moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nominacja dla szefa Sztabu Generalnego WP

Gen. Mieczysław Gocuł odebrał dziś z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To druga z kolei kadencja generała na tym stanowisku. Rozpocznie się ona 7 maja. – Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii. Trzeba ją wyposażyć w najlepszy dostępny sprzęt – zapowiedział zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

– Ta nominacja to jednoznaczna ocena pana dotychczasowej pracy – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Pierwsza kadencja generała Mieczysława Gocuła na stanowisku szefa SGWP rozpoczęła się w maju 2013 roku. Został wyznaczony na to stanowisko przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wcześniej był I zastępcą gen. Mieczysława Cieniucha, który obowiązki szefa SGWP objął po katastrofie smoleńskiej. – Dziękuję za tę służbę, która rozpoczęła się decyzją poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, trwała w okresie jego prezydentury i w pierwszym okresie mojej. I tamtą decyzję, i pańską pracę oceniam pozytywnie, zresztą nie tylko ja – podkreślił Andrzej Duda, przypominając, że konsultował tę nominację z premier Beatą Szydło oraz ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. – Oboje dobrze oceniają służbę generała Gocuła – mówił prezydent. Premier i szef MON byli obecni na uroczystości w Pałacu Prezydenckim i złożyli szefowi SGWP gratulacje.

Prezydent w swym wystąpieniu sporo miejsca poświęcił zadaniom, które czekają generała Gocuła. – Trzeba w sposób konsekwentny kontynuować dotychczasowe prace, zwłaszcza dotyczące wojskowego elementu związanego ze zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Przed wojskiem również wielkie manewry NATO „Anakonda-16”, które w czerwcu odbędą się na poligonach w całej Polsce – zaznaczył Andrzej Duda. Podkreślił też potrzebę zmian w polskim wojsku. – Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii. Przede wszystkim jej elementu obronnego, a to oznacza modernizację. Przeprowadzić ją trzeba, po pierwsze, bardzo dobrze od strony planistycznej, po drugie – wyposażyć polską armię w najlepszy dostępny sprzęt, po trzecie – zrobić to mądrze – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

– Generał Gocuł zapowiedział szczegółowy plan zmian, jakie mają nastąpić w wojsku. – „Program rozwoju sił zbrojnych”, przygotowywany do zatwierdzenia w tym roku, będzie obejmował transformację systemu obronnego państwa i szeroko rozumianą modernizację techniczną. Kolejna kwestia to przebudowa systemu dowodzenia i kierowania, zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu oraz wojny – wymieniał. Szef SGWP przypomniał, że ma powstać nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej, ale będą też przebudowywane relacje między najważniejszymi dowódcami oraz MON. – Ma to być uporządkowanie systemu dowodzenia w kierunku jednoosobowego dowodzenia i jednoosobowej odpowiedzialności – wyjaśnił generał. Dodał również, że trzeba zadbać o właściwą obecność wojsk NATO na wschodniej flance, w tym w Polsce, „aby zapewnić bezpieczeństwo naszego kraju”.

Szef Sztabu Generalnego WP przyznał, że zarówno stawiane mu zadania, oczekiwania wobec niego, jak i odpowiedzialność, są ogromne. – Ale dzisiaj chyba trudno mieć mniejsze wymagania. Takie są czasy. Bezpieczeństwo globalne, regionalne, ale i to dotyczące bezpośrednio granic RP wymuszają na nas lepszą służbę, entuzjazm i przede wszystkim pasję w codziennym działaniu – ocenił generał.

Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję o ponownym mianowaniu gen. Mieczysława Gocuła na szefa Sztabu Generalnego WP 29 kwietnia. Została ona ogłoszona 2 maja – w Dniu Flagi. Dziś zwierzchnik sił zbrojnych wręczył generałowi nominację. 

Ewa Korsak / PAP

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Kolejne FlyEle dla wojska
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO