moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Elewi zakończyli pierwsze w tym roku szkolenie

Prawie 4 tysiące kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych zakończyło pierwszy w tym roku turnus służby przygotowawczej. W centrach szkolenia i jednostkach wojskowych w całym kraju uczyli się regulaminów, dyscypliny i przydzielonej specjalizacji, np. wojskowego kierowcy czy strzelca. Najlepsi już podpisali kontrakty z armią.


Czteromiesięczną służbę ochotnicy pełnili w centrach szkolenia, m.in. w: Grudziądzu, Koszalinie, Poznaniu, Dęblinie, Toruniu, Ustce, Wrocławiu i Zegrzu. Niektórzy szkolili się także w jednostkach wojskowych. Na przykład w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 2 Pułku Saperów w Kazuniu czy w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. – U nas uczyło się w sumie 247 kandydatów – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej.

Wojskowe regulaminy

Przez pierwsze trzy miesiące wszyscy szkolili się według tego samego programu. Poznawali wojskowe regulaminy, musztrę i dyscyplinę. Wiele godzin spędzili też na praktycznych zajęciach medycznych, saperskich, taktycznych. W terenie ćwiczyli m.in. strzelanie.

Dopiero po tej części szkolenia każdego czekał miesiąc zajęć specjalistycznych. Tu program był dostosowany do rodzajów służby. W Toruniu ochotnicy poznawali specyfikę działań artyleryjskich, w Koszalinie – przeciwlotniczych, a w Grudziądzu – logistycznych. Szkolenie z wojskowej logistyki przeszło w Grudziądzu 249 szeregowych. Uczyli się, by zostać wojskowym kierowcą, ratownikiem medycznym czy kucharzem.

– W naszej Brygadzie żołnierze szkolili się w dwóch specjalnościach: strzelec karabinka beryl oraz obsługa karabinów maszynowych i granatników przeciwpancernych. Praktyczne umiejętności ćwiczyli na strzelnicach garnizonowych i poligonowych – mówi kpt. Błaszczak.


Przez ostanie dni elewi zdawali egzaminy z wiedzy specjalistycznej. – U nas składał się on z części teoretycznej i praktycznej. Elewi odpowiadali na pytania dotyczące, na przykład, budowy i parametrów sprzętu łączności czy programowania radiostacji – mówi kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy z Centrum w Zegrzu.

Szeregowy Łukasz Strzała otrzymał specjalizację dotyczącą budowy i obsługi kabli polowych. – Na egzaminach musiałem, na przykład, ustawić plecakową radiostację TRC 9200 i przygotować do pracy łącznicę polową ŁP-10. Praktykę zaliczyłem na piątkę – opowiada.

Ochotnicy z kontraktami

Nie wszyscy dotrwali do końca czteromiesięcznej służby. W Zegrzu zrezygnowało 12 osób, w Szczecinie około 50. – Powody były różne, zdrowotne i osobiste. Niektórzy mają chyba zbyt wyidealizowany obraz wojska i zwyczajnie nie poradzili sobie z trudami służby, z dyscypliną – mówi kpt. Błaszczak.

Oficer podkreśla, że to jednak nieliczne przypadki, bo zdecydowana większość kandydatów się sprawdziła. – Już 27 osób podpisało kontrakt na pełnienie służby w naszej Brygadzie w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. To najlepsi elewi. Dlatego wystąpiliśmy do Departamentu Kadr o powołanie ich do korpusu szeregowych zawodowych – mówi kapitan.


Kontrakt na służbę w NSR podpisał też szer. Strzała. – Wojsko było moim marzeniem i po skończeniu studiów postanowiłem je zrealizować. Na razie to służba w NSR w pułku artylerii w Sulechowie, ale planuję na stałe związać się z armią – mówi żołnierz.

W tym roku w wojsku odbędą się jeszcze dwa turnusy służby przygotowawczej do korpusu szeregowych NSR. Najbliższy rozpocznie się 4 i 5 maja. Ochotnicy zostaną przyjęci m.in. do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz grudziądzkiego Centrum Szkolenia Logistyki. Służbę przygotowawczą zakończą w sierpniu. – Podczas tego turnusu we wszystkich centrach szkolenia i wybranych jednostkach wojskowych zamierzamy przeszkolić 3850 elewów – mówi ppłk Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego WP.

W sumie w tym roku przez służbę przygotowawczą przejdzie ponad 11,5 tysiąca osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel

dodaj komentarz

komentarze


„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lotnictwo i kobiety
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Leopardy jadą na poligon
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pamiętamy o Niezłomnych
Wielki test w West Point coraz bliżej
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Będzie za co kupić koreańską broń
Ferie w mundurze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Którą drogą do armii?
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO