moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo zależy od ludzi
Zakończyła się prowadzona wspólnie przez Polskie Siły Zadaniowe oraz afgańską armię (ANA) operacja „White Eagle Fury II”.


„Celem szury było przekonanie lokalnej społeczności do wspierania miejscowych władz i rządu. Uświadomienie mieszkańcom, że jest to droga, dzięki której będą mogli żyć zgodnie ze swoimi zasadami, religią i prawami w bezpiecznym państwie, mieli możliwość swobodnego przemieszczania się, dostęp do pomocy medycznej oraz do szkół”, mówił dowódca zgrupowania bojowego „Alfa” (ZBA) podpułkownik Rafał Miernik. Oprócz polskiego dowódcy, w spotkaniu wziął też udział szef policji prowincji Ghazni pułkownik Zarawar Zahed, dowódca 1 kandaku ANA pułkownik Wakil Warsji Abdul oraz przedstawiciel grupy do spraw współpracy cywilno-wojskowej CIMIC kapitan Tomasz Kowal. Chociaż na szurze nie było przedstawicieli z oddalonych wiosek dystryktu, pojawiło się na niej kilkudziesięciu członków lokalnej społeczności.

Głównym tematem spotkania były kwestie bezpieczeństwa w dystrykcie Zana Khan. Poruszono również kwestie związane ze współpracą pomiędzy siłami koalicji, wojskiem i policją afgańską a społecznością, bez której wsparcia żadne wysiłki nie przyniosą efektów. „Każdego dnia współpracujemy z Afgańczykami z armii, policji czy cywilami, którym również zależy na rozwoju kraju i poprawie jego bezpieczeństwa”, mówił podpułkownik Miernik. Dowódca ZB „Alfa” podkreślił również, że służby afgańskie przejmują coraz więcej zadań z rąk sił koalicji, stają się bardziej samodzielne i coraz lepiej przygotowane do przejęcia odpowiedzialności.

„Bezpieczeństwo zależy od nas samych. Musimy bronić się przed talibami i współpracować z silami koalicji, bo oni są tutaj, aby pomóc nam odbudować pokój i wspierać rozwój naszego kraju”, mówił dowódca policji pułkownik Zarawar Zahed. Dowódca policji w prowincji Ghazni jako przykład do naśladowania wskazał postawę ludności dystryktu Khwaja Omari, gdzie miejscowa ludność sama dba o właściwy poziom bezpieczeństwa, umożliwiający rozwój ekonomiczny, gospodarczy i społeczny. „Podstawą bezpieczeństwa i rozwoju w dystrykcie Khwaja Omari jest aktywne zaangażowanie miejscowej ludności w proces budowy bezpieczeństwa i zanegowanie obecności rebeliantów w społeczeństwie”, podsumował pułkownik.

Przedstawiciele starszyzny w swoich wystąpieniach podkreślali jedność społeczności Afganistanu opartą na wspólnej religii islamu. Mówili też o zagrożeniach związanych z działaniami rebeliantów, a także o tym, jak konflikty z ostatnich lat wyniszczyły kraj i ile jego mieszkańcy w tym czasie stracili. Najwyższy czas się temu przeciwstawić.

Pełne ręce roboty podczas spotkania mieli ratownicy medyczni ZBA. Była to okazja, by udzielić niezbędnej pomocy medycznej, o którą w niektórych rejonach Afganistanu ciągle nie jest zbyt łatwo. Kiedy w jednej z sal szkoły trwały rozmowy, w innej polscy medycy przyjmowali dzieci. „Rozdajemy dzieciakom cukierki, ale też szczoteczki do zębów, środki czystości, mydła, kremy lub – jeśli to konieczne – leki. Część tych dzieci na pewno wymaga diagnostyki, my możemy udzielić tylko doraźnej pomocy jak opatrzenie drobnych ran czy zaopatrzenie w lekarstwa”, mówił cywilny ratownik medyczny ZBA Tomasz Salak, który wraz kapral Barbarą Kamińską pomagali Afgańczykom. Po zakończeniu szury również starszyzna tłumnie zjawiła się w sali tymczasowo pełniącej funkcję gabinetu medycznego. Liczba problemów zdrowotnych, z którymi zgłosili się mieszkańcy dystryktu Zana Khan, świadczyła o tym, jak poważnym problemem jest brak podstawowej opieki medycznej w regionie.

Nad bezpieczeństwem podczas spotkania czuwali żołnierze 1 kompanii zmotoryzowanej ZBA oraz 2 zespołu doradczo-łącznikowego do spraw szkolenia afgańskiej armii OMLT wraz z kompanią ANA, którzy od kilku dni w ramach operacji „White Eagle Fury II” wykonywali zadania w dystrykcie Zana Khan.

Fot.: ppor. Anna Wisłocka

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Priorytety dla armii
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sztandar dla Dowództwa WOT
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowy szef CWCR
W Jachrance o skokach spadochronowych
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Rusza morski „Dragon”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Telefon zaufania dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Palmiry – miejsce kaźni
Będzie za co kupić koreańską broń
Ferie w mundurze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pamiętamy o Niezłomnych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lotnictwo i kobiety
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO