moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wkrótce rozpoczną się testy nowej armaty morskiej

Jesteśmy gotowi do testów – podkreśla kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. W marcu na pokładzie okrętu zostanie zamontowana 35-milimetrowa armata Tryton. Testy potrwają kilka miesięcy. Tego typu armaty mają też trafić na nowe niszczyciele min typu Kormoran.


Nad armatą pracują specjaliści z firmy PIT-RADWAR, Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej (w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju). O planowanych testach przedstawiciel PIT-RADWAR poinformował podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego w Warszawie.

– Od czasu ostatniego postoju w stoczni jesteśmy do nich przygotowani w stu procentach – podkreśla kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. 35-milimetrowa armata Tryton zostanie zamontowana na rufie tego właśnie okrętu. Zgodnie z planem ma to się stać w marcu. – Testy potrwają do maja lub czerwca. O ile mi wiadomo, po ich zakończeniu armata powinna zostać u nas już na stałe – zaznacza kmdr ppor. Zaręba.


Podczas wyjść w morze na pokładzie ORP „Kaszub” nowej broni będą się przyglądać marynarze 13 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Powód? Armata Tryton znajdzie się w wyposażeniu niszczycieli min typu Kormoran. – Załoga pierwszego, który rozpocznie służbę już w tym roku, początkowo będzie korzystała z zestawu rakietowo-artyleryjskiego Wróbel. Zostanie on zastąpiony przez nową armatę, gdy prace nad nią dobiegną końca – zapowiada kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. – Załogi kolejnych dwóch okrętów z tej serii mają korzystać z Trytona od pierwszego dnia służby – dodaje.

Nowa armata to broń znacznie większego kalibru niż 23-milimetrowy Wróbel. Do tego dochodzą ogromne różnice technologiczne. Przede wszystkim Tryton będzie sterowany z wnętrza okrętu. – Znajdzie się tam pulpit operatora. Będzie on obserwował sytuację na monitorze i sterował armatą za pomocą joysticka – wyjaśnia kmdr por. Sikora. Integralną część systemu stanowi głowica śledząca cel, a także rezerwowe stanowisko kierowania ogniem. Z myślą o Trytonie powstaje też amunicja programowalna. – W tego rodzaju pociskach można ustawić moment, w którym eksplodują – wyjaśnia kmdr por. Sikora.


Armata Tryton będzie służyła do zwalczania celów zarówno powietrznych, jak i nawodnych. Jeśli testy armaty wypadną pomyślnie, najpewniej trafi ona na inne okręty, które mają być budowane w związku z modernizacją polskiej marynarki wojennej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PIT-RADWAR

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1454523720
Okręt wyposażony tylko w jedną taką armatę nawet nie będzie w stanie obronić się przed jakimkolwiek atakiem. Powinna to być armata podwójna x 2sztuki z pociskami programowalnymi + wyrzutnie rakiet PIORUN (BŁYSKAWICA)
DF-77-AE-F3
~yossi
1454473440
"Armata Tryton będzie służyła do zwalczania celów zarówno powietrznych, jak i nawodnych" Ja rozumiem, że ta "morska armata" kalibru 35 mm będzie postrachem zarówno "celów powietrznych". czyli - lecących kaczek, jak i "nawodnych", czyli - pływających kaczek. Chciałbym "z pewną taką nieśmiałością" zauważyć że "armata" o kalibrze 37 mm była na przykład montowana w samolocie MYŚLIWSKIM P-39 Aircobra z roku 1936. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bell_P-39_Airacobra Biorąc pod uwagę fakt, że siła rażenia ORP „Kaszub” polega na zmianie armaty kal. 23 mm na 35 mm, to jednak jest jakiś postęp. Wystarczy tylko doposażyć okręt w jeszcze parę stanowisk ogniowych i już będzie miał PRAWIE siłę ognia samolotu myśliwskiego sprzed II WŚ.
C0-8D-F0-DE
~Xaxanek
1453386960
Nie szło by tego zmixować z programem Loara i zrobić masowy, lądowy c-ram ? Dobrze by się strzelało do 3M14 KALIBR nawet gdyby miały głowice nuklearne to odpowiednie odległe ustawienie od ochranianego celu mogłyby niwelować zagrożenie . mile widziane sprzęgniecie z AWACS na c-295.
FF-6C-B3-6A

Którą drogą do armii?
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowy szef CWCR
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Priorytety dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Ferie w mundurze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sztandar dla Dowództwa WOT
Air Show ’25 – do zobaczenia
Palmiry – miejsce kaźni
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Przerwany lot „Orlika”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będzie za co kupić koreańską broń
Zamiana po włosku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Lotnictwo i kobiety
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Leopardy jadą na poligon
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Podoficer pies
Rusza morski „Dragon”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO