moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz bliżej otwarcia Muzeum II Wojny Światowej

Gotowa jest już bryła przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Trwają również prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz budynku. Cały czas rozrastają się też zbiory muzeum. Budowa, finansowana z budżetu państwa, ma kosztować blisko 449 mln zł. Placówka ma zostać otwarta na przełomie 2016 i 2017 roku.

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Studio Architektoniczne Kwadrat

– Prace konstrukcyjne na budowie przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostały zakończone – mówi Alicja Bittner, rzecznik prasowy placówki. Jak dodaje, gotowa jest już bryła budynku wraz z charakterystyczną pochyłą wieżą. Budowla powstaje w historycznym centrum miasta na podstawie projektu gdyńskiego studia architektonicznego Kwadrat. Projektanci zwyciężyli w 2010 roku w międzynarodowym konkursie, którego celem było wyłonienie najlepszej koncepcji architektonicznej budynku wraz z koncepcją zagospodarowania terenu.

Podziemia i wieża

Zgodnie z założeniem duża część obiektu liczącego około 23 tys. m kw., w tym przyszła wystawa główna, znajduje się pod ziemią. Na powierzchni zaplanowano budynek administracyjny oraz wieżę w kształcie pochylonego graniastosłupa. – W liczącej ponad 40 metrów wieży ulokowane zostaną m.in. pomieszczenia edukacyjne, sale wykładowe, biblioteka, restauracja i kawiarnia z widokiem na Gdańsk – wylicza Bittner. Jak dodaje pani rzecznik, obecnie trwają przygotowania do wyłożenia muzealnego placu łupaną kamienną czerwoną kostką. Wkrótce rozpocznie się też montaż betonowej czerwonej okładziny na wieży oraz budynku administracyjnym. Równolegle wewnątrz obiektu instalowane będą rury i kable, a następnie rozpoczną się prace wykończeniowe i montaż wystawy głównej.

Zaprojektowana przez belgijską firmę Tempora SA ekspozycja będzie liczyć 5 tys. m kw. i prezentować II wojnę z perspektywy nie tylko wielkiej polityki, lecz także losów zwykłych ludzi. Na wystawie znajdą się zarówno nowoczesne multimedia, jak i autentyczne przedmioty związane z konfliktem.

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Studio Architektoniczne Kwadrat

Od Fiata do czołgu

Muzeum już dziś ma w swoich zasobach ponad 35 tysięcy eksponatów, a jego zbiory cały czas się rozrastają. W ostatnim roku placówka wzbogaciła się m.in. o maszynę do pisania należącą do Marii Młyńskiej, która w czasie wojny pracowała jako stenotypistka dla polskiego rządu w Londynie. Eksponat podarowała córka właścicielki. Natomiast przedstawiciele Muzeum Zbrodni Japońskiej Jednostki 731 w Harbinie oraz Harbińskiej Akademii Nauk Społecznych przekazali narzędzia chirurgiczne i kopie dokumentów dotyczących pseudomedycznych eksperymentów prowadzonych przez Japończyków na terenie Chin podczas II wojny. „Badali” oni wpływ broni biologicznej oraz chorób zakaźnych na organizm człowieka.

Niedawno do kolekcji, jako ostatni wielkogabarytowy eksponat, trafił także Fiat 508C Balilla, który muzeum kupiło od prywatnego kolekcjonera. Był to pierwszy samochód koncernu Fiat produkowany na masową skalę w okresie międzywojennym. Wóz za pomocą dźwigu umieszczono w podziemnej części budynku, w której znajdować będzie się wystawa stała. Rok temu trafiły tam też inne eksponaty, wśród nich dwa czołgi: amerykański Sherman podarowany przez muzeum w Brukseli oraz sowiecki T-34/85 otrzymany z warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie umieszczono też niemiecką torpedę typu G7a, wydobytą z Zatoki Gdańskiej i towarowy wagon kolejowy z okresu dwudziestolecia międzywojennego kupiony od Polskich Kolei Państwowych.

Kwestie budżetu

Prace nad siedzibą gdańskiego muzeum trwają od 2012 roku. Budowa ma kosztować blisko 449 milionów złotych. Finansowana jest z budżetu państwa w ramach wieloletniego programu rządowego. Jak mówił na początku stycznia na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceminister kultury Jarosław Sellin, rząd planuje korektę finansową programu. Zdaniem ministra, wydatki na budowę placówki przeszacowano bowiem in plus. – Na razie jednak w programie formalnie nic się nie zmieniło – informuje Alicja Bittner.

Otwarcie Muzeum II Wojny planowane jest na przełomie 2016 i 2017 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Studio Architektoniczne Kwadrat

dodaj komentarz

komentarze

~Jasiu
1452955200
Do Dawwwo - w kraju o 1000 letniej historii, w którym nie wydaje się nawet 1% budżetu na kulturę. Tak więc chyba dobrze, że ktoś dba o to, by była świadomość po co 2% na armię.
CC-B3-B1-B2
~Dawwwo
1452683100
HSW wydała 36 mln na centrum produkcji luf długiich, ZMT na modernizację zakładu 60mln i to niby wielkie innwestycje w polskie zakłady zbrojeniowe a tu proszę 449 mln na jedno muzeum, pytanie gdzie ja żyje?
0D-30-28-1F

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Pokazali bojowego ducha
Podróż po AWACS-ie
NATO on Northern Track
Po śladach polskich bohaterów
Przysięga w Limanowej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Honor weteranom misji!
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Broń Hitlera w rękach AK
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAM wraca po latach
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO