moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Unia pomoże stworzyć Muzeum Enigmy w Poznaniu

Będzie tu można obejrzeć replikę maszyny szyfrującej, a nawet spróbować złamać jeden z jej kodów. Prace nad powołaniem Muzeum Enigmy w Poznaniu nabierają tempa. Projekt najprawdopodobniej będzie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Muzeum ma rozpocząć działalność w przyszłym roku.

– Chcemy, by przypominało o jednym z najwspanialszych sukcesów w historii Polski, a jednocześnie oddawało atmosferę lat trzydziestych – podkreśla Szymon Mazur, poznański dziennikarz, który przez lata zabiegał o stworzenie Muzeum Enigmy. Pisał listy do państwowych instytucji i dwukrotnie składał wniosek o pieniądze z budżetu obywatelskiego Poznania, który daje mieszkańcom prawo do współdecydowania o podziale publicznych pieniędzy. Jednak jego interwencje nie przyniosły efektu. Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy projektem udało się zainteresować miejskich radnych. Wówczas pojawił się pomysł, aby muzeum powstało w należącym do Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza gmachu Collegium Historicum. Uczelnia właśnie się z niego wyprowadza i przenosi wydziały do nowego kampusu na peryferiach miasta.

– To doskonałe miejsce – uważa Mazur. Z kilku powodów. – Po pierwsze, w tym właśnie miejscu stał budynek, w którym mieściło się Biuro Szyfrów, zatrudniające poznańskich kryptologów. Po drugie – znajduje się ono w sąsiedztwie pomnika kryptologów i zamku, w którym oni studiowali. A muzeum dodatkowo wpisuje się w projekt rewitalizacji ulicy Świętego Marcina, jednej z głównych arterii Poznania – podkreśla dziennikarz. Miasto powołało zespół, który opracowuje projekt muzeum. Szymon Mazur jest w składzie tej grupy.

Spróbuj złamać szyfr Enigmy

– W muzeum będzie można oczywiście obejrzeć dokumenty i stare fotografie, poświęcone kryptologom, repliki maszyny szyfrującej Enigma czy zrekonstruowany gabinet, w którym nasi bohaterowie pracowali w latach 30. – wylicza Mazur. – Przede wszystkim jednak zamierzamy stworzyć placówkę interaktywną – dodaje. Zwiedzający będą mogli sami spróbować złamać proste szyfry za pomocą replik Enigmy oraz urządzeń pomocniczych: cyklometru i tzw. płacht Zygalskiego. W obiekcie będą organizowane gry kryptologiczne, ale też… potańcówki w stylu lat 30. – W muzeum znajdzie się sklep z książkami i filmami o Enigmie. Będą też zabawki-łamigłówki, a nawet słodycze - na przykład ciastko Rejewskiego. Chcemy też organizować wycieczki po Poznaniu śladami kryptologów – opowiada Mazur.

Pieniądze z Unii

W ostatnich dniach pomysłodawcy muzeum dostali kolejną dobrą informację. Projekt zgłoszony przez miasto został zakwalifikowany do 14 przedsięwzięć, które najpewniej dofinansuje Unia Europejska. Dotacja może przekroczyć 10 milionów złotych. To dużo, zważywszy, że koszt stworzenia placówki został obliczony na 15 milionów. – Teraz beneficjent, czyli w tym wypadku miasto, musi złożyć wniosek o dofinansowanie oraz pełną dokumentację. Po jego pozytywnej ocenie zapadną ostateczne decyzje na temat wsparcia oraz jego wysokości – mówi Anna Koczorowska z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Tymczasem jeszcze w tym roku na ulicy Świętego Marcina ma stanąć multimedialny kontener promujący przyszłe muzeum. – Ten rok rezerwujemy na opracowanie szczegółowego projektu i rozpisanie przetargów. Samo muzeum powinno zostać uruchomione w roku przyszłym – zapowiada Mazur.

Dzięki polskim kryptologom wojna trwała krócej

Enigma to niemiecka maszyna szyfrująca oparta na zasadzie obracających się wirników. W latach 20. zaczęło ją wykorzystywać wojsko. W 1932 roku zasady jej działania rozszyfrowali młodzi poznańscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Pracowali oni w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. W przededniu II wojny światowej Polacy podzielili się swoją wiedzą ze służbami Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki pracy polskich kryptologów, alianci mogli błyskawicznie poznawać ruchy i zamiary niemieckich wojsk. Według ekspertów, pozwoliło to znacznie szybciej zakończyć wojnę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bob Lord/Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Tomasz
1478695380
No nieścisłości niestety się pojawiły w treści. Nie byli to poznańscy kryptolodzy tylko oni w Poznaniu studiowali. Wydaje mi się, że Rejewski był bydgoszczaninem i po wojnie tam wrócił. Poznaniacy nie przywłaszczajcie sobie nie swoich zasług.
E2-93-0C-CC
~Xaxanek
1453993980
sory niejeden
FF-6C-B3-6A
~Xaxanek
1453987860
ile tu zębów ... . nie jeden chciałby mieć choć 2 tych....
FF-6C-B3-6A
~Xaxanek
1453985040
My ze szwagrem - postanowiliśmy: jak nam rząd kupi licencje i zapłaci za jej wytłumaczenie i zapłaci za zrobienie to wybudujemy tarczę antyrakierowom.
FF-6C-B3-6A

Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Optyka dla żołnierzy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO