moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pobyt sojuszniczych wojsk tylko za zgodą prezydenta?

Zgodę na obecność obcych wojsk w Polsce ma wydawać prezydent, ale będzie to robił na wniosek ministra obrony narodowej. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy regulującej zasady pobytu w naszym kraju sił sojuszniczych, takich jak wojska NATO i UE. Dokument został opracowany przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. 

Nowelizację przygotowano na prośbę Komitetu Planowania Cywilnego NATO na Wypadek Nadzwyczajnych Zagrożeń. Zwrócił on uwagę, że przepisy obecnie obowiązujące w Polsce nie wskazują kto, czyli która instytucja publiczna, może podjąć decyzję o zasadności użycia na terenie naszego kraju na przykład wojsk sojuszniczych Paktu Północnoatlantyckiego czy Unii Europejskiej. Zdaniem Komitetu może to utrudniać współpracę NATO z Polską w nagłych sytuacjach kryzysowych, wymagających pobytu czy przemarszu sił Sojuszu. Dlatego Sztab Generalny Wojska Polskiego przygotował odpowiednie zmiany w ustawie regulującej zasady pobytu obcych wojsk w naszym kraju. Dokument trafił pod obrady Rada Ministrów.

Podstawową zmianą, która znalazła się w nowelizacji, jest wskazanie, że to prezydent musi udzielić zgody na pobyt zagranicznych żołnierzy lub ich przemarsz przez Polskę. Będzie to robił na wniosek szefa MON. – W moim przekonaniu to bardzo dobre rozwiązanie – ocenia poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a dodatkowe prerogatywy w pełni odzwierciedlają jego odpowiedzialność za państwo. Mam nadzieję, że projekt szybko trafi do Sejmu i zostanie uchwalony przy poparciu wszystkich sił politycznych – dodaje szef komisji obrony.

Zgoda może być udzielona pod warunkiem, że „obecność obcych wojsk wpłynie na wzmocnienie polskich sił zbrojnych w operacjach prowadzonych na terytorium naszego kraju w czasie pokoju”. Jednocześnie prezydent będzie musiał „wskazać cel pobytu” sojuszniczych wojsk. A może nim być na przykład prowadzenie operacji przez tzw. szpicę NATO, czyli połączone siły bardzo wysokiej gotowości (VJTF – skrót od angielskiej nazwy Very High Readiness Joint Task Force).

Projekt nowelizacji zakłada, że „wojska obce będą mogły posiadać uprawnienia, które przysługują Siłom Zbrojnym RP”. W uzasadnieniu nowelizacji czytamy, że głowa państwa będzie mogła rozszerzać lub ograniczać te uprawnienia. „W zależności od ustaleń międzynarodowych oraz sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa prezydent będzie mógł ograniczyć uprawnienia wojsk obcych (a co za tym idzie ich możliwość działania), ewentualnie przyznać im pełnię uprawnień posiadanych przez Siły Zbrojne RP, a wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego” – piszą autorzy projektu.

Pod pojęciem „obce wojska” rozumie się zarówno siły wysłane przez organizację międzynarodową (np. NATO, ONZ czy UE), jak i inne państwo.

Autorzy projektu przekonują także, że uchwalenie nowych przepisów przyniesie korzyści dwojakiego rodzaju: „W wymiarze wewnętrznym sojusznicy w ramach NATO i UE będą mieli pewność, że ich działania mają pełną legitymację, zgodnie z prawem polskim i decyzjami władz. W wymiarze zewnętrznym potencjalny przeciwnik otrzyma sygnał, że nie ma żadnych ograniczeń prawnych w użyciu wojsk należących do państwa NATO i UE, podczas działań w Polsce w czasie pokoju”.

JT/MON

autor zdjęć: Aleksandra Wiśniewska

dodaj komentarz

komentarze

~marsym
1461570840
Nie dajmy się wmanewrować Amerykanom w sieczkę wojenną z Rosją na naszym terytorium. Wzmacniajmy naszą armię ale nie pozwalajmy obcym wojskom na stacjonowanie w Polsce. To zawsze kończyło się tragicznie.
AA-60-41-6C

Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO