moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wizyta komendanta głównego Straży Granicznej

Przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej na czele z komendantem głównym SG majorem Markiem Łapińskim złożyli wizytę roboczą w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ).

Delegacja SG przybyła do DORSZ na zaproszenie generała broni Marka Tomaszyckiego, Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem wizyty była kontynuacja współpracy pomiędzy DORSZ i SG, dla których wspólnym mianownikiem są m.in. zadania z zakresu zarządzania kryzysowego. Głównym organizatorem spotkania był szef Zarządu Operacyjnego J3 w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych pułkownik Marek Matynia.

Dowódca witając nowego komendanta złożył mu gratulacje oraz wyraził nadzieję, że współpraca będzie dobrze się rozwijać i układać.

Pułkownik Leszek Flis z Zarządu Planowania J5 zeprezentował gościom rolę oraz zadania dowództwa z uwzględnieniem zmian w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, zakres realizowanej przez dowództwo współpracy międzynarodowej, zaangażowanie Sił Zbrojnych RP w misje poza granicami kraju oraz narodowy system reagowania w sytuacjach kryzysowych. Podkreślił, iż w czasie kryzysu niemilitarnego, Dowództwo utrzymuje gotowość do wsparcia układu pozamilitarnego oraz przygotowuje i realizuje przedsięwzięcia Sił Zbrojnych w ramach zarządzania kryzysowego, a ponadto jest organem wykonawczym Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Obrony Narodowej współpracującym z pozostałymi elementami systemu zarządzania kryzysowego na terytorium państwa i poza jego granicami.

Omawiając dowódca operacyjny uzupełnił prezentowany materiał związany z: dowodzeniem siłami i środkami wydzielanymi do pełnienia dyżurów bojowych; obroną powietrzną; rozpoznaniem; dowodzeniem polskimi kontyngentami wojskowymi oraz przygotowaniem i prowadzeniem ćwiczeń na szczeblu strategiczno-operacyjnym. Szczególny nacisk położył na zadania związane z zarządzaniem kryzysowym, w tym również odzyskiwanie izolowanego personelu.

Generał Tomaszycki uwydatnił, nasze zaangażowanie w operacje NATO i UE. Aktualnie poza granicami kraju zadania wykonuje 470 żołnierzy i pracowników wojska w 4 Kontyngentach Wojskowych - w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Republice Środkowoafrykańskiej. „Tutaj jak najbardziej jest miejsce dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, jak by nas wspomóc poza granicami kraju. My liczymy na to, i będziemy rozmawiać na poziomie Ministrów, bo ty my odpowiadamy za odtworzenie struktur Straży Granicznej. Podkreślam, zakres współpracy w każdej misji jest bardzo duży, między Strażą Graniczną a Nami”.

Z kolei czasowo pełniący obowiązki szef Szefostwa – szef Obrony Powietrznej w DORSZ płk Jacek Oleksy przedstawił prezentację na temat organizacji i funkcjonowania systemu Obrony Powietrznej skupiając się na przygotowanych zmianach przepisów jej.

Oficer z Oddziału Planistyczno-Koordynacjnego ppłk Andrzej Wasielewski wygłosił prelekcję na temat Dowództwa Operacyjnego RSZ w systemie zarządzania kryzysowego podkreślając, że w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej o małej intensywności Dyżurna Służba Operacyjna DORSZ realizuje zadania zarządzania kryzysowego, i jeżeli nastąpi eskalacja sytuacji kryzysowej, aktywowany jest Zespół Reagowania Kryzysowego DORSZ, który po stawiennictwie realizuje zadania operacyjne w trzyzmianowym systemie pracy.

Komendant główny Straży Granicznej złożył podziękowania na ręce generała Tomaszyckiego i wyraził przekonanie, że ta współpraca będzie się rozwijała.

Obecnie prowadzona współpraca jest uregulowana wspólnym porozumieniem podpisanym w grudniu 2014 roku. Zakres współdziałania pomiędzy DO RSZ i SG obejmuje w szczególności wymianę informacji w zakresie ochrony granicy państwowej naszego kraju, współpracę dotyczącą poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) w obszarze strefy nadgranicznej i w sytuacjach kryzysowych oraz szkoleniową. Kooperacja realizowana jest w formie wymiany danych, wzajemnego udostępnianie bazy szkoleniowej, wsparcia technicznego i osobowego oraz prowadzenia wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych.

Tekst: Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze

~prastarzec
1453270440
Polska języka- piękna języka. Proszę dbać o składnie i stylistyke......
11-53-76-95

Ocalały z transportu do Katynia
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ogień w podziemiu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO