bez problemów) w ogólnodostępnych przychodniach.

Wkrótce ma się to zmienić. Posłowie kończą w sejmie prace nad ustawą o weteranach, która zagwarantuje tej grupie wiele różnych przywilejów. Między innymi znajdzie się w niej zapis, że zacznie działać dom weterana. To rozwiązanie wzorowane jest na przyjętym w Legii Cudzoziemskiej i armii amerykańskiej. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Dom Weterana w Lądku-Zdroju powstanie na bazie 23 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, który od lat specjalizuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych i dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitacyjną. Jego pacjenci będą mieli zapewnione leczenie, badania diagnostyczne, świadczenia rehabilitacyjne i terapię psychologiczną.

Zgodnie z ustawą z placówki tej będą mogli korzystać wszyscy, którzy byli na misji co najmniej 60 dni bez przerwy albo zostali ranni (nawet pierwszego dnia pobytu). Urazy odniesione podczas misji wymagają często wieloletniej rehabilitacji. Niektórzy (bardzo ciężko ranni) będą mogli dożywać w domu weterana spokojnej starości.

Jak wyjaśniała podpułkownik Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Lądku-Zdroju było odpowiedzią na potrzeby żołnierzy poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, a także reakcją na bieżące problemy zdrowotne wojskowych emerytów i rencistów. Zasady umieszczenia weterana (brał udział w działaniach poza granicami państwa) i weterana-poszkodowanego (doznał uszczerbku na zdrowiu w trakcie misji) w ośrodku określi rozporządzenie MON oraz MSWiA (nie zostało jeszcze zatwierdzone).

Na razie żołnierze zostali przyjęci do ośrodka w Lądku-Zdroju na podstawie zwyczajnych skierowań lekarskich, a za ich pobyt zapłacił NFZ. „Nawiązaliśmy współpracę z Inspektoratem Wojskowej Służby Zdrowia oraz poprzez dowódców jednostek z najciężej poszkodowanymi żołnierzami”, mówi pułkownik Krzysztof Gradys, pełnomocnik dowódcy Wojsk Lądowych do spraw poszkodowanych w misjach. „Wielu z nich skorzystało z tej oferty i pojechało na turnus rehabilitacyjny do Lądka-Zdroju, nie musieli czekać w kolejce NFZ”.

Jaka procedura kwalifikacji będzie obowiązywała przy kolejnych wyjazdach? Aby pojechać na turnus rehabilitacyjny, poszkodowany żołnierz musi udać się do poradni specjalistycznej. Tam otrzyma skierowanie na leczenie szpitalne w oddziale rehabilitacyjnym. Konieczne jest jeszcze uzgodnienie terminu wyjazdu na turnus z dyrekcją w Lądku-Zdroju. Żołnierzy, którzy zakończyli już służbę, obowiązują identyczne procedury. Pułkownik Gradys podkreśla, że osoby leczące urazy lub choroby nabyte w czasie wykonywania zadań poza granicami państwa nie muszą mieć skierowania, aby skorzystać z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, co zapisane jest w artykule 57 ustęp 2 punkt 12 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 roku.

„W razie problemów żołnierze mogą zwrócić się do Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia albo do mnie”, dodaje pułkownik Gradys.

Gdy pod koniec 2010 roku ustawa o weteranach trafiła do sejmu, minister obrony Bogdan Klich, informując o uruchomieniu Domu Weterana (na razie dla 30 osób, ale z możliwością rozszerzenia do 90), spodziewał się, że „zapotrzebowanie będzie duże”. W pierwszej kolejności trafią do tej placówki poszkodowani w operacjach zagranicznych. Ta grupa jest dziś szacowana na około 1,8 tysiąca. Tego typu pacjentów przybywa i wymagają oni stałej, specjalistycznej opieki lekarskiej. Koszty pobytu w domu weterana pokrywać będą: NFZ, sam zainteresowany oraz MON.

Fot. WWW.23WSZUR.PL

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Przerwany lot „Orlika”
Będzie za co kupić koreańską broń
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
Ferie w mundurze
Rusza morski „Dragon”
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Pamiętamy o Niezłomnych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lotnictwo i kobiety
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Jachrance o skokach spadochronowych
Priorytety dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Eurofightery znowu w Polsce
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO