moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska uczci żołnierzy niezłomnych

Wystawy, marsze pamięci, odczyty, spotkania edukacyjne, rekonstrukcje, pokazy filmów, promocje książek, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, a nawet zawody strzeleckie – tak obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnianie zaplanowano w całym kraju nie tylko na 1 marca, ale także na kilka kolejnych dni.Większość polskich miast uczci żołnierzy wyklętych 1 marca apelami pamięci, zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów pod tablicami przypominającymi ofiary systemu komunistycznego, pomnikami upamiętniającymi także Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową. We Wrocławiu z tej okazji odbędzie się również Marsz Pamięci połączony z inscenizacjami historycznymi, a zakończony wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych. – Chcemy w ten sposób oddać hołd niezłomnym, przypomnieć ich historię – mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Namioty wyklętych

Marsz Pamięci zaplanowano również w Krakowie po mszy w bazylice mariackiej. Ponadto 1 i 2 marca nauczyciele i uczniowie krakowskich szkół będą mogli wziąć udział w spotkaniach edukacyjnych. Złożą się na nie prezentacje multimedialne, wykłady i pokazy filmów poświęcone żołnierzom wyklętym i ich walce o wolną Polskę w latach 1944–1963.

W Łodzi i dziewięciu innych miastach (Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Opolu, Wrocławiu, Świnoujściu i Żyrardowie) cały dzień będzie można poznawać historię podziemia niepodległościowego dzięki „Namiotom Żołnierzy Wyklętych”. – Taką akcję organizujemy już po raz trzeci – informuje stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. W namiotach rozstawionych w centralnych punktach miast będzie można spotkać kombatantów i rekonstruktorów, obejrzeć filmy, wystawy, prezentacje multimedialne oraz wysłuchać wykładów i koncertów.


W Gdańsku 1 marca rozpocznie się społeczną akcją zapalenia zniczy w al. im. Żołnierzy Wyklętych oraz apelem pamięci na cmentarzu garnizonowym. Natomiast 2 marca w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka. Zachowałam się jak trzeba”.

Z kolei w klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie zostanie otwarta wystawa „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945–1956”.

Trasa podziemia

Stolica Wielkopolski zaprasza 5 marca na promocję publikacji o polskim podziemiu. „Łączka” Karoliny Wichowskiej to opowieść o ekshumacjach na warszawskich Powązkach i identyfikacji odnalezionych tam szczątków żołnierzy niezłomnych. Z kolei komunistycznym represjom wobec działaczy polskich nurtów politycznych poświęcono „Studia nad działalnością aparatu bezpieczeństwa wobec polskich ruchów i środowisk politycznych w latach 1944–1989” wydane pod redakcją Krzysztofa Kaczmarskiego i Roberta Witalca.

Po raz trzeci w Poznaniu zaplanowano też 5 i 6 marca pokaz filmów gdańskiego festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989”. Będzie można zobaczyć dokumenty dotyczące polskiego podziemia antykomunistycznego, m.in. „WiN. Ostatnia nadzieja” Sławomira Górskiego czy „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” Dariusza Walusiaka.

Natomiast Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Zielonej Górze organizuje 9 marca dyskusję o książce Piotra Semki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944–1956”. – To opowieść o świecie ludzi, którzy odrzucili powojenny komunizm i pozostali wierni idei niepodległości – podaje IPN.


Jeszcze inaczej uczci żołnierzy wyklętych Lublin. Zostanie tam otwarty szlak poświęcony ich pamięci, obejmujący kilkadziesiąt miejsc związanych z podziemiem niepodległościowym. Trasę tę w towarzystwie przewodników PTTK i kombatantów będzie można przejść 5 marca. Natomiast lubelskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” zaprasza 5 i 6 marca na V Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku. Obchodzony jest 1 marca, w dniu stracenia w 1951 roku przywódców Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Stowarzyszenie Odra-Niemen, Studenci Dla Rzeczypospolitej, Izabela Tomasiewicz,

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barwy walki
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO