moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozstrzygnięcie świątecznego konkursu

Wspomnienia świąt Bożego Narodzenia podczas mroźnych nocy stanu wojennego oraz w gorącej Namibii czy historia (złego) Mikołaja w Afganistanie – te opowieści nasi czytelnicy uznali za najlepsze. W konkursie wyróżniliśmy również prace, które nam podobały się najbardziej. Swoich faworytów wskazał także dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Nadesłane przez Was wspomnienia na temat świąt Bożego Narodzenia spędzonych na służbie utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to czas wyjątkowy, choć często jesteście zmuszeni do wyrzeczeń. Z wielkim wzruszeniem czytaliśmy o tym, jak spędzaliście święta z dala od domu i jak wirtualnie staraliście się przekazać bliskim najlepsze życzenia. Byliśmy też mile zaskoczeni Waszym kunsztem literackim! Musicie pisać do nas częściej.

Wiele prac nadesłanych do redakcji to relacje z misji wojskowych poza granicami kraju. Irak, Afganistan, Namibia – miejsca tak bardzo odległe od nas nie tylko geograficznie, lecz także kulturowo. Mimo wszystko nawet tam potrafiliście stworzyć namiastkę wieczerzy wigilijnej. Opowieści o tym – właśnie dzięki egzotycznemu zabarwieniu – czytaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Na udział w konkursie zdecydowali się także rezerwiści. Choć często od dawna już nie pełnią służby, nadal żyją w nich wspomnienia. Cieszy nas, że się nimi podzielili.

Z otrzymanych prac wybraliśmy najlepsze i opublikowaliśmy je na naszym portalu. Mogliście je przeczytać w czasie świąt, a później zagłosować na te, które podobały się Wam najbardziej.

Bezkonkurencyjna – Waszym zdaniem – okazała się praca „Wigilia w towarzystwie kałasznikowa”. Jej autor, chor. Piotr Lubiński, kierownik Zespołu Humanistycznego w Sekcji Szkolenia Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, został zwycięzcą Konkursu „Święta Bożego Narodzenia na służbie” i otrzyma Złote Pióro Dyrektora WIW!
Zdobywcą drugiego miejsca i Srebrnego Pióra Dyrektora WIW jest ppor. Daniel Orłowski z 1 Dywizjonu Lotniczego za opowieść „O złym Mikołaju w Afganistanie”. Trzecie miejsce oraz Brązowe Pióro Dyrektora WIW przyznaliście ppłk. rez. Ryszardowi Miernikowi za wspomnienia „Wigilia pod Krzyżem Południa”.

Ze względu na wysoki poziom konkursu nasza redakcja postanowiła wyróżnić jeszcze trzech autorów, których prace szczególnie przypadły nam do gustu. Upominki od Wojskowego Instytutu Wydawniczego otrzymają: Michał Walczak za „Misyjną opowieść wigilijną”, mjr Mirosław Tołodziecki z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej za „Spędzamy wspólnie święta – online” oraz kpt. lekarz Grzegorz Lewandowski z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, który opisał „Cichą noc”.

Nadesłane opowiadania z uwagą przeczytał też dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni Mirosław Różański. Jego zdaniem, najlepsza praca to opowieść „O złym Mikołaju w Afganistanie”. Jej autor, ppor. Daniel Orłowski z 1 Dywizjonu Lotniczego, otrzyma od dowódcy 700 zł! Kolejna nagroda – 500 zł powędruje z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych do kpt. lekarza Grzegorza Lewandowskiego z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi za „Cichą noc”, a trzecia – w wysokości 300 zł – do mjr. Mirosława Tołodzieckiego z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej za pracę „Spędzamy wspólnie święta – online”.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w nasz konkurs, a laureatom serdecznie gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas Gali Buzdyganów, która odbędzie się 11 marca 2015 roku w Warszawie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Psiakrew, harmata!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Hiszpański palimpsest
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO