moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie na skałach

Trenowali wspinaczkę, budowali mosty linowe i uczyli się ratownictwa górskiego. Musieli się dostać na trzydziestometrowe skały i maszerowali po górach. Takie zadania wykonywali wojskowi studenci z Polski, Czech, Litwy i Rumunii podczas Międzynarodowego Górskiego Szkolenia Kadetów w Szklarskiej Porębie.

Ćwiczenia w Karkonoszach zorganizowała Sekcja Szkoleń Wysokogórskich z wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Już piąty raz podchorążowie z Wrocławia doskonalili swoje umiejętności wraz z kadetami z innych krajów, w tym roku – z uczelni wojskowych z Litwy, Łotwy, Czech i Rumunii. – Międzynarodowe szkolenie górskie to dobra okazja do nauki, wymiany doświadczeń i integracji studentów. W tym roku na kurs przyjechali doświadczeni we wspinaczce kadeci, ale też osoby początkujące – mówi ppłk Andrzej Demkowicz, kierownik Sekcji Szkoleń Wysokogórskich WSOWL.

Podchorążowie szkolili się w czteroosobowych, wielonarodowych zespołach. – Poziom trudności szkolenia stopniowo wzrastał. Dzięki temu osoby początkujące mogły uczyć się danych technik od podstaw, a zaawansowani kadeci utrwalili sobie zdobyte wcześniej umiejętności – mówi sierż. pchor. Miłosz Siuta, jeden z instruktorów. – Szkolenie było także sprawdzianem dla instruktorów z naszej szkoły oficerskiej. Mogliśmy poćwiczyć metodykę, sposób prowadzenia zajęć i język angielski – dodaje.

Wszyscy kadeci zaczęli więc treningi od niewielkich wysokości. Uczyli się zasad asekuracji, ćwiczyli węzły oraz podstawowe techniki zjazdu i wspinaczki. Następnie szkolili się z technik jaskiniowych: budowali stanowiska na skałach, mosty linowe, kolejki tyrolskie i ćwiczyli jumarowanie, czyli wspinaczkę za pomocą sprzętu alpinistycznego i lin. – Pod koniec szkolenia kadeci ćwiczyli już na 25- lub 30-metrowych skałach. Dodatkowym utrudnieniem była dla nich pogoda. Temperatura spadła bowiem poniżej zera i padał śnieg – relacjonuje ppłk Demkowicz.

Zajęcia ze wspinaczki prowadzili instruktorzy z Sekcji Szkoleń Wysokogórskich. Ale nie tylko oni. Swoją wiedzę przekazywali polskim kolegom także kadeci z zagranicznych uczelni. – Dużo się dowiedzieliśmy, zwłaszcza od studentów z Akademii Obrony w Brnie, którzy bardzo dobrze opanowali zagadnienia związane ze wspinaczką – przyznaje pchor. Siuta. Czesi pokazywali m.in. własne sposoby na budowanie uprzęży za pomocą lin i taśm oraz demonstrowali techniki zjazdu w kluczu, czyli jedynie przy pomocy liny, bez użycia przyrządów. – Podczas takich zajęć na skałach nie liczy się siła fizyczna, tylko znajomość odpowiedniej techniki oraz koncentracja. Dlatego podczas szkolenia zwracamy uwagę na szczegóły: na prawidłowe zabezpieczenia, właściwe używanie wyposażenia i dopasowanie sprzętu – mówią instruktorzy.

Podchorążowie każdego dnia spędzali w terenie kilka lub kilkanaście godzin, a po zajęciach na skałach rozpoczynali treningi kondycyjne. W umundurowaniu, z lekkim wyposażeniem maszerowali po kilka lub kilkanaście kilometrów. Zdobyli dzięki temu m.in. Szrenicę, Śnieżkę i Śnieżne Kotły. Mieli także zajęcia z ratownictwa górskiego i trenowali techniki survivalowe. Ćwiczyli rozpalanie ogniska oraz uczyli się zasad oczyszczania wody i przetrwania w lesie.

Podchorążowie z wrocławskiej uczelni z Czechami będą się szkolić ponownie już za kilka tygodni. W maju do Brna wyjedzie kilkunastu wojskowych studentów.

W ubiegłym roku w podobnym kursie wzięło udział 60 osób. Byli wśród nich podchorążowie z WSOWL we Wrocławiu oraz kadeci z Holandii, Łotwy, Litwy i Czech. Poza studentami w Karkonoszach trenowali żołnierze z kilku jednostek – m.in. 6 Brygady Powietrznodesantowej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz funkcjonariusze pododdziału Straży Granicznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: cadet Tomas Mica

dodaj komentarz

komentarze


Priorytety dla armii
 
Przerwany lot „Orlika”
Będzie za co kupić koreańską broń
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnictwo i kobiety
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Kleszcze dla wojska
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Ferie w mundurze
Rusza morski „Dragon”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Palmiry – miejsce kaźni
Telefon zaufania dla żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Pamiętamy o Niezłomnych
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Tajna misja polskiej agentki
Leopardy jadą na poligon
W Jachrance o skokach spadochronowych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Sztandar dla Dowództwa WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO