moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sonar na miny

Marynarze 13 Dywizjonu Trałowców przeprowadzili na Bałtyku testy nowego sonaru. – Zależało nam na sprawdzeniu, czy urządzenie okaże się skuteczne podczas poszukiwania min i niewybuchów – mówi kmdr ppor. Michał Dziugan. Sonar holowany najpewniej trafi do wyposażenia budowanego obecnie niszczyciela min ORP „Kormoran”.


Sonar holowany został zainstalowany na trałowcu ORP „Gopło”. Wczoraj marynarze przeprowadzali testy urządzenia. – Przede wszystkim zależało nam na sprawdzeniu, czy okaże się ono skuteczne podczas poszukiwania min lub niewybuchów – mówi dowódca okrętu kmdr ppor. Michał Dziugan, który został wyznaczony do dowodzenia „Kormoranem”, okrętem budowanym w gdańskiej stoczni.

– Podczas wyjścia rozmieściliśmy w akwenie szereg min ćwiczebnych. Sonar wykrył ich obecność – podkreśla kmdr ppor. Dziugan. Kolejne testy zostały zaplanowane na początek lutego. – Marynarze muszą poznać obsługę systemu. Nasze okręty zostały wyposażone w sonary holowane, ten ma jednak inne, lepsze parametry – tłumaczy kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, który wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.


Nowy sonar to urządzenie mobilne, dzięki czemu będą mogły z niego korzystać załogi wszystkich okrętów dywizjonu. Marynarze zakładają jednak, że docelowo zostanie on przypisany nowemu niszczycielowi min ORP „Kormoran”. Okręt jest właśnie budowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Do służby ma wejść w tym roku. Autorzy projektu założyli jednak, że zostanie on wyposażony w sonar podkilowy. – Tego typu sprzęt sprawdza się doskonale w warunkach bojowych, kiedy okręt wchodzi w zagrodę minową. Urządzenie „widzi” bowiem akwen przed dziobem okrętu – tłumaczy kmdr por. Sikora. – Jednak sonar holowany również ma sporo atutów. Przede wszystkim ten, że obraz z niego jest dużo lepszy, dokładniejszy. To urządzenie idealne na czas pokoju, kiedy to na przykład sprawdzamy tory wodne, budujemy swoje bazy danych, lokalizujemy stare niewybuchy czy torpedy – wylicza kmdr por. Sikora. Takie prace prowadzone były ostatnio na przykład przy starej torpedowni w okolicach Gdyni.

Sonar, który trafił do 13 Dywizjonu Trałowców, wcześniej służył między innymi marynarzom z okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski”. Kiedy dostali nowy sprzęt, urządzenie powędrowało do magazynu. Hydrografowie używali go do wykrywania obiektów znacznie większych niż miny czy niewybuchy. Skupiali się na zlokalizowaniu na przykład wraków czy innych przeszkód nawigacyjnych w znaczący sposób wystających ponad dno. „Namierzone” przez hydrografów obiekty trafiały na mapę, jeśli stanowiły zagrożenie dla przepływających obok jednostek.


ORP „Kormoran” to pierwszy z serii trzech niszczycieli min, które w najbliższych latach powinny wejść do służby w polskiej marynarce. – Mamy możliwość zgłaszania uwag, które będą uwzględniane przy budowie kolejnych okrętów tego typu. Na pewno zasugerujemy, by kolejne posiadały sonar holowany – zapowiada kmdr por. Sikora. Jednostki mają zastąpić niszczyciele min projektu 206FM. Do ich zadań będzie należało poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i niszczenie min morskich, stawianie ich, przeprowadzanie różnych klas okrętów i statków przez zagrody minowe, zwalczanie podwodnej dywersji czy udział w akcjach ratowniczych. Nowe niszczyciele min mają brać udział między innymi w misjach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Polska jest w nim obecna nieprzerwanie od 2002 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej Francji, kmdr ppor. Michał Dziugan, chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
 
Zamiana po włosku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Przerwany lot „Orlika”
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnictwo i kobiety
Palmiry – miejsce kaźni
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Podoficer pies
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pamiętamy o Niezłomnych
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Rusza morski „Dragon”
Leopardy jadą na poligon
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ferie w mundurze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Będzie za co kupić koreańską broń
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Priorytety dla armii
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Telefon zaufania dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO