moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Łupaszka” spoczął na wojskowych Powązkach

Polska pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Miały charakter państwowy, a pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W ostatniej drodze „Łupaszce” towarzyszyły tłumy ludzi.


Uroczystości pogrzebowe legendarnego dowódcy żołnierzy wyklętych, których organizatorem było Ministerstwo Obrony Narodowej, rozpoczęły się w stołecznym kościele pw. św. Karola Boromeusza. Mszę żałobną odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Duchowny przypomniał, że „nie dla wszystkich wojna skończyła się w 1945 roku”. – Wielu z naszych rodaków nie złożyło broni, lecz podjęło walkę z nowym okupantem, wierność Polsce uznali za wartość najwyższą. Jednym z nich był major „Łupaszka” – mówił biskup Guzdek. I zaapelował: – Musimy uczynić wszystko, aby do powszechnej świadomości przebiła się prawda, że czyny żołnierzy niezłomnych zasługują na pamięć i wdzięczność całego narodu. Naszym obowiązkiem jest przywrócenie pamięci o bohaterach powstania antykomunistycznego w powojennej Polsce.

Podczas uroczystości odczytano decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o awansowaniu mjr. Zygmunta Szendzielarza na stopień pułkownika.

Film: prezydent.pl

– Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie żołnierzy niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce – podkreślił prezydent Andrzej Duda przemawiając w kościele, a słowa te wywołały oklaski zgromadzonych. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podziękował rodzinie płk. „Łupaszki”, harcerzom, strzelcom, kibicom i młodym ludziom, którzy od lat czcili pamięć żołnierzy niezłomnych. – Dziś na ich przykładzie, na ich bohaterstwie wychowujemy następne pokolenie, aby było tak jak oni wierne do końca ojczyźnie i wojskowej przysiędze – mówił prezydent podkreślając, że „ważne jest, aby nie tylko pamiętać o przeszłości, ale by także budować przyszłość”.

Po mszy świętej, w stronę Cmentarza Wojskowego na Powązkach ruszył kondukt żałobny. Poprowadził go pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Za lawetą – oprócz rodziny, władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony Antonim Macierewiczem na czele – szły grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” niosła baner „Polski Zbrojnej”, oddający cześć słynnemu przywódcy partyzantki walczącej z władzą komunistyczną. Na uroczystościach pogrzebowych była też Lidia Lwow-Eberle, – sanitariuszka oddziału oraz narzeczona ppłk. Szendzielarza. 30 czerwca 1948 została aresztowana, dwa lata później – skazana na karę dożywotniego więzienia. Wyszła na wolność w 1956 roku. 


W pogrzebie uczestniczyli także m.in. żołnierze 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, który przyjął imię pułkownika Łupaszki, a także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna WP. Przyjechały także delegacje z Wilna, gdzie mjr Szendzielarz dowodził 5 Brygadą Wileńską Armii Krajowej, oraz jego rodzinnego Lwowa.

– Cześć i chwała bohaterom! – skandował tłum idący w kondukcie żałobnym. – Cześć i chwała bohaterom! – powtórzył minister Antoni Macierewicz, przemawiając na cmentarzu nad grobem „Łupaszki”. – Dziś państwo polskie oddaje cześć i chwałę płk Szendzielarzowi i tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski. Bez ich determinacji i odwagi nie byłoby dziś państwa polskiego. To oni ocalili Polskę, która miała zostać wymazana z kart historii – powiedział szef MON. Jak podkreślił, „to dlatego stoi tu dziś polskie wojsko i polski prezydent”.

Pułkownik Szendzielarz, zgodnie z wolą jego córki Barbary zmarłej w 2012 roku, spoczął obok niej w tej samej, rodzinnej mogile. Dotychczas jego symboliczny grób znajdował się w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Przed ceremonią pogrzebową w Warszawie zorganizowano też uroczystości w Łodzi. Kilka dni temu odbyła się tam ceremonia złożenia w trumnie ekshumowanych szczątków legendarnego przywódcy partyzantów antykomunistycznych wraz z mundurem oficerskim Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich oraz pasem, koalicyjką, oficerkami, szablą bojową wzór 34, ryngrafem z Matką Boską Ostrobramską oraz srebrnym pierścieniem z inskrypcją „Boże Chroń Polskę”. W 2013 r. zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł je podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery „Ł" na Cmentarzu Powązkowskim.

W sobotę szczątki podpułkownika Szendzielarza zostały przewiezione do stolicy i wystawione w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Warszawiacy mogli pożegnać dowódcę 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i wpisać się do księgi kondolencyjnej.

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Ali
1462009800
Szlag mnie trafia, jak widzę kilkuletnie dzieci w groteskowo dużych niemieckich hełmach i biało - czerwonymi opaskami. Dowódcę, który zgodziłby się wziąć takie szkraby, rozwaliłbym na miejscu. Mam syna w ich wieku.
66-F3-CC-68

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Zbrodnia made in ZSRS
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO