moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojenna historia w komiksach

„Sprytny organizator podwórkowego życia i nieformalny przywódca równie nieformalnego oddziału” – oto Antek Srebrny, główny bohater komiksów wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Antek walczy w Grodnie, Tobruku, a także pod Monte Cassino, gdzie spotyka… misia Wojtka. – Komiks to dobry sposób, żeby zainteresować dzieci historią – mówi dr Tomasz Łabuszewski, historyk z IPN.


„Wojenna odyseja Antka Srebrnego” odzwierciedla losy Polaków, których wojna zmusiła do walki w różnych częściach świata. Historia rozpoczyna się w 1939 roku, a kończy pięć lat później. Skąd wziął się pomysł na nazwisko głównego bohatera? – Zależało mi na tym, aby brzmiało ono szlachetnie – mówi Tomasz Robaczewski, autor scenariusza.

Gdy poznajemy Antka, ma on 14 lat i mieszka z rodziną w Grodnie. – Takie umiejscowienie akcji ma duży walor edukacyjny. Chcieliśmy bowiem, aby dzieci wiedziały, że w 1939 roku Polska została napadnięta przez dwóch agresorów. Grodna przed Sowietami broniła ludność cywilna, także rówieśnicy Antka – mówi dr Tomasz Łabuszewski, historyk z IPN, który opracował koncepcję komiksów. Losy głównego bohatera zostały opisane w czterech częściach.

Antek to „sprytny organizator podwórkowego życia i nieformalny przywódca równie nieformalnego oddziału”, który walczy z najeźdźcą, obrzucając jego czołgi butelkami benzyny i wysadzając skład amunicji. – Ma w sobie trochę zadziorności Janka Kosa, a momentami przypomina chłopaków z „Kamieni na szaniec” – podkreśla Robaczewski.

Najtrudniejsza dla autorów była druga część, której akcja toczy się w Kazachstanie. Antek trafia tu do obozu pracy. Dramatyczne wydarzenia niełatwo było przedstawić w komiksie dla dzieci. Ostatecznie Antkowi udaje się uciec z „nieludzkiej ziemi”. Ten wątek został oparty na autentycznej historii Polaka, który uciekł z łagru do Indii. Antek zaś trafia do Afryki i bierze udział w walkach o twierdzę Tobruk. – Zależało nam na tym, żeby zaciekawić czytelnika egzotyką i pokazać, że Polacy walczyli wszędzie tam, gdzie rzuciła ich wojna – wyjaśnia dr Łabuszewski.

Potem „wojenna odyseja” prowadzi Antka pod Monte Cassino, gdzie już jako 19-letni żołnierz 2 Korpusu Polskiego poznaje generała Władysława Andersa. Spotyka też legendarnego niedźwiedzia Wojtka.

Komiks jest przeznaczony dla dzieci, mimo to rysunki utrzymane są w ciemnych barwach. – Do końca nie zgodziłbym się z taką oceną użytej kolorystyki, ale faktycznie daleko nam również do jaskrawych, cukierkowych barw. Kolory są w Antku raczej stonowane – w ten sposób podkreślamy dramatyzm sytuacji, w jakich znajduje się główny bohater. Nie chodzi tu tylko o scenografię, ale też o wydźwięk emocjonalny – wyjaśnia rysownik Hubert Ronek. Dodaje, że brązy i ciemne zielenie to także odcienie, które przywodzą na myśl wojsko. Kreśląc historię, rysownik wzorował się na archiwalnych zdjęciach miejsc, w jakich toczy się akcja, np. dworca kolejowego w Grodnie i ulic miasta.

Czy problematyka II wojny światowej nie jest zbyt trudna dla ośmioletnich dzieci, do których skierowany jest komiks? – Chcieliśmy zainteresować najmłodszych historią, ale  staraliśmy się, aby komiks nie był przepełniony martyrologią. Dlatego opis represji sowieckich musiał być przedstawiony, używając języka młodzieży, „lightowo” – tłumaczy dr Tomasz Łabuszewski.

Komiks podoba się dzieciom. – To fajna historia. Opowiada o wojennych przygodach. Pokazuje broń, czołgi i samoloty z tamtych czasów – mówi ośmioletni Franek, syn oficera.


IPN opublikował 5 tysięcy kompletów „Wojennej odysei”. Cena to 32 złote. Informacje o tym, gdzie można je kupić, zamieszczone są na stronie Instytutu. Poza komiksami można zamówić też grę planszową i puzzle powiązane z historią Antka, oraz replikę orzełka, jaki polscy żołnierze nosili w Afryce i we Włoszech.

Historia Antka będzie miała dalszy ciąg. Powstają już trzy kolejne części opisujące wydarzenia aż do zakończenia wojny. Tym razem główny bohater będzie walczył w szeregach 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.

DK, JT

autor zdjęć: materiały IPN

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO