moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eksport, import, propaganda… Jak wygrać wojnę z Daesh?

Wśród członków tzw. Państwa Islamskiego są ludzie z przeszkoleniem wywiadowczym, pochodzący ze służb i jednostek specjalnych państwa irackiego i syryjskiego, ale nie tylko, bo także Federacja Rosyjska rozgrywa tam swoje interesy – mówią w debacie „Polski Zbrojnej” eksperci zajmujący się terroryzmem i sprawami Bliskiego Wschodu. Rozmawiają o zagrożeniu terroryzmem w Europie i o tym, jak wygrać wojnę z Daesh.

Islamiści chcą zajmować nowe tereny i budować przyczółki kalifatu. Czy będą także wysyłać do Europy swoich emisariuszy, by przeprowadzali spektakularne ataki?

Andrzej Mroczek, ekspert ds. terroryzmu i przestępczości zorganizowanej oraz zarządzania w stanach nadzwyczajnych i kryzysowych, wykładowca Uniwersytetu SWPS: Rok temu faktycznie zależało im na zdobywaniu jak największych terenów. Od kilku miesięcy ich strategia opiera się na trzech działaniach: eksport, import i propaganda. „Importują” ludzi, którzy będą mogli bezpośrednio uczestniczyć w walkach, być zapleczem do prowadzenia propagandy w różnych ośrodkach. Zdobywają więc kolejnych zwolenników, którzy do nich przyjeżdżają, a „eksportują” tych, którzy mają do wykonania konkretne zadania, także terrorystyczne. Wśród członków tak zwanego Państwa Islamskiego są ludzie z przeszkoleniem wywiadowczym, pochodzący ze służb i jednostek specjalnych państwa irackiego i syryjskiego, ale nie tylko, bo także Federacja Rosyjska rozgrywa tam swoje interesy.

Wśród uchodźców są sympatycy Państwa Islamskiego, a także członkowie organizacji terrorystycznych. Zostały nawet ujawnione i zatrzymane osoby wcześniej podejrzewane o działalność terrorystyczną. Trudno oszacować, ilu ich już się dostało do Europy lub jeszcze się dostanie. Są natomiast wymowne przykłady tego zjawiska. Na Sycylii w obozie dla uchodźców znalazł się mężczyzna, który w 2007 roku został skazany we Włoszech za założenie siatki terrorystycznej i planowanie zamachów. Odsiedział wyrok, został deportowany do Tunezji i wrócił wraz z falą uchodźców na teren Włoch.

Katarzyna Górak-Sosnowska zajmuje się Bliskim Wschodem i społecznościami muzułmańskimi w Europie, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej, doktor habilitowany religioznawstwa (Uniwersytet Jagielloński): Przypinanie uchodźcom łatki terrorysty doprowadza do antymuzułmańskiego dyskursu w Europie. Mieszkający tu muzułmanie czują się jeszcze bardziej wyalienowani – mieszkają na Starym Kontynencie od wielu pokoleń i nagle muszą się tłumaczyć, że nie są wielbłądami. A skoro są źle traktowani, otwiera im się potencjalne pole do przejścia na drugą stronę.

Ziad Abou Saleh, ekspert ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim, socjolog na  Uniwersytecie  SWPS we Wrocławiu, pochodzi z Syrii: Jeśli Państwo Islamskie chce przysłać do Europy terrorystów, to stać je na bilety lotnicze w klasie biznes. Sposób prosty i niebudzący podejrzeń. Nie wykluczam, że mogą w tym celu wykorzystać też szlak uchodźców. Ale od czego mamy służby?

Czy „samotny wilk”, którym nas straszą media, wmiesza się między uchodźców i dokona u nas zamachu? Czy do przeprowadzenia takiego ataku nie potrzebuje bazy?

Andrzej Mroczek: Trzeba odróżnić jesienne zamachy w Paryżu od tych z początku 2015 roku, gdy Państwo Islamskie działało razem z Al-Kaidą. Pojawiała się wówczas potwierdzona informacja, że zatrzymano komando Czeczenów posiadających długą broń palną i materiały wybuchowe. Ten wątek nie został jednak podjęty. Należy także odróżnić „samotnego wilka” od solo terrorysty. „Samotnym wilkiem” nazwano naszego rodaka Teda Kaczyńskiego, który terroryzował USA. Nikt go nie inspirował, tak samo jak w Szwecji Andersa Breivika. Jeżeli tacy ludzie nie upublicznią swoich chorych pomysłów, ich wykrycie jest niemal niemożliwe. Solo terroryści działają natomiast w pojedynkę, ale są inspirowani przez organizacje terrorystyczne. Działają indywidualnie albo w ramach struktury, ale zawsze sami. Ich wykrycie także jest bardzo trudne.

Ziad Abou Saleh: W Polsce muzułmanie stanowią ułamek procenta. Z moich badań wynika, że są lojalni wobec kraju, w którym żyją. Są zasymilowani. Terrorysta nie znajdzie tutaj swoich. Uważam, że Polska nie jest dla Państwa Islamskiego krajem interesującym: nie była częstym gościem na Bliskim Wschodzie i nie brała aktywnego udziału w brudnych wojnach. Nie zarobiła, jak inne kraje, na wojnach w Iraku i Afganistanie. Według mnie, nie ma żadnych przesłanek, żeby Polska stała się miejscem atrakcyjnym dla terrorystów.

Andrzej Mroczek: Powiedział Pan, że Polska nie jest atrakcyjnym celem, ale w telewizyjnym spocie wśród flag, na których tle przemawiał przedstawiciel Państwa Islamskiego, znalazła się także ta nasza, biało-czerwona.

Całą debatę można przeczytać w lutowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1454415120
Najlepsza obrona przed terroryzmem to nie mieszać się do państw islamskich, zamknąć granice państwa i nie bawić się w jakieś programy dzięki którym zaprasza się islamistów na studiowanie w Polsce, pracę w Polsce itp. Mieszanie kultur żadnemu państwu na dobre nie wyszło. Nie ma innej drogi dla bezpieczeństwa Polski i Polaków jak wyżej wymieniona. Sojusze, czy to z USA, czy z UNIĄ niewiele dają a wręcz są zbrodnicze dla społeczeństwa polskiego i nie tylko. UNIA nie służy społeczeństwu a wręcz przeciwnie. Wystarczy tylko zajrzeć na YouTube by się o tym przekonać. (wpisz: Niemcy islam, Francja islam itd) Podaję link do wypowiedzi L.Millera który doszedł do bardzo drastycznych twierdzeń po latach obecności w UNII. Mnie do tego wystarczyło kilka miesięcy po wejściu do UNII. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/leszek-miller-moze-nadejsc-moment-ze-trzeba-bedzie-walczyc-z-bronia-w-reku/2d2kcd > może nadejść moment, gdy trzeba będzie walczyć z bronią w ręku na ulicach europejskich miast, żeby zachować naszą tożsamość. Na razie oglądamy budowanie konia trojańskiego na oczach zdumionych Trojan i w dodatku za ich pieniądze <
55-1A-C1-66

Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO