moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wizyta ministra Antoniego Macierewicza w Izraelu

Współpraca wojskowa jest bardzo dobra. Liczę, że teraz zostanie ona wzmocniona – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z ministrem obrony Izraela Moshe Ya’alonem. W środę w Tel Awiwie odbyło się spotkanie ministrów obrony Polski i Izraela.

Bezpieczeństwo, wojskowa współpraca dwustronna i ocena zagrożeń na południowej flance NATO w kontekście fali uchodźców to główne tematy, jakie były poruszane w izraelskim Ministerstwie Obrony Narodowej przez uczestników spotkania. – Zmieniające się środowisko bezpieczeństwa i zwiększona ilość zagrożeń powodują, że trzeba zwiększać wysiłki na rzecz bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest całościowe patrzenie na te problemy, ich integracja. (…) Polska przez wiele lat była w szczególnej sytuacji. Nie było u nas terroryzmu, który tylko obserwowaliśmy wokół naszego kraju. Nie jesteśmy naiwni. Świat się zmienia i w związku z tym zagrożenia te się zbliżają – powiedział minister Macierewicz podczas spotkania.

Omawiając sytuację bezpieczeństwa w Europie i na Bliskim Wchodzie minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że oba kraje – Polska i Izrael – znajdują się w podobnej sytuacji strategicznej i równie poważnie traktują wszystkie sprawy dotyczące bezpieczeństwa. Szef polskiego MON zaznaczył, że Polska, będąc na wschodniej flance NATO, dobrze wie, że bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo Europy.

Szef izraelskiego Ministerstwa Obrony podkreślił, że bardzo istotne jest, aby zabiegając dziś o bezpieczeństwo, wyprzedzać intencje terrorystów, likwidować przyczyny, a nie czekać na skutki.

Jak podkreślił w trakcie rozmów minister Antoni Macierewicz, te słowa ministra Moshe Ya’alona trafnie oddają tezy znanego przemówienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonego w Sejmie we wrześniu 2015 r., gdy wobec prób sprowadzenia do Polski imigrantów jasno stwierdził, że Polska jest gotowa pomagać, ale śląc pomoc do krajów zagrożonych masową emigracją zanim dojdzie do nieszczęścia. – Polska i Izrael mają nie tylko wspólne wartości, ale też wiele wspólnych celów w dziedzinie bezpieczeństwa. Bezpieczna Polska to bezpieczna Europa, której ład jest dzisiaj zagrożony rosyjską agresją na Ukrainę i okupacją części terytorium tego kraju. Wysiłki na rzecz bezpieczeństwa musimy postrzegać w kategoriach długoterminowych.

Ministrowie obrony poruszali w trakcie rozmów także kwestie związane z kryzysem migracyjnym i obecną sytuacją w Syrii. – Polska gotowa jest udzielić wszelkiej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku kryzysu w Syrii, ale udzielać tej pomocy w miejscu gdzie ten kryzys trwa. (…) Polska zdecydowanie opowiada się za podejmowaniem działań, które zatrzymają ten proces, który zagraża bezpieczeństwu milionów ludzi tam, gdzie on się rodzi. Podobne stanowisko, jak zapewnił minister M. Ya’alon, prezentuje strona izraelska.

Ministrowie dyskutowali także na temat ostatnich zamachów, które miały miejsce we Francji i Belgii, a które są wynikiem działań dobrze wyszkolonych terrorystów przemycanych także w ramach fali imigrantów napływających do Europy. – Ta sytuacja tworzy nowe, nieznane zagrożenie dla Europy, ale jego źródło jest stare jak starym jest rosyjski imperializm – powiedział Macierewicz.

Poruszając kwestie związane ze współpracą dwustronną, minister Macierewicz zaznaczył, że Polska jest zainteresowana realizacją i kontynuacją niektórych programów rozwijanych przez Izrael. – Wasza wiedza i wasze doświadczenie w wielu sprawach jest dla nas bezcenne – dodał minister Antoni Macierewicz. Minister zaznaczył, że rozwój współpracy militarnej jest tak samo istotny jak rozwój na pozostałych poziomach, w tym na poziomie politycznym i technicznym. – Jeżeli będziemy rozwijali naszą współpracę wojskową i techniczną, to te działania będą służyły nie tylko Polsce czy Izraelowi, ale bezpieczeństwu całej Europy. (…) Powinniśmy dzielić się technologiami, aby sprostać wyzwaniom, które przed nami stoją. Dlatego postrzegamy Izrael jako naszego sojusznika i cieszymy się, że Izrael postrzega nas tak samo. To bardzo ważne dla Polski – powiedział na zakończenie rozmów minister Antoni Macierewicz.

W trakcie pobytu w Izraelu minister Antoni Macierewicz złożył wizytę w izraelskiej bazie sił powietrznych.

Po południu polska delegacja odwiedziła Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, gdzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wieniec i zapalił znicz. – Nie ma słów, jest tylko nadzieja na przyszłość – napisał w księdze pamiątkowej w Instytucie Yad Vashem minister Antoni Macierewicz.

Minister Macierewicz wraz z polską delegacją ponad godzinę modlił się w Bazylice Grobu Pańskiego. Ministra po Bazylice oprowadzali polscy ojcowie Franciszkanie i siostry Elżbietanki. Dla wszystkich Polaków było to niezwykłe przeżycie zwłaszcza, że miało miejsce zaraz po zakończeniu oktawy Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Modlono się o pokój dla wszystkich narodów zamieszkujących Ziemię Świętą.

oprac. B. Piekut/CO MON

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Weterani i bokser „Master”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto wojskowego sportu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO