moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiosną ruszy budowa muzeów na Cytadeli

Na wiosnę rozpoczną się prace na Warszawskiej Cytadeli przy budowie dwóch muzeów: Wojska Polskiego i Historii Polski. Pierwszym ich etapem będzie budowa bramy wjazdowej od strony Wisłostrady. Z tego powodu większość stacjonującego w twierdzy wojska musi się wyprowadzić. Otwarcie placówek planowane jest 11 listopada 2018 roku w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.– Warszawska Cytadela stanie się niedługo unikatowym kompleksem parkowo-fortecznym, złożonym z czterech muzeów, opowiadających o historii Polski – mówił wiceminister obrony Wojciech Fałkowski w Warszawie podczas spotkania poświęconego budowie na Cytadeli nowej siedziby muzeów: Wojska Polskiego i Historii Polski. – Obie placówki są ważne dla polskiej polityki historycznej – podkreślał natomiast Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Trzy pawilony

Dzisiaj Muzeum Wojska Polskiego mieści się przy Alejach Jerozolimskich w jednym ze skrzydeł Muzeum Narodowego. Powołane w 2006 roku Muzeum Historii Polski nie ma natomiast do tej pory stałej siedziby. Pierwotnie placówka miała powstać nad Trasą Łazienkowską w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, w zeszłym roku jednak rząd podjął decyzje o jej lokalizacji na Cytadeli.

Dwie nowe placówki dołączą do istniejących już na terenie warszawskiej twierdzy: Muzeum X Pawilonu, upamiętniającego ofiary carskiego więzienia śledczego dla więźniów politycznych, oraz – otwartego 17 września 2015 roku – Muzeum Katyńskiego.

Pierwotny projekt budowy kompleksu muzealnego na Cytadeli zakładał przeniesienie tam MWP. Na jego potrzeby pracownia WXCA, która zwyciężyła w 2009 roku w konkursie architektonicznym, zaprojektowała trzy budynki.

Po weryfikacji planów okazało się, że dla muzeum nie jest potrzebna aż tak duża powierzchnia. Dlatego MWP ulokuje się w dwóch bocznych budynkach.


– Będą się w nich mieścić stała wystawa, obejmująca 5 tys. m kw., i ekspozycje czasowe oraz ekspozycja współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego – mówił prof. Zbigniew Wawer, dyrektor muzeum. Zabytki zostaną przeniesione z budynku w Al. Jerozolimskich i częściowo z oddziału MWP przy ul. Powsińskiej.

Brama od Wisły

Natomiast MHP ma zająć główny, środkowy pawilon. Obecnie w pracowni WXCA trwają prace nad adaptacją budynku na potrzeby MHP. Nowa koncepcja ma być gotowa za kilka tygodni.

Przyszły gmach będzie miał ok. 40 tys. m kw. powierzchni, z czego 28 tys. przeznaczone zostanie dla MHP, a 12 tys. zajmą magazyny i pracownie konserwatorskie MWP.

Trzy budynki będą ułożone w podkowę, a między nimi powstanie dwuhektarowy plac Gwardii. – Pod nim ulokowany zostanie dwupoziomowy parking podziemny na ponad 600 miejsc – podaje Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ – Pierwsza inwestycja na Cytadeli ruszy w kwietniu – maju i będzie to budowa od Wisłostrady nowej bramy i drogi dojazdowej do przyszłego kompleksu – zapowiada Fałkowski.


Brama umożliwi wjazd do Cytadeli sprzętu budowlanego, a później także ciężkich pojazdów wojskowych. – Za zgodą konserwatora zabytków mur twierdzy zostanie rozebrany, a po powstaniu bramy będzie odbudowany – tłumaczy Matlak.

Budowa obu placówek będzie sfinansowana z budżetu państwa. Koszt wzniesienia nowej siedziby MWP wyniesie 390 mln zł. Natomiast, jak podał minister Sellin, po korekcie przyjętego w lipcu wieloletniego programu rządowego dotyczącego finansowania budowy MHP, budżet inwestycji wyniesie 490 mln zł.

Przeprowadzka wojska

Budowa muzeów wymaga, zgodnie z decyzją ministra obrony, przeniesienia stacjonujących na Cytadeli instytucji wojskowych. Do końca 2013 roku mieściło się tam Dowództwo Wojsk Lądowych. Po reformie dowodzenia pozostały tu oddziały Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Teraz stacjonuje tutaj kilkaset osób z dowództwa batalionu dowodzenia 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, które na wiosnę zostaną przeniesione do Białobrzegów – zapowiada gen. Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ.

Natomiast 180 osób z Inspektoratu Wsparcia RSZ wyprowadzi się z Cytadeli w ciągu półtora roku. – Chcemy, aby docelowo pozostał tu tylko wojskowy węzeł łączności, który nie koliduje z powstającymi muzeami – dodaje generał.

Jak zapowiadają politycy i muzealnicy, oba muzea mają być wstępnie gotowe 11 listopada 2018 roku. – Chcemy, aby ich otwarcie było jednym z głównych punktów obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczy minister Sellin.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppor Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~gegroza
1456068840
dobra decyzja. brawo
4C-30-33-85

Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Wojna na detale
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO