moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Film o legendarnym kurierze z Warszawy

To dla nas duże wyzwanie. Choć będzie to film fabularny, postaramy się, by produkcja była jak najbliższa realiom 1944 roku – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które nakręci film o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Scenariusz pisze już Władysław Pasikowski. Kto zagra głównego bohatera, jeszcze nie wiadomo.


Produkcja otrzymała roboczy tytuł „Kurier”. Pełnometrażowy film fabularny będzie opowiadać o Janie Nowaku-Jeziorańskim. – Tak wybitna postać jak „kurier z Warszawy” zasługuje na hołd. Warto robić filmy o bohaterach narodowych. Nie tylko bowiem niosą one wartość artystyczną, lecz także doskonale promują historię – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum o napisanie scenariusza poprosiło reżysera i scenarzystę Władysława Pasikowskiego, który jest twórcą między innymi: „Psów”, „Krolla”, „Pokłosia” i „Jacka Stronga". – To będzie film o czasie, w którym podejmowano najważniejsze decyzje dla losu wojennej i powojennej Polski oraz jej mieszkańców. Uznaliśmy, że idealnym bohaterem takiego filmu będzie właśnie Jan Nowak-Jeziorański – mówi Pasikowski.

 „Kurier” ma opowiadać o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego, kiedy to dowództwo Armii Krajowej rozważało, czy rozpocząć otwartą walkę z Niemcami. Zadanie Nowaka-Jeziorańskiego polegało na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu. Miał przekazać informacje o planach AK i dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy walczącej Warszawie. Po spotkaniu z najważniejszymi brytyjskimi politykami wrócił do kraju z odmową.

Niedawno zakończyły się pracę nad scenariuszem filmu. – Mamy już tak zwany mały scenariusz, który wymaga jeszcze drobnych prac literackich. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia kolejnych etapów produkcji – przyznaje Jan Ołdakowski. Dyrektor MPW zaznacza, że przygotowanie filmu historycznego jest dużym wyzwaniem. – Nie pracujemy nad filmem dokumentalnym, lecz fabularnym. W takim przypadku niełatwo jest przenieść na ekran całą historię. Trzeba posługiwać się pewnymi skrótami. Postaramy się jednak, by produkcja była jak najbliższa realiom 1944 roku – dodaje.

Obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego zajmuje się kompletowaniem rekwizytów, poszukuje sponsora filmu oraz producenta wykonawczego. Koszty produkcji zostaną oszacowane dopiero za kilka miesięcy, po tym jak ostatecznie zostanie zaakceptowany scenariusz. Obsada filmu także nie jest jeszcze znana. Zdjęcia rozpoczną się w przyszłym roku. Film na ekrany trafi najwcześniej w 2018 roku.

Obraz poświęcony „kurierowi z Warszawy” to kolejny już film Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2011 roku placówka wyprodukowała „Miasto ruin”, krótkometrażową komputerową rekonstrukcję zniszczonego miasta. W 2014 roku odbyła się premiera „Powstania Warszawskiego”, dramatu wojennego, który w całości oparty jest na filmowych kronikach powstańczych. Obraz widziało ponad 600 tysięcy widzów. Dystrybuowany był w Polsce i za granicą. Jego międzynarodowa wersja „Warsaw Uprising” była oficjalnym polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy dokument.

Jan Nowak-Jeziorański urodził się 2 października 1914 roku w Berlinie jako Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak – to jeden z pseudonimów okupacyjnych). Podczas kampanii wrześniowej został wzięty przez Niemców do niewoli. Udało mu się uciec i wrócił do Warszawy, gdzie działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej, a później w Armii Krajowej. Jako publicysta polityczny debiutował w 1940 roku, drukując esej w podziemnym wydawnictwie „Znak”. Od 1943 roku kursował między Warszawą a rządem polskim w Londynie jako kurier komendanta głównego AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku przedostał się do Londynu, gdzie pracował w radiu BBC, a później w Radiu Wolna Europa. Polską rozgłośnią kierował do końca 1975 roku.

Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, był też konsultantem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Angażował się w pomoc dla polskiej opozycji i Solidarności. Odegrał także ważną rolę w przyjęciu Polski do NATO.

Do kraju na stałe wrócił w 2002 roku. Zmarł trzy lata później w Warszawie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Ratownicy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Podróż po AWACS-ie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nie szpital, a instytut
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Honor weteranom misji!
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Ryś” z laserem
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO