moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Młodzi strzelcy na szkoleniu saperskim

21 stycznia kilkunastu członków jednostek strzeleckich z Nowej Soli, Wschowy i Żagania wzięło udział w szkoleniu przygotowanym przez kompanię saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc).

Od 2013 roku 10 Brygada Kawalerii Pancernej aktywnie współpracuje z Pomorskim Okręgiem Związku Strzeleckiego „Strzelec”, skupiającym jednostki strzeleckie w rejonie województw lubuskiego i dolnośląskiego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia brygada i „strzelcy” podejmują wspólne działania na rzecz kształtowania świadomości patriotyczno-obronnej, pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych czy pozyskiwania kandydatów do zawodowej służby wojskowej.

– Młodzież, która gości dziś w Świętoszowie, to młodzież z Jednostki Strzeleckiej 3006 w Nowej Soli, Jednostki Strzeleckiej 4054 w Żaganiu oraz Jednostki Strzeleckiej 4047 we Wschowie – powiedział starszy plutonowy Arkadiusz Śliwiński, zastępca dowódcy do spraw szkolenia nowosolskiej jednostki. – W okolicy mamy już pięć jednostek strzeleckich: są jeszcze jednostki w Zielonej Górze i Sulechowie. Współpracujemy z 10 Brygadą już od kilku lat i ta współpraca układa się znakomicie. W odróżnieniu od poprzednich lat, kiedy na szkolenia zapraszał nas jedynie dywizjon przeciwlotniczy, w tym roku będziemy mieli zajęcia z żołnierzami z kompanii saperów, kompanii rozpoznawczej i mam nadzieję, że w batalionie zmechanizowanym. Także spektrum szkolenia będzie szersze, z czego bardzo się cieszymy.

W czwartek młodzi strzelcy byli gośćmi w kompanii saperów. – Żołnierze przygotowali pokaz wybranego sprzętu. Jest to sprzęt saperski, strzelecki i inżynieryjny będący w wyposażeniu naszego pododdziału – powiedział porucznik Przemysław Pakies, pełniący obowiązki dowódcy kompanii. – Mamy tutaj wykrywacze saperskie, a także jeden z nowszych nabytków – wykrywacz przewodów w gruncie, przeznaczony do wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych (IED).

W punktach nauczania młodzież miała możliwość obejrzenia broni indywidualnej i wozów inżynieryjnych. Największym zainteresowaniem cieszył się punkt strzelecki, ale goście mogli także wejść do wnętrza takich wozów jak Kroton czy Biber. Przy każdym wozie operator odpowiadał na pytania dotyczące prezentowanego sprzętu. A pytania były nie byle jakie. Strzelcy nie tylko orientowali się w systemie hydraulicznym spycharko-ładowarki, ale interesowały ich inne, nie mniej specjalistyczne zagadnienia.

– Ruch paramilitarny i proobronny oferuje coraz więcej ciekawych możliwości, co jest ważne w przypadku młodzieży – powiedział plutonowy Śliwiński. – Nasze zajęcia dziś to już nie jest bieganie z patykiem po lesie i udawanie żołnierza, ale uzyskiwanie konkretnej wiedzy i nabywanie realnych umiejętności. Pojawiają się też pewne uwarunkowania prawne umożliwiające organizację takich szkoleń jak to. Na przykład nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obronnym wprowadza 102-godzinny program dla klas mundurowych i organizacji proobronnych, który pozwala na skrócenie służby przygotowawczej. Należy spełnić określone warunki, ale będzie wkrótce taka możliwość.

Członkostwo w jednostkach strzeleckich jest coraz bardziej popularne, a młodzieży więcej z każdym rokiem. Jest też coraz młodsza. Jednym z rekrutów z Żagania jest niespełna 13-letni Hubert Jankowy. Zagadnięty przybiera postawę zasadniczą i pewnie odpowiada na pytania. – Jestem rekrutem z Jednostki Strzeleckiej 4054 w Żaganiu. Należę do niej od września. Wcześniej próbowałem w harcerstwie, ale tu bardziej mi się podoba. Uczę się wszystkiego, co kiedyś przyda mi się w wojsku i do obrony kraju. Zamierzam w przyszłości dostać się wojsk zmechanizowanych, najchętniej, albo do czołgów. Podoba mi się praca kierowcy dużego wozu, na przykład czołgu. Albo tego wozu, który dzisiaj oglądamy – Krotona. Bardzo podobają mi się te zajęcia. Nigdy wcześniej nie miałem okazji oglądać takiego sprzętu.

Zajęcia kończy pokaz szkolenia z materiałami wybuchowymi. Porucznik Pakies zapoznaje gości z budową ogniowych i elektrycznych sieci ćwiczebnych oraz prezentuje rodzaje materiałów wybuchowych. Pomarańczowy dym, który symuluje wybuch ładunków, nie robi na młodzieży dużego wrażenia w odróżnieniu od kolejnej sieci, która zawiera już prawdziwe ładunki wybuchowe. Kilka kilogramów trotylu wybucha, dając efekt w postaci dość wysokiego pióropusza. – W tym miejscu zmarznięta ziemia zostanie usunięta i będzie można na przykład zrobić okop dla pojedynczego żołnierza – tłumaczy kierownik ćwiczenia.

Ponieważ zajęcia zorganizowała kompania saperów, większości strzelców najbardziej podobały się wybuchy, im większe – tym lepsze. Jednak najbardziej młodzież zainteresowana była bronią strzelecką, w tym karabinem maszynowym 7,62 mm czy karabinem 5,56 mm kbk Beryl. Co sprytniejsi potrafili już częściowo rozłożyć broń, a pytania, które zadawali saperom, były na wysokim poziomie.

– Zajęcia były mądre i ciekawe naszym zdaniem – zgodnie stwierdzili starsi strzelcy Marcin Macutkiewicz, Gracjan Wojtaszewski i Bartłomiej Berczuk. – Zorganizowane tak jak zawsze, profesjonalnie. Widać duże zaangażowanie ze strony kadry brygady. Operatorzy odpowiadali chętnie na każde pytanie. Teraz czekamy na szkolenia z innymi pododdziałami. Ze wszystkimi, a najbardziej zmechanizowanymi.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
Psiakrew, harmata!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cena wolności
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO