moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poważne wyzwania wymagają zdecydowanych odpowiedzi

Po siedemnastu latach od wstąpienia naszego kraju do NATO przekonujemy się jeszcze dobitniej, jak doniosły i niezbędny był to akt dla bezpieczeństwa Polski. Dla tak dumnego, ale i ciężko doświadczonego przez historię narodu nie ma większego dobra niż suwerenność, niepodległość i integralność państwa. Musimy rozwijać i szanować własną silną armię, ale też wzmacniać gwarancje sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia. W wymiarze bezpośrednim NATO pozostaje głównym zewnętrznym filarem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Przez dekady Sojusz chronił Europę przed zagrożeniami ze wschodu i wybuchem kolejnej wojny. Wspólnie musimy dbać, aby tak było nadal. Prowadzona przez NATO polityka „otwartych drzwi” pozwoliła poszerzyć strefy wolności, demokracji i pokoju. Sojusz stał się również znaczącym forum współpracy transatlantyckiej. Jednak najważniejszym zadaniem NATO pozostaje wspólna obrona państw członkowskich. Jest to szczególnie istotne teraz, kiedy poziom bezpieczeństwa w sąsiedztwie Europy uległ pogorszeniu, za sprawą neoimperialnej polityki Rosji, a także destabilizacji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Poważne wyzwania wymagają zdecydowanych odpowiedzi.

Choć postanowienia Szczytu z Newport do pewnego stopnia wzmocniły nasze poczucie stabilności w regionie, to jednak rozwiązania te nie są w pełni wystarczające. Koncepcję stałej, rotacyjnej obecności sił sojuszniczych postrzegamy jako środek tymczasowy. Dalekosiężnym celem powinno być ustanowienie trwalej, wysuniętej obecności NATO, obejmującej sprzęt, siły, struktury oraz skonkretyzowane plany działania. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie NATO-wskiego potencjału odstraszania i obrony w tym obszarze Europy. Dobitnie przemawia za tym zasada niepodzielności sojuszniczego bezpieczeństwa

Szczyt NATO, który za cztery miesiące odbędzie się w Warszawie, musi być krokiem w kierunku realizacji tej wizji. Zarówno cały Sojusz, jak i Polskę, czeka duży wysiłek. Musimy jednak go podjąć, bo stawką jest wiarygodność NATO jako podstawowego czynnika bezpieczeństwa w świecie. Sprawdzianem zdolności obronnych Sojuszu będą ćwiczenia Anakonda-16, w których weźmie udział 26 tysięcy żołnierzy z 23 państw. Jestem przekonany, że Wojsko Polskie dobrze wywiąże się z postawionych zadań.

Polska po prawie dwóch dekadach członkostwa w Sojuszu doskonale rozumie, że niesie ono nie tylko przywileje, ale również odpowiedzialność. Jako gospodarz szczytu, pragniemy, aby decyzje podjęte w Warszawie przyniosły realne wzmocnienie bezpieczeństwa Europy. Od lat niezmiennie staramy się być mocnym punktem NATO, jesteśmy postrzegani jako solidarny i wiarygodny sojusznik. Zgodnie ze wspólnie przyjętymi ustaleniami, Polska rozwija swoje zdolności obronne, przeznaczając na nie ponad 2 procent PKB. Mamy nadzieję, że także inni sojusznicy podążą tą drogą. Jesteśmy również zaangażowani w likwidowanie konfliktów i przywracanie stabilności w niespokojnych miejscach świata, takich jak Afganistan czy Kosowo.

Wszystkim polskim żołnierzom, którzy przyczyniają się do siły, skuteczności i wiarygodności Rzeczypospolitej w ramach NATO, skradam wyrazy uznania. Państwa ofiarna służba ma ogromne znaczenie dla Ojczyzny i dla konsolidowania sojuszniczego bezpieczeństwa. Jestem pewien, że Polska w NATO może liczyć na Wasz patriotyzm i profesjonalizm. Dziękuję za dbałość o honor polskiego munduru i umacnianie polskiej niepodległości.

List, jaki prezydent Andrzej Duda wystosował do uczestników uroczystości z okazji 17. rocznicy wejścia Polski do NATO.

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ratownicy na medal
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Po śladach polskich bohaterów
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nie szpital, a instytut
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Honor weteranom misji!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Piedimonte – samobójcza misja
WAM wraca po latach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO