Z udziałem żołnierzy odpowiedzialnych za szkolenie z obrony przed bronią masowego rażenia i dowódców pododdziałów 10 Brygady Logistycznej odbyły się metodyczne zajęcia pokazowe na placu ćwiczeń taktycznych w Winowie.
Metodyczne zajęcia pokazowe przeprowadzone zostały w oparciu o ćwiczenie taktyczno-logistyczne żołnierzy 3 kompanii transportowej z 2 Batalionu Logistycznego. Organizatorem szkolenia był kapitan Edward Nieckarz z Pionu Szkolenia 10 Brygady Logistycznej. Celem zajęć było pogłębienie wiedzy dowódców pododdziałów i instruktorów z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR) oraz ujednolicenie szkolenia z tej tematyki na szczeblu 10 BLog. Jak podkreślił kapitan Nieckarz: - Obrona przed bronią masowego rażenia to jedna z podstawowych umiejętności przekazywanych każdemu żołnierzowi od pierwszych dni służby wojskowej. Pojawiające się ciągle nowe zagrożenia, a tym samym wdrażane coraz doskonalsze procedury i nowoczesny sprzęt ochrony przed skażeniami powodują, że szkolenie w tym zakresie musi być prowadzone w sposób ciągły, a tematyka dostosowywana do zmieniających się warunków pola walki. Istotną rolę więc w każdym z pododdziałów spełniają specjaliści odpowiedzialni za planowanie i organizację szkolenia, w sposób odpowiadający zmieniającym się trendom.
W trakcie zajęć szczególną uwagę zwrócono na działania pododdziału podczas realizacji przedsięwzięć po uderzeniach bronią masowego rażenia oraz działanie zespołu OPBMR w warunkach zagrożenia skażeniami i w warunkach skażeń. W scenariuszu ćwiczenia zaplanowano incydenty chemiczne zarówno w drodze do rejonu rozwinięcia pododdziału logistycznego, jak również w rejonie rozmieszczenia kompanii transportowej.
Działania żołnierzy obserwowali szkolący się dowódcy pododdziałów i instruktorzy, a kapitan Nieckarz na bieżąco omawiał popełniane błędy i wskazywał poprawnie wykonane elementy. – W ramach każdego zagadnienia zwracam szczególną uwagę szkolonych na poprawność wykonywania czynności przez dowódców i żołnierzy pododdziału logistycznego biorącego udział w szkoleniu - informuje kapitan Nieckarz. - Uwypuklenie tych elementów pozwoli szkolonym dowódcom i instruktorom uniknąć błędów w czasie szkolenia z tej problematyki w macierzystym pododdziale oraz umożliwi reagowanie na błędy.
Tekst: por. Piotr Płuciennik
autor zdjęć: por. Piotr Płuciennik
komentarze