moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Antoni Macierewicz w NFIU

Szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz otworzył dziś w Bydgoszczy nową siedzibę natowskiej jednostki łącznikowo-koordynacyjnej. Ma ona odpowiadać za sprawny przerzut do Polski i pobyt w naszym kraju jednostek Sił Odpowiedzi NATO. W NATO Force Integration Unit – NFIU służy obecnie 42 żołnierzy z czternastu państw.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz generał broni Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, uroczyście otworzyli dziś w Bydgoszczy nową siedzibę NATO Force Integration Unit – NFIU.

Utworzona wiosną ubiegłego roku jednostka łącznikowo-koordynacyjna do tej pory funkcjonowała „gościnnie” w obiekcie należącym do Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Obecnie siedziba jednostki mieści się w budynku w pełni przystosowanym do jej potrzeb. Żołnierze z 14 państw NATO (13 plus Polska), partycypujących w polskim NFIU, mają do dyspozycji certyfikowane przez Sojusz niezbędne systemy łączności oraz komputerowe systemy wsparcia dowodzenia.

Podczas uroczystości otwarcia szef resortu obrony narodowej podkreślił, jak ważna dla bezpieczeństwa naszego kraju jest natowska struktura. – Ta jednostka, która jako pierwsza spośród sześciu rozmieszczonych na flance wschodniej osiąga gotowość operacyjną, jest fundamentem trwałej obecności NATO w Polsce – mówił minister Antoni Macierewicz.

Dowódca Wielonarodowego Korpusu, któremu podlega nie tylko polskie NFIU, ale również te utworzone na Litwie, Łotwie i w Estonii, podkreślał znaczenie jednostek łącznikowo-koordynacyjnych dla sprawności działania Sił Odpowiedzi NATO. – NFIU są niezwykle ważnym łącznikiem pomiędzy siłami narodowymi i siłami NATO. Współpracując blisko z państwami gospodarzami, weryfikują sieci logistyczne, drogi transportu oraz odpowiednią infrastrukturę, które mają zagwarantować żołnierzom Sojuszu, a w szczególności siłom wysokiej gotowości, jak najszybsze rozmieszczenie w danym regionie – wyjaśniał generał Hofmann.

W okolicznościowym przemówieniu minister Macierewicz zaznaczył, że Polska, pamiętna swojej historii, musi przykładać wielką wagę do spraw związanych z bezpieczeństwem. – Nigdy za mało powtarzania tej starej rzymskiej zasady: „Jeżeli chcesz pokoju, musisz szykować się do wojny” – mówił szef MON, dodając: – Obecność sił NATO w Polsce i na całej flance wschodniej, podobnie jak obecność sił Stanów Zjednoczonych, jest niezbędna dla zagwarantowania pokoju i bezpieczeństwa.

Decyzja o utworzeniu w krajach wschodniej flanki NATO (w Bułgarii, Rumunii, Estonii, Litwie, Łotwie i w Polsce) jednostek odpowiedzialnych za wsparcie logistyczne Sił Odpowiedzi NATO zapadła w 2014 roku na szczycie Sojuszu w Walii. Wśród tych jednostek szczególnie istotną rolę pełnią nowe siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości – Very High Readiness Joint Task Force (VJTF).

Tworzenie polskiego NFIU rozpoczęło się w marcu 2015 roku, a 1 września tego samego roku jednostka oficjalnie rozpoczęła działalność. Obecnie tworzy ją 42 żołnierzy z 14 krajów – Belgii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Włoch, Holandii, Chorwacji, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i oczywiście z Polski.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Piedimonte – samobójcza misja
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ratownicy na medal
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
Honor weteranom misji!
Podróż po AWACS-ie
Serwis K9 w Polsce
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO