moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pomaga w organizacji ŚDM

Wybudują tymczasowe mosty i utwardzą drogi, zapewnią pielgrzymom 2,5 tysiąca namiotów, wodę i wyżywienie. Między innymi takie zadania wykonają żołnierze w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży i przygotowań do nich. Wojskowi w Krakowie spotkają się także z papieżem Franciszkiem. W ŚDM weźmie udział 450 żołnierzy z zagranicy i 300 polskich wojskowych.

– Wojsko włącza się w organizację spotkania młodych z papieżem na prośbę komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży – mówi ppłk Wojciech Arcikiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej. – Żołnierze pomogą m.in. w zakwaterowaniu ratowników medycznych na terenie jednostek wojskowych, zbudują tymczasowe mosty i utwardzą drogi dojazdowe na terenie kampusu, gdzie przebywać będą pielgrzymi – uzupełnia oficer.

MON szacuje, że koszt zaangażowania wojska wyniesie ok. 4 mln złotych. Za organizację ŚDM w resorcie obrony odpowiedzialny jest wiceminister Bartosz Kownacki, natomiast Ordynariat Polowy – z biskupem Józefem Guzdkiem na czele – odpowiada za przyjęcie wojskowych pielgrzymów.

Logistyczne zaplecze

Przedstawiciele MON współpracują bezpośrednio z wojewodą małopolskim i komitetem organizacyjnym ŚDM. – Za nami kolejne spotkania i ustalenia – mówi ppłk Arcikiewicz. Wiadomo już, że żołnierze wybudują kilka tymczasowych przepraw o łącznej długości 400 metrów, w tym trzydziestometrową przeprawę na rzece Wildze w pobliżu Łagiewnik, a pozostałe na terenie miasteczka pielgrzymów, czyli w miejscowości Brzegi na granicy Krakowa i Wieliczki – precyzuje ppłk Arciszewski. Saperzy będą także utwardzać drogi dojazdowe, łączące sieć dróg z mostami w pobliżu Campusu Misericordiae. Ponadto wojsko rozstawi pielgrzymom 2,5 tysiąca namiotów i udostępni agregaty prądotwórcze.

Żołnierze będą obecni również na obchodach ŚDM w lipcu. Zorganizują punkty wydawania suchego prowiantu oraz będą obsługiwać 10 wojskowych cystern z wodą do picia. Pomogą także w zapewnieniu bezpieczeństwa (głównie Żandarmeria Wojskowa) oraz opieki medycznej dla pielgrzymów. – Komitet Organizacyjny ŚDM zwrócił się z prośbą o zorganizowanie pięciu punktów medycznych, ale najprawdopodobniej liczba ta wzrośnie do dziesięciu. Usługi medyczne dla uczestników ŚDM świadczył będzie 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie – mówi przedstawiciel MON.

Pielgrzymi z NATO

Kilka dni temu Ordynariat Polowy WP ogłosił, że na uroczystości i nabożeństwa z papieżem Franciszkiem do Krakowa przyjedzie 450 podchorążych i żołnierzy z kilkunastu krajów. – Udział zapowiedzieli m.in. żołnierze z Australii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii. Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Włoch – wymienia ks. kpt. Maciej Śliwa, koordynator Światowych Dni Młodzieży w Ordynariacie Polowym. – Zaproszenia wysłaliśmy do 23 krajów NATO i tych, które współpracują z Sojuszem. Czekamy jeszcze na potwierdzenie obecności z kilku państw – dodaje. W ŚDM udział weźmie także 300 polskich wojskowych. Kapelan podkreśla, że żołnierskie spotkania w ramach ŚDM odbywały się już kilkakrotnie i zawsze były organizowane przez miejscowe ordynariaty polowe.

Ksiądz Śliwa przyznaje, że ŚDM to nie tylko duchowe przeżycie, ale także okazja do promocji polskiej tradycji, kultury i armii. Dlatego podchorążowie i żołnierze z zagranicy, uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży, najpierw przyjadą do Warszawy. Tam odwiedzą m.in. Katedrę Polową Wojska Polskiego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Katyńskie. Zwiedzą Stare Miasto, Zamek Królewski i Wilanów. Odwiedzą także Wadowice, Jasną Górę i nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wojskowi pielgrzymi do Krakowa przyjadą 28 lipca i zostaną zakwaterowani w obozowisku wybudowanym na terenie 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Do tej pory swój udział w Światowych Dniach Młodzieży potwierdziło także trzech biskupów polowych: abp Timothy Broglio, ze Stanów Zjednoczonych, bp Franciszek Rabek ze Słowacji i bp Luc Ravel z Francji.

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, które odbywają się co 2-3 lata. Zostały one zapoczątkowane przez Jana Pawła II w 1985 roku. Ostatnie ŚDM odbyły się trzy lata temu w Rio de Janeiro i wzięło w nich udział ok. 3,5 miliona wiernych. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce po raz drugi (pierwsze były w 1991 r. w Częstochowie). Tym razem młodzi spotkają się z papieżem w Krakowie.

emka

autor zdjęć: Marianna Gurba/ ŚDM

dodaj komentarz

komentarze

~Woj
1454481600
Brawo! A jeszcze miesiąc temu opowiadano, jakim skandalem jest udział wojska w organizacji WOŚP... Smutne to trzymanie podwójnych standardów...
F1-A1-CF-75

Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
W Italii, za wolność waszą i naszą
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO