moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Służba szeregowych bez ograniczeń czasowych

Posłowie z sejmowej Komisji Obrony poparli projekt nowelizacji ustawy znoszącej 12-letni limit służby dla szeregowych. Dokument, który zgłosili politycy PiS, w czwartek trafi pod obrady Sejmu. – Z radością witam inicjatywę posłów, bo daje ona realną szansę rozwoju polskich sił zbrojnych – ocenił Antoni Macierewicz, szef MON, podczas posiedzenia komisji.

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami szeregowi mogą pełnić służbę jedynie przez 12 lat. Jeśli przez ten czas nie awansują do korpusu podoficerskiego, muszą pożegnać się z armią. To rozwiązanie wzbudzało kontrowersje wśród szeregowych. Twierdzili oni, że awans na podoficera jest bardzo trudny, m.in. ze względu na niewystarczającą liczbę etatów w tym korpusie. W kampanii wyborczej o konieczności zniesienia 12-letniego limitu służby szeregowych mówili politycy PiS. Pod koniec grudnia do Sejmu trafił opracowany przez posłów PiS projekt ustawy pozwalającej szeregowym na służbę bez ograniczeń czasowych. W środę projektem zajęli się posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Zmiana umożliwi utrzymanie w służbie wojskowej wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy. Przyczyni się to do podniesienia zdolności bojowej jednostek wojskowych – mówił Michał Jach (PiS), przewodniczący Komisji Obrony Narodowej. Jednak by żołnierz mógł służyć więcej niż 12 lat, będzie musiał spełniać surowe kryteria. – To da gwarancję, że w wojsku zostaną najlepsi – podkreślał Michał Jach.

Zniesienie limitu 12-letniej służby szeregowych oznacza, że żołnierze z tego korpusu zyskają prawo do przejścia na emeryturę po 15 latach spędzonych w wojsku (dotyczy to tych wojskowych, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 roku). Posłankę Annę Marię Siarkowską (Kukiz'15) interesowało, czy jest możliwość ograniczenia dla szeregowych tego prawa. – Czy nie zdarzy się tak, że za trzy lata szeregowi, o których teraz walczymy, by pozostali w wojsku, nie odejdą na wcześniejszą emeryturę? – pytała posłanka Siarkowska.

Minister Macierewicz powołał się na badania przeprowadzone wśród żołnierzy, z których wynikało, że zaledwie 3 proc. deklaruje przejście na wcześniejszą emeryturę. – Pamiętajmy też, że jeśli się na to zdecydują, otrzymają 1520 zł brutto emerytury, jeżeli zostaną w wojsku, ich uposażenie wyniesie 3500 zł – zauważył szef MON.

Zmiany zaproponowane przez posłów oznaczają, że szeregowi (zatrudnieni przed 2013 rokiem) po 15 latach służby zyskają też prawo do odprawy mieszkaniowej.

Projekt nowelizacji przewiduje również nowe zasady wyznaczania żołnierzy na stanowiska służbowe. Obecnie żołnierz może zostać mianowany na stanowisko zgodne z jego stopniem wojskowym lub może zostać skierowany do objęcia wyższego stanowiska w drodze awansu o jeden, kolejny stopień. Po zmianach szef MON będzie mógł „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” wyznaczyć żołnierza na wyższe stanowisko służbowe (nawet o dwa lub więcej stopni) bez konieczności mianowania go na wyższy stopień wojskowy.

Projekt ustawy skrytykowali posłowie PO. Zdaniem wiceprzewodniczącego Czesława Mroczka (PO), zamiast znoszenia limitów konieczne jest opracowanie lepszego systemu przechodzenia szeregowych do wyższych korpusów. – Musimy motywować ich do rozwoju, do tego, żeby chcieli awansować. Nie może być tak, że ktoś będzie miał 58 lat i ciągle będzie tkwił na tym samym stanowisku – przekonywał.

Wiceprzewodniczący Mroczek apelował też, by prace nad projektem podjęła specjalna podkomisja, która dokładnie przeanalizuje konsekwencje, np. finansowe, proponowanych zmian. Podczas podkomisji – jak przekonywał wiceprzewodniczący Mroczek – swoją opinię w kwestii zniesienia limitu dla szeregowych mogliby wyrazić także dowódcy. Jednak jego propozycję poparli jedynie posłowie PO. Przeciw opowiedzieli się politycy PiS oraz Kukiz'15. – Prace powinny toczyć się szybko, bo tu nie ma co czekać, aż kolejni szeregowi będą musieli odejść z wojska – argumentował poseł Paweł Szramka (Kukiz'15).

W czwartek projekt ustawy trafi pod obrady całego Sejmu. To oznacza, że posłowie mogą uchwalić nowe przepisy jeszcze na tym posiedzeniu. Później dokumentem zajmą się senatorowie, a następnie trafi do podpisu prezydenta.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~nick
1454171040
~Xaxanek Wiesz co sądząc po twoich wypowiedziach nie zdziwił bym się jak jesteś oficerem lub podoficerem.. Ciekawe jak ty byś sie czuł że po 12 latach cie wykopią na zbity ryj bez żadnych praw człowieku zastanów się trochę, będą chcieli zostać to zostaną nie to nie pójdą za ciecia za 6zł na godz i po sprawie. A co do motywacji to na pewno wzrośnie sam jestem szeregowym więc wiem coś na ten temat , Pozdrawiam.
34-2C-71-AA
~szeregowy
1454097060
Xaxanek odpowiem ci 1. 400 zł podwyżki to nie zachęta ? Szeregowy będzie miał taką samą motywacje jak np. sierżant który chce zostać chorążym.. 2.Pdf albo oficer który powienien dawać wzór może do tych lat pracować a szeregowy już nie ? 3.KIm by dowodził wtedy pdf ? samym sobą ? 4. nsr ?do rezerwy z tego co sie orietuje to też zostanie przeniesiony każdy kto stawi się na komisji wojskowej i jest zdrowy do walki. 5.Sztab to nie ma zazwyczaj pojecia jaki ma sprzet i jakich ludzi i co oni potrafia wiec raczej nie oni powinni oceniac, 6.Zgadzam się ps.Twój komentarz jest tego moim zdaniem najlepszym przykładem. W filmie zatytuowanym "dzień świra" jest "modlitwa polaka" dostępna na yt można sobie odsłuchać ;) ps2.Nie ma pracownika który by nie chciał podwyżki ;P To tak jakby się zapytać Panią Wiesie ze sklepu czy by nie chciała pracować o połowe mniej, nie robić inwentaryzacji sklepu i czy by nie chciała mieć o 50% wiecej klientów ..
4C-F4-2A-CD
~Yogi
1454084100
Nie sądzę żeby sztab wiedział kto się nadaje a kto nie. Jak ktoś nie ma pleców w tych czasach to choćby się niewiadomo jak starał to i tak nie ma szans. Takie są realia
24-67-2D-93
~koko
1454013900
pogratulowac znajomosci stanu rzeczy po15 latach sluzby wszycy uciekna czekali na na ta decyzje
B8-8F-D8-FA
~Dany
1454011500
Myśle, że może być to istotny czynnik motywacyjny, ponieważ szeregowi sprzed 2013 to ludzie, którzy zostali w wojsku ale bez gwarancji na bezpieczniejszą przyszłość (i nie pojechali za pieniądzem za granicę). skoro obrońca Ojczyzny nie czuł się bezpiecznie, to co dopiero zwykli obywatele. ta ustawa może odwróci kolej rzeczy i bezpieczeństwo państwowe polepszy się- a w dzisiejszych czasach jest o bardzo ważne...
B7-FF-0D-BF
~qwerty
1454004480
...zostawić tylko młodych,ambitnych szeregowych a tych po 8-11 lat podziękować bo i tak nic nie robią jak oni to mówią mają wyj,,,,e.... to na zmywak albo do biedronki !
64-EA-89-FB
~Xaxanek
1453986300
~brodnica : pracuj.pl : spawacz.
FF-6C-B3-6A
~Wrrrr
1453985160
Brawo panie Antoni popieram powołać komisje jeszcze do sprawdzania sprawności fizycznej Pdf of!!!!!!! Oraz strzelan? Sztabu itd!!!!!!
08-E8-C7-8E
~Xaxanek
1453983480
~brodnica = 18+ 12 =30 lat. kurs , spawacza, masaża ... i mają od ręki 4 000 zł w cywilu + 1259 dodatku Żołnierza rezerwy. p.s Ustawowo zagwarantowane 75 wolne na : poligon, testy i sprawdziany w armii
FF-6C-B3-6A
~mk
1453981980
ale was boli ta decyzja.porażka
3F-94-5F-75
~brodnica
1453975140
po prostu po 15 latach pojda na emeryture i pojada do anglii na zmywak
34-65-B5-99
~Xaxanek
1453971840
Przypominam jeszcze o Komisji Obrony Narodowej , która jest po to by nie było takich sytuacji. Zwiększa się moje przekonanie , że nie rozumiecie jak funkcjonuje i powinno funkcjonować państwo.
FF-6C-B3-6A
~Xaxanek
1453965540
Może tak jeszcze demokratycznie przegłosować ustawę , by generał był zobowiązany przeprowadzić referendum w śród żołnierzy przed natarciem tz czy idą czy może nie ? To jest poważny krok wstecz jeżeli chodzi o obronność RP. To nie politycy będą nas bronić i to nie oni maja prawo o tym decydować jak i kim.
FF-6C-B3-6A
~Xaxanek
1453964880
1. zniesiona motywacja ,by stać się podoficerem. 2. Jak długo chcecie Ich trzymać ? do 55 lat a może 67 ? . 3. etat w wojsku powinien zaczynać się od kadry podoficerskiej . 4. Skąd weźmiecie rezerwy ? 5. O tym czy dany człowiek naddaje się na Żołnierza powinien decydować Sztab a nie politycy. 6. Na wojnie demokracja się nie sprawdza. p.s. Polak to potrafi odmrozić sobie uszy na złość drugiemu. p.s.II Zapytajcie Ich czy nie chcą podwyżek i krótszego czasu pracy oraz całkowitego zlikwidowania testów sprawnościowych.
FF-6C-B3-6A

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO