moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rajd amerykańskich rycerzy

Amerykańscy żołnierze z 2 Pułku Kawalerii, którzy przebywają w Polsce w ramach operacji Atlantic Resolve, zakończyli kolejny etap szkolenia. Teraz przenoszą się z Drawska Pomorskiego, gdzie ćwiczyli z 12 Brygadą Zmechanizowaną, na poligon w Nowej Dębie. Ich przejazd nosi kryptonim „Rajd Rycerzy”. Po drodze Amerykanie spotkali się z mieszkańcami Łodzi.
Przejazd amerykańskich żołnierzy nosi kryptonim „Rajd Rycerzy”. Bierze w nim udział 30 amerykańskich pojazdów, m.in. transportery Stryker, pojazdy Humvee oraz pojazdy wspierające. Część z nich zatrzymała się dziś w Alei Leona Schillera w Łodzi. Przez dwie godziny mieszkańcy miasta mieli okazję obejrzeć wojskowy sprzęt i porozmawiać z żołnierzami.  Dowiedzieliśmy się o tym wydarzeniu z Internetu. Interesujemy się wojskiem i chcieliśmy porozmawiać z żołnierzami – mówili Gabryś i Wojciech.  Chciałbym kiedyś służyć w armii, dlatego pytam żołnierzy o wszystko – mówił z kolei Tomasz, uczeń gimnazjum. Wszyscy podkreślali, że amerykańskie pojazdy robią ogromne wrażenie. Mimo, że wśród zwiedzających najwięcej było dzieci i młodzieży, nie zabrakło też dorosłych zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa.  Warto spotkać się z naszym sojusznikiem, musimy żyć w przyjaźni z najsilniejszą armią świata – podkreślił Zbigniew, mieszkaniec Łodzi.

Amerykańscy żołnierze cierpliwie odpowiadali na pytania i zapraszali do swoich pojazdów. Każdy mógł też otrzymać amerykańską chorągiewkę i znaczek z logotypem operacji Atlantic Resolve.  Mieszkańcy tego miasta są bardzo przyjaźni – mówił pfc. Zachery Froemel z 2 Pułku Kawalerii USArmy. - I bardzo lubią robić zdjęcia – dodał prv. Wallt Walvatine. - Ciągle pozujemy, ale to bardzo miłe – dodał.


Podczas spotkania Amerykanom towarzyszyli polscy wojskowi. – Wojsko Polskie cały czas jest do dyspozycji społeczeństwa, więc obecność naszych żołnierzy podczas takiego wydarzenia jest całkowicie naturalna – mówi ppłk Szczepan Głuszczak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

W Łodzi stawili się przedstawiciele największej jednostki w garnizonie czyli Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. - Obie jednostki mają na swoim koncie współpracę z USArmy – mówi ppłk Głuszczak. – Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego realizuje z Amerykanami różne programy i szkolenia medyczne, natomiast żołnierze z 25BKPow, współpracowali z przedstawicielami armii amerykańskiej podczas operacji wojskowych poza granicami kraju, w które były zaangażowane nasze wojska – dodaje rzecznik DGRSZ.

Obok amerykańskich Strykerów, w Pasażu Schillera stanęły również KTO Rosomak oraz wojskowe karetki, które na co dzień znajdują się na wyposażeniu WCKM. Na stanowisku, które przygotowali medycy z Łodzi, każdy mógł skorzystać z porad dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Do dyspozycji zwiedzających były też dwa manekiny, na których można było poćwiczyć zakładanie stazy taktycznej oraz prowadzenie resuscytacji. - Nasze fantomy wyglądają bardzo realistycznie, więc dorośli podchodzą do nich z pewną rezerwą – mówiła plutonowy Agnieszka Pająk. - Dzieci z natury są odważniejsze i pewnie dlatego jest ich tu więcej – żartowała.


 
Dużym zainteresowaniem cieszył się też sprzęt, który prezentowała 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Do Łodzi przyjechała drużyna z 1 szwadronu z Batalionu Kawalerii z Leźnicy Wielkiej. - Prezentujemy nasze standardowe wyposażenie, m.in. karabinek szturmowy Beryl, pistolet Vist, uniwersalny karabin maszynowy, granatnik przeciwpancerny RPG7, moździerz M60D oraz przeciwpancerny pocisk kierowany Spike, a także różne rodzaje spadochronów – wyliczał plutonowy Mateusz Adamowicz. - Bardzo nas cieszy, że ludzie wykazują zainteresowanie naszą pracą i bardzo pozytywnie nas odbierają. Może uda nam się namówić kogoś, aby wstąpił w nasze szeregi? - dodaje plutonowy Adamowicz.
 
Żołnierzez 3 szwadronu 2 Pułku Kawalerii przebywają w Polsce w ramach operacji Atlantic Resolve, która rozpoczęła się w 2014 roku. Celem „Rajdu Rycerzy” jest wykazanie współdziałania, swobody przemieszczania oraz zaangażowania USA we wspólne bezpieczeństwo państw członkowskich NATO.

Spotkania z mieszkańcami miast, które znajdują się na trasie amerykańskich przejazdów stały się już tradycją. Wcześniej żołnierze USArmy zatrzymywali się m.in. w Białymstoku, Rzeszowie i Toruniu. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: David K. Karbowiak, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze

~radoszcz
1456260960
Po co ten cyrk dla tutejszych przecież to jest żenujące Polska i Polacy to nie trzeci świat trochę szacunku istniejemy na tych ziemiach 1500 lat
63-BE-DD-B8

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO