moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dyskutowano o skutecznej walce z terroryzmem

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się dwudniowa konferencja naukowa „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem”.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, jednostek wojsk specjalnych oraz specjalistycznych formacji przewidzianych do użycia podczas zagrożenia terroryzmem. Brali w niej udział także przedstawiciele służb specjalnych, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej oraz specjaliści i naukowcy z ośrodków eksperckich i naukowych – Akademii Obrony Narodowej, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Wyższej Szkoły Policji i Collegium Civitas.

W trakcie wystąpień podczas pierwszego dnia konferencji prelegenci poruszali problematykę współczesnych zamachów terrorystycznych, walki z terroryzmem w Polsce i na świecie oraz udziału sił zbrojnych w tym procesie.

W drugim dniu odbyły się trzy wystąpienia oraz trzy panele dyskusyjne. Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. Jarosław Kraszewski przedstawił wybrane aspekty użycia sił zbrojnych w walce z terroryzmem. Generał podkreślił zawiły proces podejmowania takiej decyzji, co przekłada się na czas reakcji poszczególnych jednostek. Wyróżnił również wojska specjalne jako elitę współcześnie wyznaczającą standardy w prowadzeniu działań. Przeanalizował też nowe zagrożenia, jakim muszą sprostać siły zbrojne, a także ich złożoność związaną z długotrwałością misji, charakterem działań asymetrycznych oraz współpracę cywilno-wojskową.

Płk Piotr Gąstał, dowódca Jednostki Wojskowej GROM, przedstawił charakter jednostki, zadania, które realizuje, proces rekrutacji i szkolenia, a także jej wyposażenie. Scharakteryzował również pożądany profil psychologiczny kandydata na operatora GROM. Zwrócił uwagę, że dla jego jednostki najważniejsze jest życie zakładników i czas działania.
Przedstawiciel Jednostki Wojskowej FORMOZA scharakteryzował proces rekrutacji, szkolenia i przeznaczenie jednostki.

Ważnym punktem konferencji były dyskusyjne panele eksperckie. Pierwszy panel dotyczył roli służb specjalnych w zapobieganiu zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. Ekspertami byli przedstawiciele Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Biura Ochrony Rządu. Zwrócili oni uwagę na fakt, że chociaż Polska do tej pory nie była celem ataków terrorystycznych, to nie znaczy, że nie będzie tak w przyszłości.

Drugi panel dotyczący ustawy antyterrorystycznej stał się polem do dyskusji dla gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego z BBN, płk. Robeta Jędrychowskiego z Żandarmerii Wojskowej oraz dr. hab. Tomasza Aleksandrowicza z Wyższej Szkoły Policji. Eksperci dyskutowali na temat uprawnień służb specjalnych. Wskazywali na konieczność zawarcia w nowej ustawie rozwiązań systemowych i kompetencyjnych dotyczących głównie służb specjalnych. Podkreślili również, że sam fakt prac na taką ustawą jest krokiem w dobrym kierunku.

Ostatni panel obejmował kwestię fizycznego zwalczania zamachów terrorystycznych. W roli ekspertów wystąpili płk Piotr Gąstał z Jednostki Wojskowej GROM, kom. Jacek Jałowiecki z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, asp. sztab. Mariusz Olechnowicz z Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz prof. dr hab. Kuba Jałoszyński z Wyższej Szkoły Policji. Eksperci przedstawili obowiązujące regulacje prawne dotyczące fizycznego zwalczania terroryzmu oraz dotychczasową współpracę jednostek policji z jednostkami wojsk specjalnych. Wskazali również na konieczność dalszych zmian prawnych i wprowadzenie ochrony prawnej funkcjonariuszy biorących udział w działach antyterrorystycznych.

Tekst: mjr Piotr Szczepański

red. PZ

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Zapomniana Legia Cudzoziemska
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zbrodnia made in ZSRS
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Animus Fortis, czyli mężny duch
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Psiakrew, harmata!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO