moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Promocja na rowerach
„Czy pomożesz zebrać sto tysięcy złotych dla rannych polskich żołnierzy?”, pyta syn brytyjskiego oficera.

Spakowali ubrania na zmianę, płaszcze przeciwdeszczowe, suchy prowiant i zapas wody. Wystartowali spod pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, aby po sześciu dniach i przejechaniu 800 kilometrów dotrzeć na metę na drugim końcu Polski – w Nowym Sączu. Dwaj Brytyjczycy, ojciec i syn, wyruszyli w rowerową podróż, aby promować akcję „Przystanek bohater”, ideę pomocy polskim żołnierzom poszkodowanym podczas misji zagranicznych. Każdego dnia pokonywali ponad sto kilkadziesiąt kilometrów. Po drodze namawiali wszystkich, by wsparli finansowo działalność Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, które objęło patronat nad ich rajdem.

INICJATYWA BRYTYJCZYKÓW

Dlaczego Anglicy chcą pomóc polskim żołnierzom? Były attaché wojskowy w Polsce, emerytowany pułkownik Peter Swanson, oraz jego syn Rupert, który przez kilka lat służył w Brytyjskich Siłach Rezerwowych, zgodnie twierdzą, że kochają armię. Wywodzą się z rodziny o tradycjach wojskowych.

„Dzięki profesjonalizacji armii oraz rosnącej liczbie misji zagranicznych polscy żołnierze coraz częściej znajdują uznanie”, mówi Rupert Swanson. „Wiele słyszy się o ich bohaterstwie, odwadze, sile i profesjonalizmie, czasem o ich śmierci i bolesnej rozłące z rodziną, niestety nie tak wiele o żołnierzach powracających z zagranicznej służby: rannych, dotkniętych traumą, niezdolnych do wykonywania swojego zawodu. Na Zachodzie weterani zagranicznych misji mogą liczyć na dużo większą pomoc ze strony państwa i organizacji pozarządowych, co pozwala im powrócić do w miarę normalnego życia”.

PRZYSTANEK BOHATER

Stąd „Przystanek bohater”. Projekt inspirowany inicjatywą znanej organizacji brytyjskiej Help For Heroes. Tam przez trzy lata działalności udało się jej zebrać, głównie dzięki rowerowym rajdom, aż 90 milionów funtów. Rupert i Peter Swansonowie mają nadzieję, że choć w części uda się im powtórzyć sukces, jaki podobna akcja odniosła w Wielkiej Brytanii. A może zapoczątkują akcję charytatywnych rajdów rowerowych organizowanych z myślą o polskich żołnierzach, którzy ucierpieli na misjach?

Są też prywatne przyczyny zorganizowania rajdu. Siostra Ruperta wyszła za mąż za Polaka. Rupert także ożenił się z Polką i od siedmiu lat mieszka w Warszawie. „Jesteśmy mocno związani z Polską”, przyznaje.

W Piotrkowie powitała ich reprezentacja żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Na ostatnich kilometrach, w drodze do Nowego Targu, wyspiarzom towarzyszył starszy szeregowy Emil Uran z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Bielsku-Białej. Emil w sierpniu 2008 roku w czasie służby w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie został ciężko ranny w wyniku wybuchu przydrożnego ładunku (IED). Po długiej rehabilitacji powrócił do jednostki na stanowisko przeznaczone dla żołnierzy z ograniczeniami zdrowotnymi. Dlaczego dołączył do Brytyjczyków? „Nie mogłem przejść obojętnie. Przecież oni zrobili coś wielkiego, żeby nam pomóc”, mówi Emil. Dlatego wsiadł na rower i razem z narzeczoną przejechali z Brytyjczykami ostatnie trzydzieści kilometrów trasy.

Anglicy w czasie rajdu nie zbierali datków. Informowali o akcji „Przystanek bohater” i zachęcali do jej wsparcia. Każdy może dokonać wpłaty bezpośrednio na konto Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, w tytule przelewu wpisując „Przystanek Bohater/Help For Polish Heroes”. Pierwsze pieniądze już wpłynęły, przyznaje Daniel Kubas, szef stowarzyszenia.

Fot. arch. Swansonów, arch. E. Urana

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sztandar dla Dowództwa WOT
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Będzie za co kupić koreańską broń
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lotnictwo i kobiety
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Pamiętamy o Niezłomnych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Rusza morski „Dragon”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ferie w mundurze
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Kleszcze dla wojska
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Jachrance o skokach spadochronowych
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zamiana po włosku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Priorytety dla armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO