moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szeregowi w roli dowódcy

Przez dwa tygodnie pod okiem podoficerów prowadzili zajęcia z żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych. Jako dowódcy szkolili ich z musztry, taktyki i obrony przed bronią masowego rażenia. Ośmiu wyróżniających się szeregowych z 2 Batalionu Saperów dostało szansę sprawdzenia się na stanowisku dowódczym, zajmowanym przez podoficerów.

Pomysłodawcą takiego szkolenia był st. chor. sztab. Jarosław Majka, pomocnik dowódcy 2 Batalionu Saperów ds. podoficerów. – Teoretycznie wiemy, co szeregowy z naszej jednostki potrafi. Jednak predyspozycje dowódcze najlepiej zweryfikować w praktyce. Dlatego w drodze eksperymentu postanowiliśmy dać szeregowym szansę sprawdzenia się w nowej roli – wyjaśnia st. chor. sztab. Majka.

Wyjść przed szyk

Szeregowi na dwa tygodnie wcielili się w rolę dowódców drużyn. Razem z podoficerami lub samodzielnie, ale pod nadzorem, prowadzili zajęcia z żołnierzami NSR, którzy w batalionie odbywali ćwiczenia rotacyjne. – Do tego zadania wybraliśmy ośmiu wyróżniających się szeregowych. Każdy ma za sobą kilka lat służby, niektórzy także doświadczenie zdobyte na misji w Afganistanie – podkreśla st. chor. sztab. Majka.

Do nowej roli żołnierze musieli się najpierw dobrze przygotować. Robili wszystko to, co zazwyczaj robią dowódcy drużyn, zanim zaczną prowadzić zajęcia. Czytali regulaminy i instrukcje oraz przygotowywali plany pracy. Następnie obserwowali, jak szkolenie prowadzą sami dowódcy. Dopiero potem przejmowali ich rolę. – Rozpiętość tematów była duża. Prowadziliśmy zajęcia proste, dotyczące zagadnień z musztry czy regulaminów, ale też te bardziej złożone, poświęcone wybranym aspektom obrony przed bronią masowego rażenia, minerstwa czy szkolenia ogniowego. Najlepiej wspominam zajęcia z taktyki, podczas których żołnierze musieli pokazać, że potrafią przetrwać w nieznanym terenie, zbudować szałas, zdobyć wodę – mówi szer. Wojciech Kwiatkowski z 4,5-letnim stażem służby.

St. szer. Rafał Lekan, który w wojsku służy od dziewięciu lat, przyznaje, że jako dowódca starał się przekazać żołnierzom jak najwięcej przydatnych informacji. – Mam doświadczenia zdobyte na realnym polu walki podczas misji w Afganistanie, dlatego udzielałem praktycznych wskazówek. Żołnierze słuchali mnie z uwagą, wiem też, że byli zadowoleni ze sposobu, w jaki prowadziłem zajęcia – mówi żołnierz.

Udany eksperyment

Jak przyznaje pomocnik ds. podoficerów dowódcy 2 Batalionu, ćwiczenie było dla żołnierzy pewnym wyzwaniem. – Nie jest problemem przygotowanie się do zajęć. Dużo trudniej jest wyjść z szyku i stanąć naprzeciw żołnierzy, być dowódcą w praktyce, a do tego mieć autorytet i we właściwy sposób przekazać swoją wiedzę. Te dowódcze praktyki były okazją do sprawdzenia się w roli przełożonego – przyznaje podoficer.

Inicjatywę pomocnika dowódcy 2 Batalionu ds. podoficerów pozytywnie oceniają także szeregowi. – To dla mnie wyróżnienie, które zmotywowało mnie do dalszej służby. Po raz pierwszy mogłem się sprawdzić na szczeblu dowódczym i przekonać na własnej skórze, jak to jest. Sądzę, że dla żołnierza, który tak jak ja myśli o szkole podoficerskiej, to dobry test – mówi szer. Wojciech Kwiatkowski.

Podobnie uważa st. szer. Rafał Lekan. – Szkolenie nie sprawiało mi większych trudności. Upewniłem się, że w przyszłości, po ukończeniu kursu podoficerskiego, mogę zostać dobrym dowódcą – zapewnia.

Zdaniem dowództwa batalionu większość żołnierzy biorących udział w eksperymencie się sprawdziła. – Potwierdzili oni swoje predyspozycje dowódcze, sprawdzili się. Dla nas to znak, że warto w nich inwestować. Dlatego będą to pierwsi kandydaci, których wskażemy na kurs podoficerski. A samo ćwiczenie na pewno jeszcze nieraz powtórzymy – zapewnia ppłk Sławomir Szwemin, dowódca batalionu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~a
1457124360
Dla ścisłości nie 2 Batalion Saperów tylko 2 Stargardzki Batalion Saperów.
1E-DA-7E-D5

Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szef MON-u w Brukseli
Nowe śmigłowce kawalerii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
W rezerwie pasywnej będą oceny
Spadochroniarze na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Będą kolejne „Daglezje-P”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
Pierwszy skok
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rakietowy szach
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ślubowanie kadetów OPW
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Cud w Trewirze
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Invictus w zimowym stylu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO