moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Gratulujemy Polakom obchodów 225-lecia najstarszej konstytucji europejskiej. Barack Obama i ja zamierzamy dołączyć do was w lipcu podczas szczyt NATO w Warszawie – podkreślił w swych życzeniach sekretarz stanu USA John Kerry. W całej Polsce trwają uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe i zapowiedział zmiany w obecnej konstytucji.
W całym kraju odbywały się uroczystości w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Warszawie zorganizowano II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja i Bieg Konstytucji, a przede wszystkim – główne obchody Narodowego Święta 3 Maja. Wśród uczestników uroczystości na Placu Zamkowym, u boku prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni Mirosław Różański wraz z wieloma dowódcami Wojska Polskiego. Odegrano hymn narodowy, wciągnięto flagę państwową na maszt i oddano salut armatni. Odbyła się defilada Kompanii Reprezentacyjnej WP, Orkiestry Reprezentacyjnej oraz pocztów sztandarowych polskich sił zbrojnych i innych służb mundurowych. 

Zapowiedź prac nad nową konstytucją

– To była konstytucja, która stanowiła, jak na owe czasy, rozwiązania rewolucyjne pod względem ustroju, a także została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez jaśnie oświeconego władcę – mówił prezydent Andrzej Duda o polskiej ustawie zasadniczej przyjętej 3 Maja 1971 roku. Przypomniał, że była pierwszą w Europie i – po amerykańskiej – drugą na świecie konstytucją. – To my Polacy umieliśmy przyjąć taki akt, pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu i wzór budowania nowoczesnego ustroju państwowego, ale także wzór myślenia o realnej sytuacji ojczyzny. Myślenia o bezpieczeństwie, nie tylko własnym, ale także i innych współobywateli, myślących o tym, że tylko państwo silne daje przetrwanie i godziwe życie narodowi – zaznaczył prezydent. Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał przy okazji, że Sejm Wielki przyjął obciążenia m.in. dla szlachty, by odbudować polską armię.

Jednocześnie Andrzej Duda nawiązał do dyskusji o potrzebie zmiany obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzonej w referendum w 1997 roku. Jak stwierdzi prezydent, „to jest konstytucja czasu przejściowego i nie wszystko udało się w niej dobrze uregulować”. – Należy się pochylić nad konstytucją, dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować nowe rozwiązanie, ale przygotować je nie tylko w gabinetach, przygotować je także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo – mówił dziś Andrzej Duda na Placu Zamkowym. Podkreślił, że nowa ustawa ma „chronić obywateli” i powinna zawierać m. in „wzmocnione zapisy dotyczące chociażby świadczeń emerytalnych”. – Wszyscy przedstawiciele klasy politycznej, zapatrzmy się w Konstytucję 3 Maja, w jej twórców, ich odwagę i zrozumienie dla istoty spraw państwowych. Niech będą dla nas wzorem uczciwego i rzetelnego prowadzenia spraw publicznych – apelował prezydent.Rano Andrzej Duda wziął udział we mszy św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. Następnie wręczył najwyższe polskie odznaczenia sześciu osobom szczególnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Orderami Orła Białego zostali uhonorowani: lekkoatletka Irena Kirszenstein-Szewińska (za promowanie sportu i idei olimpijskiej), Wanda Wiktoria Półtawska (za propagowanie wartości i znaczenia rodziny oraz rozwój katolickiej nauki społecznej), były minister nauki i prezes PAN Michał Kleiber (zasługi dla rozwoju nauki), za wybitne soiągnięcia w swoich dziedzinach – kompozytor Michał Lorenc, Zofia Romaszewska (m.in. działaczka opozycji w PRL, była sędzina Trybunały Stanu i Kanclerz Orderu Odrodzenia Polski), dziennikarz Bronisław Wildstein.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego można oglądać okolicznościową iluminacje przygotowaną z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dnia Polonii i Polaków oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Jest to orzeł w koronie na biało-czerwonym tle. Barwy narodowe oświetlają także Belweder.
 
Docenieni za granicą

Z okazji dzisiejszego święta życzenia Polakom złożył między innymi sekretarz stanu USA John Kerry. – W imieniu prezydenta Obamy i narodu amerykańskiego gratuluję Polakom obchodów 225-lecia najstarszej konstytucji europejskiej – napisał w nocie zamieszczonej na stronie internetowej departamentu stanu USA. Sekretarz stanu potwierdził również, że razem z prezydentem USA Barakiem Obamą przyjadą na szczyt NATO, który odbędzie się w lipcu w Warszawie. To pierwsza informacja dotycząca składu amerykańskiej delegacji, która będzie uczestniczyła w tym spotkaniu członków Rady Północnoatlantyckiej. – Szczyt NATO w Warszawie będzie wizytówką dalszej siły i determinacji naszego Sojuszu w czasie znaczących napięć – dodał sekretarz stanu.


John Kerry w swym oświadczeniu przypomniał również, że stosunki między Polakami i Amerykanami były zawsze dobre, a uległy znacznemu ożywieniu po zakończeniu zimnej wojny i wzmocnieniu we wspólnej walce na rzecz demokracji i praworządności. – Dzisiaj nasze narody blisko współpracują w zakresie gospodarczym i bezpieczeństwa, a nasi żołnierze służą ramię w ramię na całym świecie. Razem jesteśmy zdeterminowani, aby odeprzeć wszystkie zagrożenia dla bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli – podkreślił amerykański polityk. – Podczas mojej ostatniej wizyty w Polsce byłem pod wielkim wrażeniem młodych naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli, innowatorów i miałem okazję do spotkań. Ci utalentowani ludzie zapewnią świetlaną przyszłość Polsce i rozwój pomysłów, które uczynią życie lepszym i bardziej pomyślnym dla nas wszystkich. Najlepsze życzenia dla wszystkich mieszkańców Polski z okazji Święta Konstytucji – zakończył swe oświadczenie Kerry.

MM , DK , BW

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
„Avenger” na Monte Cassino
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Pierwszy skok
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zamiana po włosku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szef MON-u w Brukseli
Abramsy pod dobrą opieką
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Skromny początek wielkiej wojny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO