Dzisiaj zakończyła się jednodniowa wizyta szefa obrony Królestwa Norwegii w 3 Flotylli Okrętów. Goście z zagranicy odwiedzili Morską Jednostkę Rakietową w Siemirowicach oraz Dowództwo 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
Norweska delegacja, z szefem obrony Królestwa Norwegii admirałem Haakonem Bruun-Hanssenem na czele, przybyła o godz. 10. do Morskiej Jednostki Rakietowej w Siemirowicach. Po uroczystym przywitaniu przez komandora Romana Bubla, dowódcę MJR, goście zostali zapoznani z zadaniami, przeznaczeniem oraz strukturą wizytowanej jednostki wojskowej. Po krótkiej wymianie doświadczeń Norwegom zaprezentowano w praktyce podstawowe uzbrojenie i wyposażenie najnowocześniejszej jednostki wojskowej marynarki wojennej.
Po wizycie w Siemirowicach goście z zagranicy udali się do 3 Flotylli Okrętów. O godz. 12.30 kontradmirał Mirosław Mordel, dowódca 3 FO, przywitał szefa obrony Królestwa Norwegii w Porcie Wojennym Gdynia. Po przedstawieniu ogólnej struktury, zadań i przeznaczenia największego związku taktycznego marynarki wojennej delegaci z zagranicy zostali zaproszeni na okręt rakietowy ORP „Grom”.
Tekst: kpt. Przemysław Płonecki
Wizyta szefa obrony Norwegii w SGWP
W środę (27.01) na zaproszenie generała Mieczysława Gocuła z oficjalną wizytą w Sztabie Generalnym WP przebywał admirał Haakon Bruun-Hanssen, szef obrony Norwegii.
Głównym tematem spotkania była dotychczasowa dwustronna współpraca wojskowa oraz możliwości jej poszerzania w obszarach szkolenia i ćwiczeń.
Strona polska przedstawiła m.in. ocenę zagrożeń militarnych w regionie ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu ukraińskiego oraz doświadczenia z prowadzonej transformacji Sił Zbrojnych RP. Omówiono główne obszary tego procesu, w tym modernizację techniczną oraz zmiany w strukturze kierowania i dowodzenia.
Główne obszary wojskowej współpracy Polski i Norwegii związane są z problematyką sojuszniczą dot. m.in. zobowiązań natowskich, organizacji ćwiczeń dowódczo-sztabowych, a także konsultacji eksperckich w zakresie profesjonalizacji sił zbrojnych (organizacja narodowych sił rezerwowych), polityki bezpieczeństwa i infrastruktury obronnej.
Na terenie Norwegii Siły Zbrojne RP zaangażowane są w strukturach dowodzenia NATO, gdzie w ramach Sojuszniczego Dowództwa Transformacyjnego (Allied Command Transformation - ACT) żołnierze pełnią służbę w Połączonym Centrum Przygotowania Bojowego w Stavanger (Joint Warfare Centre Stavanger).
Źródło: SGWP
autor zdjęć: por. Anna Sech, Marian Kluczyński, ppłk Sławomir Ratyński
komentarze