moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
8 Flotylla świętuje rocznicę powstania i żegna dowódcę

Gdybym miał raz jeszcze decydować o swojej życiowej drodze, wybrałbym tak samo – mówił dziś w Świnoujściu kadm. Jarosław Zygmunt. Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża odchodzi do cywila, a uroczystość jego pożegnania zbiegła się ze świętem jednostki, którą przez dwa ostatnie lata kierował.

Pożegnanie kadm. Zygmunta rozpoczęło się już wczoraj. – Dowódca wyszedł w morze na pokładzie trałowca ORP „Jamno”. Chciał się przyjrzeć ćwiczeniom w Zatoce Pomorskiej. Swoje zadania wykonywały tam trzy okręty transportowo-minowe, trałowce z obu naszych dywizjonów, niszczyciel min, kutry transportowe oraz holownik, w sumie trzynaście jednostek – wylicza kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Kiedy ORP „Jamno” pojawił się w rejonie ćwiczeń, okręty sformowały szyk torowy i przeszły wzdłuż jego burty. Podczas parady marynarze z ich załóg oddali dowódcy honory.

Dziś nastąpiło już oficjalne pożegnanie. Z tej okazji do Świnoujścia przyjechał gen. broni Mirosław Różański, stojący na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W jego obecności kadm. Zygmunt zameldował zdanie obowiązków. Meldunek o objęciu obowiązków dowódcy 8 Flotylli złożył jego dotychczasowy zastępca kmdr Zygmunt Białogłowski. – Ufam, że Flotylla będzie dowodzona tak skutecznie jak do tej pory – mówił gen. broni Różański. Komandor Białogłowski nową funkcję będzie sprawował tymczasowo, do nominowania nowego dowódcy. Nastąpi to najprawdopodobniej w maju.

Tymczasem kadm. Zygmunt podziękował marynarzom za wspólną służbę. – Gdybym dzisiaj znów miał kilkanaście lat i raz jeszcze musiał podjąć decyzję, czym zająć się w życiu, wybrałbym tak samo: chciałbym zostać oficerem marynarki wojennej. Noszenie marynarskiego munduru to wielki honor i zaszczyt – podkreślał. Na zakończenie uroczystości dotychczasowy dowódca Flotylli wszedł na pokład okrętu ORP „Gniezno”, by ucałować biało-czerwoną banderę.

Kontradmirał Zygmunt świnoujską Flotyllą kierował od kwietnia 2014 roku. Wcześniej m.in. dowodził okrętem rakietowym ORP „Świnoujście” i 31 Dywizjonem Okrętów Rakietowych, był komendantem Portu Wojennego w Gdyni i zastępcą szefa Sztabu Marynarki Wojennej.

Pożegnanie dowódcy zbiegło się w Świnoujściu z 51. rocznicą sformowania miejscowej flotylli. – W odróżnieniu od tej z ubiegłego roku, świętowaliśmy ją skromnie. Głównym punktem programu była zbiórka pododdziałów i defilada marynarzy – informuje kmdr ppor. Kwiatkowski.

Początki marynarki wojennej w Świnoujściu sięgają drugiej połowy lat czterdziestych XX wieku, kiedy to miasto zostało przejęte od Niemców i włączone w wytyczone na nowo granice Polski. Początkowo funkcjonował tam Zachodni, a następnie Szczeciński Obszar Nadmorski. Pod koniec 1950 roku została powołana do życia Baza Marynarki Wojennej, która 15 lat później przekształciła się w 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża. W szczytowym okresie w jej skład wchodziło około 80 jednostek pływających różnego typu, w dużej części okrętów desantowych. Zgodnie z założeniem Flotylla miała bronić polskiego wybrzeża od granicy z NRD (socjalistycznych Niemiec wschodnich) aż do Jarosławca (dalej obowiązki przejmowała stacjonująca na Helu 9 Flotylla) i przygotowywać siły do ewentualnego desantu w zachodnich Niemczech i Danii.

Kiedy zmienił się ustrój, ze służby wycofano wiele okrętów. Ostatecznie, w połowie lat dziewięćdziesiątych, trzon Flotylli stanowiły 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych, 12 Woliński Dywizjon Trałowców oraz stacjonujący w Kołobrzegu 16 Dywizjon Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych, a także jednostki brzegowe. W kolejnych latach kołobrzeski dywizjon został rozwiązany, do 8 Flotylli zaś dołączył 13 Dywizjon Trałowców. Jednocześnie zmodernizowany został świnoujski port wojenny, a do linii wszedł nowy okręt – ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Dziś marynarze z 8 Flotylli regularnie biorą udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Podczas ubiegłorocznego „Baltopsa” z pokładu okrętu transportowo-minowego ORP „Lublin” na plażę w Ustce desantowali się żołnierze piechoty morskiej z Finlandii. Z kolei niszczyciele min regularnie reprezentują Polskę w misjach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1), ORP „Czernicki” zaś dwukrotnie pełnił w nim rolę okrętu flagowego. – Obecnie przygotowujemy się przede wszystkim do „Anakondy-16”, największego tegorocznego ćwiczenia polskiej armii. Odbędzie się ono w czerwcu. A już za kilka dni nasze jednostki rozpoczną w Zatoce Pomorskiej ćwiczenia w ramach okrętowej grupy zadaniowej – zapowiada kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~boss 429
1461941100
p. ADMIRALE gratuluje a zarazem zaluje ,ze nie bede mial bylego ,,wodza co prawda nie okretu ale dywizjonu okretow ,, jako DOWODCY MW RP czy jak dzis to sie zwie jak przed wojną INSPEKTORA MW RP !!! sluzba byla ciezka ale tez zaszczytna w tych czasach
7A-E3-4A-73

Wielki test w West Point coraz bliżej
 
Polska przystań brytyjskich jeńców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Jachrance o skokach spadochronowych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Przerwany lot „Orlika”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Ferie w mundurze
Palmiry – miejsce kaźni
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Będzie za co kupić koreańską broń
Sztandar dla Dowództwa WOT
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesna łączność dla armii
Leopardy jadą na poligon
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Którą drogą do armii?
Lotnictwo i kobiety
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Priorytety dla armii
Rusza morski „Dragon”
Pamiętamy o Niezłomnych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO