moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak uzdrowić polską zbrojeniówkę?

Polski przemysł obronny musi przejść duże zmiany organizacyjne i mentalne. W MON natomiast potrzebna jest struktura, która zajmie się sprawami uzbrojenia i sprzętu wojskowego od momentu jego zamówienia, poprzez czas eksploatacji, na utylizacji kończąc. Takie głosy padały w dyskusji o zbrojeniówce, w której uczestniczył wiceszef resortu Bartosz Kownacki.

– Ministerstwu Obrony Narodowej najłatwiej współpracuje się z przemysłem państwowym – stwierdził Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, podczas dzisiejszej debaty „COP XXI wieku: wyzwania stojące przed polskim przemysłem obronnym”. Jednak zastrzegł, że prywatny przemysł obronny jest ważny. Wiceminister skrytykował przy tym te państwowe zakłady zbrojeniowe, które – w jego ocenie – czekają jedynie na kolejne zamówienia z MON i nawet nie próbują szukać nowych klientów dla swej produkcji. Co gorsza – zaznaczył wiceszef resortu – zdarza się, że eksportem nie są zainteresowane firmy mające dobre wyroby.

Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że polityka eksportowa PGZ jest w chaosie. Ujawnił, że choć podpisano sto umów pośrednictwa, dających często reprezentantowi grupy wyłączność na danym rynku, to nie są one realizowane. Natomiast Krzysztof Krystowski, wiceprezes Finmeccanica Helicopter Division, zauważył, iż nie tylko polska zbrojeniówka jest odpowiedzialna za zły stan, w jakim się znajduje. Winne jest też nieprzychylne podejście do przemysłu obronnego, jakie królowało w ostatnim ćwierćwieczu. Efektem tego jest gigantyczny spadek zatrudnienia w tym sektorze: z 250 do 30 tysięcy pracowników.

W odpowiedzi poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zadeklarował gotowość parlamentarzystów do wsparcia zbrojeniówki.

Innym problemem jest oferta polskiego przemysłu obronnego, zwłaszcza sektora państwowego. – Nasz przemysł zbrojeniowy jest odtwórczy – mówił obecny nad debacie gen. dyw. Zygmunt Mierczyk, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

Podczas debaty podkreślano też słabości organizacyjne i kadrowe zbrojeniówki. Prezes Siwko zadeklarował otwartość PGZ na współpracę z firmami prywatnymi. Grupa zamierza również uruchomić programy innowacyjne i nawiązać bliskie kontakty z uczelniami, nie tylko wojskowymi. Generał Mierczyk wskazał zaś na bardzo niską efektywność programów badawczo-rozwojowych, realizowanych poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W jego opinii uczelnie koncentrują się bardziej na publikacjach naukowych, ponieważ ich liczba ma kluczowy wpływ na ocenę tych jednostek.

Wiceminister Kownacki stwierdził, że o sile państwa decyduje dziś jego potencjał ekonomiczny, a nie liczba czołgów czy żołnierzy. Według niego obecnie szansą dla polskiego przemysłu obronnego jest m.in. to, że w Unii Europejskiej sektor ten nie podlega jeszcze w pełni zasadom konkurencji rynkowej. Jednak duże państwa, z rozwiniętą zbrojeniówką, dążą ku temu. – Kiedyś może się to zdarzyć i musimy być na to przygotowani – mówił wiceminister.

Wiceprezes Krystowski zwracał uwagę, że państwo może mieć wpływ także na polski przemysł lotniczo-kosmiczny, którego nie jest właścicielem. Jednym z narzędzi są zamówienia publiczne. Jako negatywny przykład działań w tym obszarze wskazał on przetarg na śmigłowce wielozadaniowe – wygrały zagraniczne.

Natomiast poseł Jach zwrócił uwagę, że problemem jest to, iż w MON zamówieniami, a później zakupionymi produktami, zajmują się różne struktury. Podczas gdy w innych państwach funkcjonują instytucje, które zajmują się sprzętem od fazy zamówienia, poprzez czas jego użytkowania, a na utylizacji kończąc. W trakcie debaty powrócił więc pomysł utworzenia agencji uzbrojenia. – Agencja bardzo ułatwiłaby koordynację działań resortu – przyznał wiceszef MON. Bartosz Kownacki nie chciał jednak wskazać terminu jej powstania, ponieważ – jak tłumaczył – przy obecnych, ograniczonych kadrowo strukturach zajmujących się zamówieniami wojskowymi, odczuwalny jest brak specjalistów.

Debatę „COP XXI wieku: wyzwania stojące przed polskim przemysłem obronnym” zorganizowała „Gazeta Polska”.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ogień w podziemiu
Sprawa katyńska à la española
Święto wojskowego sportu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ocalały z transportu do Katynia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO