moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Patriotyzm Jutra

Aż 4 mln zł przeznaczył w tym roku resort kultury na „Patriotyzm Jutra”, czyli program, którego celem jest popularyzowanie polskiej historii i postaw patriotycznych. Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, które chcą wziąć w nim udział, mogą już składać wnioski o dotacje na swoje projekty. Mają na to czas do 7 lutego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic realizuje od 1 maja do 15 grudnia 2015 roku projekt „Patriotyzm Jutra” – „Drogi do Niepodległej”. Uczestniczą w nim uczniowie Zespołu Szkół w Siedliskach i Szkoły Podstawowej w Sędziszowej.

Program „Patriotyzm Jutra” jest prowadzony od 2009 roku, jednak tegoroczna, VIII edycja, jest wyjątkowa. To dlatego, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na jego realizację aż 4 mln zł, czyli dwa razy więcej funduszy niż w ubiegłym roku. Koordynatorem programu jest Muzeum Historii Polski. – Celem programu „Patriotyzm Jutra” jest upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy o historii naszego kraju oraz wspieranie inicjatyw z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej – mówi Marta Winiarek, koordynatorka programu z Muzeum Historii Polski.

Dotacje od 5 do 70 tys. złotych

O dotacje na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej mogą się starać organizacje pozarządowe i samorządowe instytucji kultury: stowarzyszenia, fundacje, biblioteki, domy kultury czy muzea regionalne z całej Polski. Zgłaszane przez nich projekty mogą dotyczyć różnych dziedzin historii: dziejów nauki, wojskowości, techniki, kultury czy historii codziennej.

– Promujemy inicjatywy ukazujące nasze dzieje w sposób ciekawy i nowatorski, ponieważ zależy nam, aby dotarły one do jak najszerszego grona odbiorców – dodaje Winiarek.

Organizatorzy podkreślają też, że chcą, aby projekty przedstawiały historię nie tylko w wymiarze ogólnopolskim, lecz także lokalnym. – Dlatego chętnie wspierane są pomysły z mniejszych miejscowości, nie tylko Warszawy czy dużych miast – tłumaczą w MHP.

W tym roku, w związku z tym, że zwiększył się budżet programu, organizacje biorące w nim udział mogą się ubiegać o dotacje znacznie wyższe niż dotychczas. Teraz organizacje i instytucje kultury mogą liczyć na granty w wysokości od 5 do 70 tys. zł (o 20 tys. zł więcej). – Dzięki temu będą mogły powstać większe projekty, np. filmy – mówi Winiarek.

Organizatorzy będą musieli pokazać, że dysponują wkładem własnym. W przypadku dotacji do 30 tys. zł będzie to 10 proc., natomiast przy grantach powyżej 30 tys. zł – 20 proc.

Gra i mural

Od 2009 roku, od kiedy Muzeum Historii Polski prowadzi program, rozdysponowano na niego 12 mln zł. W ubiegłym roku spośród 926 nadesłanych zgłoszeń dofinansowanie na ogólną kwotę 2 mln zł uzyskało 121 projektów, m.in. gry miejskie, spektakle, kampanie społeczne, wystawy czy multimedialne pakiety edukacyjne.

Wśród nich było wiele inicjatyw dotyczących historii polskiej armii, głównie związanych z obchodzoną w 2015 roku 70. rocznicą zakończenia II wojny. Muzeum w Łęczycy opracowało na ten temat grę terenową, a Krakowska Fundacja Rozwoju Edukacji Niesłyszących stworzyła w języku migowym opowieść o udziale Polaków w walkach.

Gra terenowa zorganizowana przez Muzeum w Łęczycy.

Z kolei Fundacja im. Jadwigi Chylińskiej wydała grę planszową „Sosab”, przybliżającą sylwetkę gen. Stanisława Sosabowskiego i dzieje stworzonej przez niego 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. – Było to możliwe tylko dzięki grantowi – podkreślała podczas premiery gry Maria Ponikowska z Fundacji.

Natomiast Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej „Zo” dzięki dotacji z programu stworzyła w Toruniu mural poświecony swojej patronce – jedynej kobiecie – cichociemnej.

Choć VIII edycja „Patriotyzmu Jutra” wystartowała zaledwie kilka dni temu, już widać spore zainteresowanie programem. – Przyszli wnioskodawcy założyli już 700 kont na naszym elektronicznym formularzu – podaje Winiarek z MHP. Nie jest to równoznaczne ze złożeniem wniosku o dotację, ale pokazuje skalę zainteresowania programem.

Nabór wniosków trwa do 7 lutego. Szczegółowe informacje o programie oraz jego regulamin znajdziemy na stronie MHP: muzhp.pl/pl/c/1642/ruszyla-viii-edycja-programu-patriotyzm-jutra. Rozstrzygnięcie programu jest zaplanowane na koniec marca.

AD

autor zdjęć: Muzeum w Łęczycy, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wytropić zagrożenie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEye dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rekordziści z WAT
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna na detale
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Pod skrzydłami Kormoranów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO