moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatni akord poligonu artylerzystów

Intensywność szkolenia, maksymalne wykorzystanie czasu i obiektów szkoleniowych to cechy charakterystyczne działania pododdziałów 23 Pułku Artylerii na żagańskim poligonie.

W środowe popołudnie bezpośrednio po zakończeniu ćwiczenia dowódczo- sztabowego pk. GRAD-16 prowadzonego ze sztabem 3 dar i po jego omówieniu „na gorąco” pododdziały pułku osiągnęły gotowość do treningu kierowania ogniem pk. NAWAŁA-16.

Dla artylerzystów to właśnie strzelanie amunicją bojową stanowi jeden z kluczowych elementów szkolenia. W ramach treningu kierowania ogniem sprawdzane jest zgranie wszystkich elementów, które współuczestniczą w procesie kierowania ogniem, od wypracowania danych do strzelania do oddania strzału - od momentu wykrycia celu do jego obezwładnienia. Jest to proces skomplikowany, wymagający wiedzy, umiejętności i zaangażowania. Uczestniczą w nim wszystkie pododdziały pułku. Dywizjon dowodzenia zabezpiecza funkcjonowanie organu dowodzenia i kierowania ogniem, batalion logistyczny dowóz środków bojowych, a dywizjony ogniowe realizują zadania ogniowe.

Wszystkie te elementy zostały doskonalone oraz poddane ocenie podczas ostatniego akcentu szkolenia poligonowego pododdziałów 23 pa: treningu kierowania ogniem pk. NAWAŁA-16.

Po otrzymaniu zadań od kierownika treningu pododdziały przemieściły się do nakazanych rejonów, gdzie na tle przyjętej sytuacji taktycznej rozpoczęły realizację zadań taktycznych i ogniowych. Podwładni ppłk. Piotra Kobyłeckiego, dowódcy 3 dar, po przeprowadzeniu planowania i organizowania działań realizowali zadania ogniowe - baterie artylerii rakietowej 122 mm wyrzutni WR-40 Langusta raziły cele z zakrytych stanowisk ogniowych w dzień i w warunkach ograniczonej widoczności. Obok pierwszoplanowego ćwiczącego zadania ogniowe wykonywały także obsługi 152 mm armatohaubic Dana z 1 dywizjonu artylerii samobieżnej.

Równolegle z prowadzeniem działalności ogniowej pododdziały wykonywały zadania związane z zabezpieczeniem bojowym. Ćwiczący musieli reagować na szereg pozorowanych incydentów, których sposób rozwiązania oraz czas reakcji były oceniane przez kontrolujących.

Istotnym elementem szkolenia było współdziałanie z innymi rodzajami wojsk. W etapie przygotowawczym do TKO kompania inżynieryjna 1psap z Brzegu wykonała rozbudowę fortyfikacyjną stanowisk ogniowych. Przygotowała ona działobitnie dla wyrzutni 3 dar oraz armatohaubic 1 das. Żołnierze z pododdziałów ogniowych mieli możliwość zobaczyć, jak swoje zadania wykonują saperzy, a saperzy z kolei obserwowali sposób wykorzystania efektów ich pracy.

W czasie TKO zadania rozpoznania i obsługiwania strzelania realizowała załoga rozpoznania artyleryjskiego Mi-2R z 1BLWL z Inowrocławia. Kilkakrotnie przećwiczono praktycznie procedurę wskazywania celów dla nawigatora oraz meldowania obserwacji do strzelającego pododdziału. Warunki atmosferyczne pozwoliły także na zrealizowanie tego elementu podczas strzelania amunicją bojową. Istotnym elementem współdziałania było wspólne szkolenie z żołnierzami pododdziałów specjalnych jednostki AGAT w zakresie prowadzenia rozpoznania i kierowania ogniem w ramach procedury Call For Fire. Specjalsi zaprezentowali swój sprzęt do prowadzenia rozpoznania oraz mieli możliwość zapoznania się z taktyką i sposobem prowadzenia działań przez pododdziały artylerii wojsk własnych.

Podsumowując trening kierowania ogniem oraz całe szkolenie poligonowe, dowódca 23 Pułku Artylerii płk Paweł Świtalski podkreślił, że założone cele szkolenia poligonowego zostały osiągnięte, a wnioski i nabyte doświadczenie zostaną wykorzystane w dalszym szkoleniu. Na zakończenie dowódca bolesławieckich artylerzystów podziękował żołnierzom za zaangażowanie i dotychczasowe wyniki szkolenia. Jednocześnie złożył wszystkim obecnym życzenia z okazji święta pułku, które zbiegło się z zakończeniem treningu kierowania ogniem. Ostatnim etapem szkolenia poligonowego było przegrupowanie do garnizonu, gdzie pododdziały odtworzyły zdolność bojową.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

red. PZ

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy skok
 
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
„Avenger” na Monte Cassino
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Zielone światło dla Barbary
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Abramsy pod dobrą opieką
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Skromny początek wielkiej wojny
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Bruksela przed szczytem
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojna o porządek świata
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zimowy sprawdzian podchorążych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojenny bohater na szubienicy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO