moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, otrzymali nominacje na stopień generalski. Oficerowie awans odebrali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy awans na stopień generała brygady.

– Otrzymać nominację generalską w takim dniu to wielkie zobowiązanie do służby dla Rzeczypospolitej, wiernej, nieugiętej i niezłomnej do samego końca. Macie panowie dzisiaj wielkich świadków swojej uroczystości – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że nieprzypadkowo nominacje zostały wręczone w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ma to świadczyć o łączności wojska z armią podziemia antykomunistycznego.

Wręczył nie tylko nominacje oficerskie, ale też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach wyklętych. – Wszystkie nominacje i uhonorowania sprawiają, że dzisiejsze święto ma szczególny charakter – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. – Jestem dumny, że mogę kontynuować drogę opowiadania i honorowania prawdziwej polskiej historii i prawdziwych bohaterów, drogę, jaką wytyczył prezydent profesor Lech Kaczyński – dodał Andrzej Duda.

Pułkownik Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy awans na stopień generała brygady.

Zwierzchnik sił zbrojnych na wniosek ministra obrony Antoniego Macierewicza wręczył także nominacje generalskie. Prezydent Andrzej Duda na stopień generała brygady mianował płk. Krzysztofa Króla, zastępcę dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.

Gen. bryg. Krzysztof Król ma 48 lat. Kilka tygodni temu na wniosek szefa resortu obrony został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Wcześniej dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia w Stargardzie Szczecińskim. W wojskowej karierze zajmował także stanowiska m.in. szefa oddziału planowania w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, służył w oddziale szkolenia kwatery NATO w niemieckim Heidelbergu i Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu. Wcześniej zajmował stanowiska w Dowództwie Wojsk Lądowych. Służył także na misjach wojskowych w Iraku i Libanie. Jest absolwentem studiów polityki obronnej w Akademii Sił Zbrojnych Kanady w Toronto. Ukończył również kurs działań w zakresie dowodzenia i kierowania oraz działań informacyjnych NATO w Oberammergau (Niemcy).

 

Stopień generała brygady otrzymał także 48-letni Jarosław Kraszewski, który od listopada zajmuje stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Oficer służył wcześniej na stanowisku szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Dowództwie Generalnym RSZ. Generał Kraszewski w przeszłości odpowiadał także za formowanie Wielonarodowej Brygady w Lublinie i dowodził 23 Brygadą Artylerii w Bolesławcu. W latach 2004–2005 służył w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Ukończył m.in. Akademię Dowódczo-Sztabową w Stanach Zjednoczonych i studia doktoranckie na Akademii Obrony Narodowej.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik sił zbrojnych wręczył także nominację na stopień generała brygady pułkownikowi niepodlegającemu obowiązkowi służby wojskowej Janowi Podhorskiemu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: BBN, ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Abramsy pod dobrą opieką
Tajna misja polskiej agentki
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojna o porządek świata
„Avenger” na Monte Cassino
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rakietowy szach
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Cud w Trewirze
Śnieg może być groźną bronią
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Szef MON-u w Brukseli
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO