moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ponad pół tysiąca miejsc na studia w mundurze

Lotnictwo i kosmonautyka, inżynieria bezpieczeństwa, nawigacja i informatyka – to tylko kilka kierunków studiów, które kandydatom na oficerów proponują wojskowe uczelnie w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu i Dęblinie. W sumie na studiach mundurowych są 534 miejsca. Chętni muszą się zarejestrować elektronicznie do 31 marca.Studia w mundurze oferują cztery uczelnie: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Liczbę miejsc w danym roku akademickim dla słuchaczy poszczególnych szkół i kierunków określa corocznie wydawane rozporządzenie MON.„Limity uwzględniają możliwości dydaktyczne uczelni oraz zapotrzebowanie jednostek i instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej na absolwentów tych kierunków w perspektywie pięcioletniego czasu kształcenia przyszłych absolwentów” – można przeczytać w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Od Warszawy po Gdynię

Zgodnie z tegorocznym projektem w roku akademickim 2016/2017 wojskowe studia będą mogły rozpocząć 534 osoby, które chcą zostać oficerami. Najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Kształcić się tu będzie mogło 280 osób. Zainteresowani mogą się ubiegać o studia na kierunkach: elektronika i telekomunikacja (92 miejsca), informatyka (50), mechatronika (27), lotnictwo i kosmonautyka (25), budownictwo (25),kryptografia i cyberbezpieczeństwo (15) oraz chemia (15).

Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowychplanuje przyjąć na pięcioletnie studia stacjonarne 150 kandydatów na oficerów. To o sześć osób więcej niż w ubiegłym roku. – Ci, którzy zdecydują się na studia właśnie u nas, mają do wyboru dwa kierunki: zarządzanie i inżynierię bezpieczeństwa. Według projektowanych limitów na ten pierwszy będziemy mieli w tym roku więcej, bo aż 142 miejsca. W ubiegłym roku było ich 126 – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni.

W dęblińskiej „Szkole Orląt”na chętnych czekać będą 74 miejsca. Na nawigację przyjętych zostanie 10 osób, na logistykę – 4. W najbliższym roku akademickim uczelnia planuje rozpocząć kształcenie większej niż dotąd liczby kandydatów na pilotów. Na wydziale lotnictwa i kosmonautyki przygotowano 60 miejsc. – To studia bardzo trudne, wymagające szczególnie dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Zwiększone potrzeby w zakresie kształcenia kandydatów na tym właśnie kierunku wynikają z eliminacji lub rezygnacji podchorążych ze studiów – podkreśla ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy dęblińskiej Szkoły Orląt. – Wykruszenia spowodowane są najczęściej utratą przez słuchaczy predyspozycji zdrowotnych do pełnienia zawodowej służby wojskowej na końcowym etapie studiów. Bywa też, że młodzi ludzie nie radzą sobie z trudami nauki – wyjaśnia. Tylko w ostatnich dwóch latach z marzeniami o lotnictwie musiało pożegnać się 16 podchorążych.

O pięć miejsc mniej niż w ubiegłym roku oferuje z kolei Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Przyjmie 30 maturzystów, w tym po 10 na wydział nawigacji i informatyki, po 5 na mechanikę i budowę maszyn oraz mechatronikę.

Studia nie dla wszystkich

Studia w mundurze to oferta nie dla wszystkich. Żeby się ich podjąć, należy wykazać się doskonałym zdrowiem oraz znajomością języka angielskiego i motywacją do służby. Trzeba też mieć ukończone 18 lat, zdaną maturę, polskie obywatelstwo i zaświadczenie o niekaralności.

Ci, którym marzy się wojskowa edukacja, mają czas do 31 marca 2016 roku na zarejestrowanie się na stronie wybranej uczelni. Potem trzeba złożyć do rektora pisemny wniosek o przyjęcie. Należy dołączyć do niego życiorys, skrócony akt urodzenia i wnieść opłaty rekrutacyjne. O złożeniu przez daną osobę wniosku uczelnia powiadamia wojskowego komendanta uzupełnień. Ten kieruje kandydata na badania do wojskowej komisji lekarskiej i wojskowej pracowni psychologicznej. Pozytywne orzeczenie tych komisji jest furtką do dalszych starań o przyjęcie na studia w mundurze.
Szczegółowe zasady naboru kandydatów na uczelnie wojskowe znajdują się w zarządzeniu nr 15/MON z 15 czerwca 2015 r. Z dokumentu można dowiedzieć się, jak wygląda harmonogram rekrutacji, system naliczania punktów na przykład za sprawdzian fizyczny i rozmowa kwalifikacyjna, a także jakie dokumenty kandydaci na żołnierzy muszą dostarczyć do dnia egzaminów wstępnych.

W październiku 2015 studia wojskowe rozpoczęło ponad 520 osób. Najwięcej, bo ponad 280 podchorążych, kształci się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Na wrocławskiej WSOWL studiuje 144 podchorążych, na dęblińskiej WSOSP– 61, a na Akademia Marynarki Wojennej– 28.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Kantoch

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Leopardy jadą na poligon
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Pamiętamy o Niezłomnych
Rusza morski „Dragon”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Będzie za co kupić koreańską broń
Lista trupich główek
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Palmiry – miejsce kaźni
Nowy szef CWCR
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Kleszcze dla wojska
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Przerwany lot „Orlika”
Zamiana po włosku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Priorytety dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO