moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Buzdygan Internautów 2015

Jacek Matuszak, Jolanta Owczarek, płk Cezary Wasser oraz Sławomir Zagórski – oto nominowani do tegorocznej nagrody Buzdygan Internautów. To Wy zdecydujecie, kto dostanie tę prestiżową nagrodę. Zapraszamy do głosowania w plebiscycie „Polski Zbrojnej”.


To już czwarta edycja konkursu Buzdygan Internautów. W poprzednich latach laureatami zostali: dziennikarz Marcin Ogdowski, płk Jerzy Jankowski oraz fotograf Bartosz Bera. Kto wygra w tym roku? Decyzję podejmą czytelnicy miesięcznika i portalu. Czas zacząć głosowanie.

Dwa tygodnie temu poprosiliśmy o przesyłanie Waszych nominacji do tej nagrody. Spośród kilkudziesięciu zaproponowanych osób najwięcej wskazań otrzymali: Jacek Matuszak, Jolanta Owczarek, płk Cezary Wasser oraz Sławomir Zagórski. To właśnie spośród nich wybierzecie laureata nagrody Buzdygan Internautów za rok 2015. Na głosy czekamy do 12 lutego.

Głosowanie zostało zakończone.


Prezentujemy sylwetki kandydatów do nagrody Buzdygan Internautów 2015.

Jacek Matuszak

Z wykształcenia historyk, zawodowo od 16 lat związany jest z wojskiem. Karierę zaczynał w Redakcji Wojskowej, później pracował w Dowództwie Wojsk Lądowych, Dowództwie Operacyjnym, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Przez dwa lata był pracownikiem zespołu prasowego MON, a obecnie jest zatrudniony w Centrum Operacyjnym resortu obrony. – Nie pracowałem jeszcze tylko w Sztabie Generalnym – żartuje kandydat do nagrody.


Uczestniczył w wielu operacjach wojskowych poza granicami kraju: w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Zdjęcia, które zrobił podczas tych wyjazdów, można było podziwiać na wielu wystawach.

Ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, uważa, że Jacek Matuszak „posiada imponujący zasób wiedzy na temat sił zbrojnych, a także historii i narodowej tradycji”. Nic więc dziwnego, że często komentuje on w mediach bieżące i historyczne wydarzenia związane z wojskiem. Napisane przez niego artykuły można przeczytać i w polskiej prasie, i w brytyjskim magazynie „Defence Global”, czy na stronach NATO. Z jego inicjatywy powstał cykl #ObliczaArmii, w ramach którego m.in. powstawały artykuły opisujące działania polskiego wojska. Matuszak jest również autorem i współautorem wielu książek.

– Zawsze służący doskonałymi radami, pomysłowy, niezwykle inteligentny, dyspozycyjny i koleżeński. O wojsku i żołnierzach mówi tylko dobrze i z pasją – zauważa mjr Piotr Szczepański, prasowiec z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy SGWP, mówi o kandydacie, że jest „pomocną, niewidzialną ręką polskiej armii”. Pewnie dlatego jego pracę docenili również wojskowi sportowcy, którzy podczas Gali Sportu wręczyli mu szablę z dedykacją. To właśnie dzięki zaangażowaniu Matuszaka ponad 30 z nich ukończyło bowiem kurs podoficerski.Jolanta Owczarek

Jolanta Owczarek mówi o sobie, że „pracuje w wojsku od zawsze”. Zaczynała w jednostce wojskowej w Witkowie, a w 2000 roku razem z mężem przeniosła się do Warszawy, do Dowództwa Sił Powietrznych. Dziś jest kierownikiem grupy zabezpieczenia terminalu Wojskowego Portu Lotniczego. Uczestniczyła już w pracach nad przepisami, na podstawie których terminal funkcjonuje. – Byliśmy pierwszą i wciąż jesteśmy jedyną jednostką tego typu w kraju. Nie mieliśmy się na kim wzorować, wszystko musieliśmy zorganizować sami. Bardzo się cieszę, że nam się to udało – mówi.


Od otwarcia jednostki, czyli od 2003 roku, odpowiada za obsługę gości VIP. Przyznaje, że czasami bywa trudno. – Zdarza się, że przylatują żołnierze, a chwilę po nich gościmy szejka czy koronowane głowy państw. Każdą z tych osób podejmuje się w regulowany protokołem dyplomatycznym sposób – podkreśla. Jak mówi, załoga musi być skupiona i przygotowana na niespodziewane sytuacje. W pamięci utkwiła jej m.in. wizyta księcia Tajlandii, który przyleciał do Warszawy ze swoim psem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że pies miał stopień generała lotnictwa i protokół wymagał, aby nosić zwierzę na poduszce. – Oczywiście zadbaliśmy o to. W końcu naszym gościem był generał – mówi kandydatka.

Pułkownik pilot Dariusz Tatarowski, dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, ocenia pracę Jolanty Owczarek celująco. – Mimo że terminal działa przez 24 godziny na dobę, wszystko zawsze świetnie funkcjonuje. Pani Jola koordynuje jego działania z wielkim zaangażowaniem i zawsze można na niej polegać – mówi.

Za zachowanie najwyższych standardów podczas wykonywania swoich obowiązków Jolanta Owczarek była wielokrotnie wyróżniana i odznaczana – między innymi złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.Płk dypl. pil. Cezary Wasser

Jego współpracownicy podkreślają, że jest chodzącą encyklopedią polskiego lotnictwa. Szef Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych o samolotach i przepisach lotniczych wie wszystko. – Ale imponuje również znajomością innych rodzajów sił zbrojnych – mówi jego zastępca płk Paweł Bratkowski. Płk pil. Cezary Wasser od 2009 roku stoi na czele tej instytucji, jednej z najważniejszych dla lotników. Do nagrody Buzdygan Internautów został zgłoszony po raz drugi. W zeszłym roku w walce o to wyróżnienie pokonał go Bartosz Bera.


Cezary Wasser jest pilotem klasy mistrzowskiej, w powietrzu spędził 1016 godzin. Pilotował Limy, MiG-i-29 oraz Su-22. Dowodząc bazą w Krzesinach, przyjmował do służby pierwsze samoloty F-16. – To, co było naszym powszechnym marzeniem, stało się faktem. Mieliśmy nowoczesny wielozadaniowy samolot myśliwski i zorganizowaliśmy sprawną jednostkę lotniczą, która potrafi go wykorzystać. Jestem dumny, że brałem w tym udział – mówi oficer.

Gdy stan zdrowia już nie pozwolił mu na pilotowanie, nie porzucił służby. Kierując Szefostwem Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych trzyma pieczę nad utrzymaniem jednolitych procedur i standardów wyposażenia technicznego lotnisk oraz wyszkolenia personelu zgodnie z normami NATO i Organizacją Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Wycofał nieaktualne dokumenty lotnicze, zmodyfikował instrukcje, wprowadził nowe procedury. Dzięki temu poprawiła się jakość pracy wojskowych kontrolerów lotniczych. – Czasami wywraca do góry nogami koncepcje swoich pracowników, jednak zawsze wychodzi im to na dobre – mówi płk Bratkowski.Sławomir Zagórski

„Za artykuły o zapomnianej historii Wojska Polskiego”, „za rzetelność i odwagę w pisaniu o wojskach specjalnych”, „za to, że odkrył przede mną dawno zapomnianą przez wszystkich historię bitwy pod Horodyszczem” – tak czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl uzasadniali swoje nominacje do nagrody Buzdygan Internautów dla Sławomira Zagórskiego, dziennikarza Interii.pl, który od 15 lat pisze o historii polskiego oręża.


– Moja rodzina od ponad 100 lat związana jest z Wojskiem Polskim, pradziadkowie walczyli podczas Wielkiej Wojny i wojny polsko-bolszewickiej. Dziadkowie walczyli podczas II wojny, po wojnie byli w podziemiu niepodległościowym. Jeden z nich trafił do obozu w Jaworznie. Obaj byli represjonowani w czasach PRL. Siłą rzeczy musiałem zainteresować się historią i militariami – tłumaczy swoja pasję Zagórski.

Pisze m.in. o historii flotylli rzecznych, głównie polskich i rosyjskich. Jest autorem ponad 100 artykułów naukowych publikowanych w polskich, rosyjskich i łemkowskich mediach. – Przez dwa lata prowadziłem program w radiu Lem.fm o historii wojennej Karpat – mówi dziennikarz. Szczególnie interesują go te momenty dziejowe, o których mało kto pamięta. – Cisi bohaterowie powinni mieć swoje miejsce w historii. Podobnie jak mniej znani łotrzykowie. O nich z kolei warto pisać ku przestrodze – wyjaśnia Zagórski.

O zapomnianych wydarzeniach i postaciach pisze dla portalu Interia.pl. – W firmie, z racji wzrostu i charakterystycznej fryzury, nazywany „Małym Indianinem”. Jeśli rozumieć „Indianina” tak, jak robi się to w wojsku, druga część ksywki pasuje do niego także z innych powodów – opowiada Marcin Ogdowski, wydawca strony głównej portalu Interia. – To filar, na którym opiera się serwis Facet serwujący czytelnikom treści związane z wojskiem i wojskowością. Dzieła Sławka niemal zawsze zajmują czołowe miejsca w rankingach oglądalności portalu. Ma zatem „Mały Indianin” wielki zasięg w popularyzowaniu – jak zwykliśmy to między sobą określać – „branżowej wiedzy” – tłumaczy wydawca.

EK, MKS, MM

autor zdjęć: arch. PKW Irak, 1 BLTr, SSRL, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze

~MOnik
1455622380
Sławek Zagórski
CC-F0-B3-B3
~gumowy
1455091140
Brawo Sławek
D3-CA-03-E6
~dobrzaj
1455037380
Sławek !
A5-7B-B7-F6
~Arek85
1455036120
Slawek Zagorski
D8-3B-A3-D0
~GrzegorzNH
1455005220
Na Pana Sławka Zagórskiego
5C-2C-44-75
~kts
1455002760
https://www.facebook.com/NoworudzcyPatrioci2014/posts/1673194842930615 Prawdziwa twarz Sławomira Zagórskiego...
B0-C2-68-E2
~sfu
1454956200
Sławek, szacunek!
99-5F-CF-97
~Sdrops
1454920560
Na Pana Sławka oczywiście.
CA-51-AA-33
~Pawlo
1454910360
Powodzonka
F4-61-6E-5D
~nick
1454672580
Pan Sławek od najmłodszych lat jest pasjonatem tematyki wojskowej. Laureat.licznych konkursów. To bardzo sumienny,pracowity człowiek o ogromnej wiedzy. Wzór dla młodego pokolenia. Pozdrawiam .Nauczyciel Pana Sławka
2C-AE-E7-32
~nick
1454589360
OK.. na Jacka oczywiście
97-53-5F-DB
~Piotr
1454440680
Dotyczy tekstu Pana Zagórskiego nt. naszywki "Śmierć Wrogom Ojczyzny". Co się tyczy haseł (sentencji) to moim ulubionym mottem jest zdanie „Meine Ehre heisst Treue” i tylko dlatego, że nosili go na klamrach pasów członkowie pewnej zbrodniczej formacji militarnej, nie powinienem stosować się do tej maksymy ? Nawiasem mówiąc, moja żona bardzo chwali sobie stosowanie tej zasady przeze mnie. Czy fakt, że autor imperatywu kategorycznego był ulubionym filozofem Adolfa Hitlera ma być powodem nie stosowania przez innych ludzi zasad moralnych wybitnego myśliciela. Hasła „Śmierć Wrogom Ojczyzny” nie wymyślił Pan Rajmund Rajs ps. „Bury”, a tylko go używał do niecnych celów. To według Pana, żołnierze będący patriotami nie powinni utożsamiać się z tą maksymą. Zamiast szukać dziury w całym może lepiej by Pan zainteresował się i rozpropagował inny pomysł pomysłodawcy tego napisu; mam na myśli powrót do noszenia czapki rogatywki, która jest najbardziej charakterystycznym nakryciem głowy polskich żołnierzy.
E5-47-95-3B
~normals
1454398140
Są zdjęcia, na których strój czerwonoarmisty leży na panu Zagórskim... :P
58-15-C2-D6
~Norbert Haładaj
1454345100
Do Pana/Pani ~multikropka, wykazuje się Pan skrajną niekompetencją ponieważ Pan Sławomir Zagórski ma na sobie strój z demobilu jednego z państw bałkańskich. Poza tym uwagi krytyczne na temat tekstów jak najbardziej można przytaczać jeśli podpiszę się je. Anonimowe znaczą tylko tyle, że osoba je pisząca jest zwyczajnym tchórzem lub człowiekiem bez honoru. Pisząc z pogardą "lewackie" dał Pan do zrozumienia, że ma Pan poglądy "jedynie słuszne" jakie zatem? Skoro po jednej stronie mamy lewaków to po drugiej... hmmm... pomyślmy nazistów, faszystów? Widać, że przemawiają do Pana tylko obrazki, warto kupić komiks Spidermena w najbliższym kiosku. To Pana uspokoi. Czytanie zaś Panu nie służy, a już na pewno warto nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Podpisałem się imieniem i nazwiskiem gotowy jestem na uczciwą wymianę poglądów z Panem. Pozostaje z poważaniem. N.H.
46-DC-98-50
~pusia0000
1454334360
Trzymam kciuki.
81-58-2D-68
~kuba
1454326200
Za normalność byciaczłowiekiem.
DD-A8-2A-B2
~Grażyna ZAKRZEWSKA SSRL SZ RP
1454310900
W tekście o płk. Cezarym WASSER wkradł się błąd. Zastępca Szefa to płk. Paweł BRATKOWSKI . Pozdrawiam Grażyna ZAKRZEWSKA SZEFOSTWO SŁUŻBY RUCHU LOTNICZEGO SZ RP ul. Żwirki i Wigury 1C, 00-912 Warszawa ssrlszrp.wp.mil.pl ssrl@sp.mil.pl +tel. 261 821 777 fax: 261 821 187
DD-A8-2A-B2
~multikropka
1454258880
Myślę, że nominacja Sławomira Zagórskiego to jest błąd i nie wiem kto wpadł na taki pomysł. Pisząc tak słaby tekst o naszywce Śmierć Wrogom Ojczyzny. Jego wypowiedź sięgneła dna. Tak samo jak można nominować osobę, która paraduje w stroju czerwonoarmisty propagując lewackie poglądy. Wstyd !!!
4E-E9-6F-59
~SNCO
1454247060
Szanowni Państwo, "Buzdygan" jest nagrodą, która przyznawana jest za dokonanie czegoś nadzwyczajnego dla funkcjonowania jak również promowania Sił Zbrojnych (SZ). Z całym szacunkiem, dokonania Pana pułkownika i Pani Owczarek, nie są niczym innym niż wykonywaniem dobrze swoich obowiązków służbowych. Doceńmy ludzi, dla których SZ są nie tylko pracą, za którą notabene dostają wynagrodzenie. Potrzeba nam więcej ludzi takich jak Bartek Bera. Życzę trafnego wyboru.
6B-FE-2D-91
~Jolanta
1454186700
Miałam przyjemność pracować pod kierownictwem Pani Jolanty Owczarek.Chwile spędzone w Terminalu Wojskowym bardzo mile wspominam i dlatego głosuję na Panią Jolantę Owczarek :)
A9-5B-F2-98

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO