moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Organizacje proobronne ćwiczą akcje przeciwdywersyjne

Dywersanci zajęli budynek. Pod osłoną transportera opancerzonego do obiektu zbliżyła się kolumna żołnierzy obrony terytorialnej. Rozległy się strzały. Do akcji wkroczyła sekcja szturmowa, która odbiła gmach, wzięła jeńca, przejęła broń i amunicję wroga. Takie działania przeciwdywersyjne ćwiczyły dziś organizacje proobronne na terenie 1 Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej.
Organizatorem dwudniowego szkolenia młodzieży są, we współpracy z jednostką wojskową, Biuro ds. Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Stowarzyszenie „Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią” (FIA).

– Ćwiczenia pokazały dobre współdziałanie wojska z organizacjami proobronymi, stowarzyszeniem i klasami mundurowymi – ocenił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Obserwował je wspólnie z pełnomocnikiem MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju dr. Grzegorzem Kwaśniakiem. Szef resortu zapowiedział wsparcie finansowe dla członków organizacji proobronych, dziś bowiem płacą oni z własnej kieszeni za mundury czy broń. Minister stwierdził także, że ćwiczenia proobronne wspomagają budowę obrony terytorialnej kraju, która ma być integralną częścią armii. – Chcemy, aby pierwsze brygady na naszej wschodniej granicy pojawiły się jeszcze w tym roku – zadeklarował.

– W tym roku planujemy zorganizowanie jeszcze 30 podobnych ćwiczeń, we współpracy z różnymi jednostkami wojskowymi na terenie kraju – zapowiada ppłk Mirosław Mika z Biura ds. Proobronnych MON.

Dzisiaj na ćwiczenia do Wesołej przyjechało około 250 osób. Prawie 150 z nich reprezentowało FIA, 40 – związki strzeleckie, a 60 było uczniami klas mundurowych. Młodzież uczyła się żołnierskiego rzemiosła w kilkunastu punktach na terenie 1 Brygady Pancernej. Instruktorami byli żołnierze i działacze stowarzyszenia. – Od trzech lat szkolimy uczniów klas mundurowych, w zeszłym roku takie ćwiczenia przeszło około 200 osób. Uczymy ich między innymi bezpiecznego posługiwania się bronią, topografii, są też ćwiczenia z medycyny pola walki, czyli ewakuacja rannych i udzielanie im pierwszej pomocy – wylicza Mariusz Sybilski, wiceprezes FIA.

Kubie Grzegorczykowi, uczniowi II klasy warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 125 im. Waldemara Milewicza, najbardziej podobały się jednak zajęcia ze strzelania. ­– Zwłaszcza z przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom oraz ze strzelcami wyborowym. Szkolenie proobronne to dobra forma spędzania wolnego czasu, a przy okazji można zrobić coś pożytecznego dla kraju – uważa Kuba. Jak mówi, dobry przykład poświęcenia dla ojczyzny dał mu dziadek: był podczas II wojny światowej partyzantem i walczył w Powstaniu Warszawskim. Kuba planuje nawet wojskową karierę. Po maturze zamierza bowiem studiować w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~byly strzelec i zolnierz
1473314820
Sam mlodosc spedzilem w "Strzelcu" i masa moich znajomych trafila do jednostek specjalnych wiec prosze tu z szacunkiem, drodzy dyletanci. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie...
30-79-83-56
~H&K HK416
1458419820
pomysł super ,oni wygladaja jak specjalsi ciekawe co powiedza jak wejda w struktury armi oby nie uciekli to ludzie jak widac zapaleni moze pomoga zmienic myślenie bo od tego trzeba zacząć.
9B-7E-DE-40
~obiektywny
1454785140
Znowu nasi eksperci próbują przygotowywać się do wojny minionej. OT to reaktywacja trupa. Tylko 3% PKB i przeskok generacyjny. Chce się czuć bezpiecznie 3a płacić. Ale najpierw wprowadźcie w MONie porządnie kontrolę zarządczą w zakresie adekwatności i efektywności wydatkowanych miliardów.
90-F9-5A-1C
~spec
1454407680
Ciekawe czy Panowie Macierewicz i Siemoniak byli w wojsku, jak czesto odwiedzaja strzelnice i czy maja pojecie o taktyce maskowaniu i rozpoznaiu pola walki. Ich wyksztalcenie swiadczy o absolutnym braku zainteresowania technika. MSBS jak nie ma tak nie ma, kasa poszla, o gawronie nie wspomne. Wystarczy obywatelski dostep do broni, a wiedza strzelecka wzrosnie.
2B-D4-AD-F6
~Wojak
1454344680
Genialny pomysl.Cwiczyc dzieciaki i mlodziez w odbijaniu budynkow od dywersantow.Szczegolnie ze tymi dywersantami pewnie bedzie specnaz z doswiadczeniem bojowym.Niemozna bylo z minerstwa,maskowania itp?No ale to niewyglada atrakcyjnie w tv prawda?Szkolenie OT w polsce tak profesjonalne..
B4-E5-3A-34
~Prezes
1454243220
Na ostatnim zdjęciu mamy członków Legii Akademickiej, którzy w liczbie drużyny wzięli również udział, o czym nie wspomina autor artykułu.
E1-0B-DD-56

Spadochroniarze na Podlasiu
 
Będą kolejne „Daglezje-P”
Bruksela przed szczytem
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ślubowanie kadetów OPW
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Invictus w zimowym stylu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowe śmigłowce kawalerii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rakietowy szach
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zielone światło dla Barbary
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Nowy szef CWCR
Szef MON-u w Brukseli
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO