moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Cold Response 2016” – przygotowania na morzu

Okręty z kilkunastu państw opuściły port w Bergen i rozpoczęły fazę przygotowawczą manewrów „Cold Resnponse 2016”. Wśród nich jest fregata rakietowa ORP „Kościuszko” ze śmigłowcem SH-2G na pokładzie. Polscy marynarze i lotnicy ćwiczyli intensywnie, zanim jeszcze dotarli do Norwegii.

„Cold Response”
to zakrojone na szeroką skalę manewry zimowe, które organizowane są pod auspicjami NATO i ONZ. Ich gospodarzem jest Norwegia, a przedstawiciele wszystkich rodzajów wojsk ćwiczą za kołem podbiegunowym. W tym roku bierze w nich udział 15 tysięcy żołnierzy z 14 krajów, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec czy Szwecji. Polskę reprezentuje fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” z 3. Flotylli Okrętów oraz śmigłowiec pokładowy SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Okręty opuściły wczoraj norweskie Bergen i po tak zwanej fazie portowej rozpoczęły fazę przygotowawczą. – Przećwiczą one procedury nawiązywania łączności, manewrowanie w szykach i zapoznają się z akwenami, na których będą prowadzić działania – wylicza kmdr ppor. Radosław Pioch z 3. Flotylli. Zasadnicza część ćwiczeń ruszy 19 lutego. – Scenariusz zakłada, że siły sojusznicze wkraczają w rejon konfliktu wywołanego agresją jednego z państw na swojego sąsiada. Ich zadaniem jest przywrócenie pokoju – przypomina kmdr ppor. Pioch. Polscy marynarze mają zabezpieczyć operację desantu morskiego i zadbać o bezpieczeństwo na szlakach żeglugowych. Będą poszukiwali i zwalczali okręty podwodne, odpierali uderzenia z powietrza oraz ataki terrorystów korzystających z szybkich łodzi motorowych. Manewry potrwają trzy tygodnie.Tymczasem zarówno załoga fregaty, jak i stacjonujący na jej pokładzie lotnicy morscy intensywnie trenowali już w drodze do Norwegii. – Na okręcie nie ma jałowych dni. Dlatego też, kiedy tylko pozwala na to pogoda, piloci i obsługa ćwiczą procedury startów i lądowań – tłumaczy kpt. pil. Sebastian Bąbel, dowódca klucza śmigłowców SH-2G. To jeden z najtrudniejszych elementów lotnictwa pokładowego, a w tym wypadku sprawę dodatkowo komplikują specyficzne warunki panujące na Morzu Północnym.

– W okolicach Norwegii często występuje długa fala, która sprawia, że działamy tam na granicy norm, które nas obowiązują – wyjaśnia kapitan pilot. Aby śmigłowiec w ogóle mógł usiąść na pokładzie fregaty, przechyły na linii dziób-rufa nie mogą przekraczać trzech stopni, przechyły zaś na jedną i drugą burtę stopni ośmiu. – Ktoś mógłby powiedzieć: to niewiele. Trzeba jednak pamiętać, że lądowisko jest naprawdę małe, a przy takim kołysaniu wędruje ono w górę i w dół na dwa metry oraz na dwa metry w boki. Do tego trzeba jeszcze dodać zjawisko ześlizgiwania się okrętu z fali. Pilot patrząc na lądowisko odnosi wrażenie, że ono spod śmigłowca po prostu ucieka – podkreśla kpt. pil. Bąbel.Takie treningi są ważne także z innego powodu. – Każdy z naszych pilotów w ciągu dwóch miesięcy musi wykonać łącznie od czterech do sześciu startów i lądowań z pokładu. Jeśli tego nie zrobi, powinien odbyć lot z instruktorem – informuje kpt. pil. Sebastian Bąbel. – Dla nas kluczową kwestią jest zachowanie nawyków – dodaje.

Na tym jednak nie koniec. Podczas przejścia na ćwiczenia załoga okrętu raz po raz podrywana jest przez alarmy związane z symulowanym pożarem na pokładzie albo przebiciem kadłuba. Tym razem załoga ORP „Kościuszko” miała też w planach krótki trening z okrętami norweskimi, które również przygotowywały się do ćwiczeń za kołem podbiegunowym.

Manewry „Cold Rensponse” po raz pierwszy odbyły się w 2006 roku. Obecna edycja jest już siódmą. Polska marynarka brała udział w dwóch.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Orzeł dla bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO