moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pobyt sojuszniczych wojsk tylko za zgodą prezydenta?

Zgodę na obecność obcych wojsk w Polsce ma wydawać prezydent, ale będzie to robił na wniosek ministra obrony narodowej. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy regulującej zasady pobytu w naszym kraju sił sojuszniczych, takich jak wojska NATO i UE. Dokument został opracowany przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. 

Nowelizację przygotowano na prośbę Komitetu Planowania Cywilnego NATO na Wypadek Nadzwyczajnych Zagrożeń. Zwrócił on uwagę, że przepisy obecnie obowiązujące w Polsce nie wskazują kto, czyli która instytucja publiczna, może podjąć decyzję o zasadności użycia na terenie naszego kraju na przykład wojsk sojuszniczych Paktu Północnoatlantyckiego czy Unii Europejskiej. Zdaniem Komitetu może to utrudniać współpracę NATO z Polską w nagłych sytuacjach kryzysowych, wymagających pobytu czy przemarszu sił Sojuszu. Dlatego Sztab Generalny Wojska Polskiego przygotował odpowiednie zmiany w ustawie regulującej zasady pobytu obcych wojsk w naszym kraju. Dokument trafił pod obrady Rada Ministrów.

Podstawową zmianą, która znalazła się w nowelizacji, jest wskazanie, że to prezydent musi udzielić zgody na pobyt zagranicznych żołnierzy lub ich przemarsz przez Polskę. Będzie to robił na wniosek szefa MON. – W moim przekonaniu to bardzo dobre rozwiązanie – ocenia poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a dodatkowe prerogatywy w pełni odzwierciedlają jego odpowiedzialność za państwo. Mam nadzieję, że projekt szybko trafi do Sejmu i zostanie uchwalony przy poparciu wszystkich sił politycznych – dodaje szef komisji obrony.

Zgoda może być udzielona pod warunkiem, że „obecność obcych wojsk wpłynie na wzmocnienie polskich sił zbrojnych w operacjach prowadzonych na terytorium naszego kraju w czasie pokoju”. Jednocześnie prezydent będzie musiał „wskazać cel pobytu” sojuszniczych wojsk. A może nim być na przykład prowadzenie operacji przez tzw. szpicę NATO, czyli połączone siły bardzo wysokiej gotowości (VJTF – skrót od angielskiej nazwy Very High Readiness Joint Task Force).

Projekt nowelizacji zakłada, że „wojska obce będą mogły posiadać uprawnienia, które przysługują Siłom Zbrojnym RP”. W uzasadnieniu nowelizacji czytamy, że głowa państwa będzie mogła rozszerzać lub ograniczać te uprawnienia. „W zależności od ustaleń międzynarodowych oraz sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa prezydent będzie mógł ograniczyć uprawnienia wojsk obcych (a co za tym idzie ich możliwość działania), ewentualnie przyznać im pełnię uprawnień posiadanych przez Siły Zbrojne RP, a wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego” – piszą autorzy projektu.

Pod pojęciem „obce wojska” rozumie się zarówno siły wysłane przez organizację międzynarodową (np. NATO, ONZ czy UE), jak i inne państwo.

Autorzy projektu przekonują także, że uchwalenie nowych przepisów przyniesie korzyści dwojakiego rodzaju: „W wymiarze wewnętrznym sojusznicy w ramach NATO i UE będą mieli pewność, że ich działania mają pełną legitymację, zgodnie z prawem polskim i decyzjami władz. W wymiarze zewnętrznym potencjalny przeciwnik otrzyma sygnał, że nie ma żadnych ograniczeń prawnych w użyciu wojsk należących do państwa NATO i UE, podczas działań w Polsce w czasie pokoju”.

JT/MON

autor zdjęć: Aleksandra Wiśniewska

dodaj komentarz

komentarze

~marsym
1461570840
Nie dajmy się wmanewrować Amerykanom w sieczkę wojenną z Rosją na naszym terytorium. Wzmacniajmy naszą armię ale nie pozwalajmy obcym wojskom na stacjonowanie w Polsce. To zawsze kończyło się tragicznie.
AA-60-41-6C

Ekspresowa pomoc
 
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Podchorążowie świętują
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Śmiertelny wypadek żołnierza
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Laureaci cyberkonkursu MON
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Armia Polska w drodze do Europy
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wojsko wraca do Babimostu
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
PKW Orlik gotowy na misję
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
„Pług” idzie na śmierć
Unijna pomoc dla Ukrainy
Najdłuższa noc
Solo w FA-50
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko pomoże Słoweńcom
Pierwszy polski Homar
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Polsko-koreańskie rozmowy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Więcej pieniędzy na nagrody
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Kiedy na kwalifikację?
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Futsal na zakończenie rywalizacji
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Nowe AWACS-y dla NATO
Rozkaz do „Burzy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Sojusz z branżowym liderem
Abramsy jadą na ukraiński front
Fiński debiut w Sojuszu
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Narodziny polskich sił morskich
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polski dzień strzelania w Rumunii
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Biały wywiad nie zawiódł
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
RBN o rezultatach szczytu NATO
„Sokół” wylądował
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Witkacy – piąty wieszcz?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO