moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie okręty, samoloty i śmigłowce na „Baltops 16”

W czerwcu odbędą się największe w tym roku ćwiczenia sił morskich w północnej Europie. „Baltops” już tradycyjnie organizuje Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO. Ostatnie szczegóły przedsięwzięcia dogrywano podczas zakończonej właśnie konferencji planistycznej w Tallinie.

– W tym roku ćwiczenia będą odbywać się na nieco mniejszą skalę niż w ubiegłym, ale i tak na Bałtyku pojawią się znaczące siły Sojuszu i państw z nim współdziałających – zapowiada mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który brał udział w konferencji w Tallinie. W „Baltops 16” wezmą udział marynarki wojenne między innymi Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i krajów bałtyckich. Na razie uczestnicy zgłosili do ćwiczeń ponad 40 okrętów, kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, cztery tysiące marynarzy i żołnierzy. Wśród jednostek pływających znajdzie się brytyjski śmigłowcowiec HMS „Ocean”. To okręt desantowy, na którego pokładzie stacjonować może nawet 18 helikopterów.

Polska zamierza wysłać na „Baltops” siedem jednostek. – Od początku ćwiczeń będzie nas reprezentował okręt podwodny ORP „Sęp”. Tuż przed desantem w Ustce dołączą do niego okręt transportowo-minowy ORP „Lublin” i pięć trałowców, które wcześniej wezmą udział w ćwiczeniu „Anakonda” – wyjaśnia mjr Romańczuk. Tym razem jednak „Lublin” najpewniej nie weźmie na pokład wojsk piechoty morskiej. Polskie okręty zajmą się zabezpieczaniem akwenu przed planowaną operacją i podczas niej. – W manewrach wezmą też udział cztery F-16 z bazy w Łasku, samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza i trzy śmigłowce morskie: dwa Mi-14PŁ, przystosowane do zwalczania okrętów podwodnych, oraz ratownicza Anakonda – wylicza mjr Romańczuk.

„Baltops” rozpocznie się 4 czerwca od fazy portowej w Tallinie. Dwa dni później okręty wyjdą w morze. Początkowo będą ćwiczyć w okolicach Szwecji i Finlandii. Potem przemieszczą się na Bałyk południowy. Tutaj głównym przedsięwzięciem będzie wspomniany już desant wojsk na poligonie w pobliżu Ustki. – Siły desantowe będą się zmagały z okrętami podwodnymi i minami. Na stosunkowo płytkich wodach Bałtyku dowódcy jednostek będą mieli okazję, by w pełni wykorzystać najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponują. Tegoroczny scenariusz z pewnością nikogo nie zawiedzie – podkreśla kmdr Chris Moorey z brytyjskiej marynarki, który odpowiadał za planowanie ćwiczenia.

Podobną operację przeprowadzono tam w ubiegłym roku. Wówczas z pokładów między innymi USS „San Antonio” i HMS „Ocean” w kierunku plaży wyruszyło ponad 700 żołnierzy piechoty morskiej ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii. – Tym razem NATO planuje przedsięwzięcie z mniejszym rozmachem, to jego intensywność będzie dużo większa – zaznacza mjr Romańczuk. W rolę przeciwnika, który postara się zatrzymać lądowanie, podobnie jak przed rokiem wcielą się polscy żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Desant jest planowany na 16 czerwca.

Ćwiczenia zakończą się 17 czerwca, tradycyjnie już w Kilonii. Dla Polski tegoroczne manewry będą w pewnym sensie przygotowaniami do przedsięwzięcia w przyszłym roku. – W myśl ostatnich ustaleń w 2017 roku to właśnie Polska będzie gospodarzem „Baltopsa” – podkreśla mjr Romańczuk.

„Baltops” to najważniejsze cykliczne ćwiczenia na Bałtyku. Manewry mają już kilkudziesięcioletnią historię. Pierwsza edycja odbyła się w 1972 roku. Polska bierze w nich udział regularnie od 1993 roku. Podstawowym celem „Baltopsu” jest zgranie sił NATO i państw z programu Partnerstwo dla Pokoju.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Mielczarek, UK MoD

dodaj komentarz

komentarze

~boss
1461605100
jak zawsze niezawodne ,,plastusie ,plastiki ,, zalataja dziury w tej ,,marynarce ,, ?!!! a co z orkanami tyle modernizacji haolandia ,szwecja i mniej niz zero gotowosci bojowej pochwalmy sie ,ze umiemy cos modernizowac !!
AC-E0-71-83

Na ratunek… komandos
 
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Formoza. Za kulisami
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Sejm podziękował za służbę na granicy
Roczny dyżur spadochroniarzy
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
„Armia mistrzów” – sporty walki
Most III, czyli lot z V2
Spadochroniarze na warcie w UE
Operacja „Wschodnia zorza”
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Partyzanci z republiki
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
„Operacja borelioza”
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
RBN przed szczytem NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Jaki będzie czołg przyszłości?
Za zdrowie utracone na służbie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Z parlamentu do wojska
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Feniks – następca Mangusty?
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szpital u „Troski”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Polsko-litewskie konsultacje
Londyn o „Tarczy Wschód”
Prezydent Zełenski w Warszawie
The Suwałki Gap in the Game
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Włoski Centauro na paryskim salonie
Posłowie o efektach szczytu NATO
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Oczy na Kijów
Olimp gotowy na igrzyska!
International Test

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO