moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdobyli Wojskową Odznakę Górską

W 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich i w Bieszczadach odbyły się kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską 21 Brygady Strzelców Podhalańskich III stopnia. Tym razem trofeum zdobyli nie tylko żołnierze.


W dniach od 9 do 11 maja br. Odbyły się już drugie kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską 21 Brygady Strzelców Podhalańskich III stopnia (brązową). Do udziału w dwuetapowych kwalifikacjach zgłosiło się 210 uczestników z jednostek wojskowych z całej Polski, ale nie tylko. Tym razem do żołnierzy dołączyli także funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz jedna osoba cywilna. W porównaniu do pierwszej kwalifikacji to wzrost o prawie 300%.

„Nasza odznaka staje się coraz bardziej popularna, to cieszy. Trudno jest ją zdobyć, a szczególnie srebrną czy złotą, ale one mają być naprawdę dla najlepszych z najlepszych” – mówi por. Szczepan Pietraszek jeden z organizatorów.

Pierwszy etap przeprowadzono w oparciu o koszary 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Uczestnicy zostali sprawdzeni pod względem poprawnego założenia uprzęży oraz wykonania jej z liny wspinaczkowej i wiązania różnych węzłów. Ponadto trzeba było się wykazać umiejętnościami wspinaczkowymi z górną asekuracją i wykonania zjazdu oraz wychodzenia po linie przy pomocy przyrządów samozaciskowych i węzłów samozaciskowych.

Do kolejnej części kwalifikacji, marszu kondycyjnego, który odbył się w najwyższych partiach Bieszczad czerwonym szlakiem, zakwalifikowało się 196 uczestników. Trasa marszu to dystans o długości 30 km z dwoma podejściami po minimum 400 m w pionie. Przewyższenia na tym odcinku sięgają 1700 metrów, a warunkiem zaliczenia marszu jest pokonanie wskazanego w regulaminie dystansu w czasie nie dłuższym niż 10 godzin i z obciążeniem ponad 16 kg. Uczestnicy wystartowali z miejscowości Cisna i maszerowali przez szczyty: Małe Jasło, Jasło, Smerek (1222m.n.p.m.), Połonina Wetlińska (1228 m.n.p.m.) do Brzegów Górnych gdzie była meta.

W wyniku przeprowadzonych kwalifikacji prawo noszenia odznaki uzyskało 170 żołnierzy, 3 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz 1 osoba cywilna.

Wszyscy przyznają że najbardziej dokuczliwy jest ciężki plecak, jaki trzeba mieć ze sobą. „Zabrałem sporo wody, bo to długi marsz. Łącznie na starcie po zważeniu mój plecak miał 20 kg. Do mety musiałem donieść minimum 16 kg, co było skrupulatnie sprawdzane. Bolało mnie ramię i kręgosłup, kryzys miałem po 20 kilometrze, ale dałem radę”- wspominał jeden z żołnierzy.

* * *

Podhalańczycy w początkowych latach swego istnienia, mieli swój wyróżnik w postaci odznaki "Harnaś". Była to nieformalna odznaka typu sprawnościowego, której używanie i przyznawanie z czasem zanikło. Powstałą w ten sposób lukę postanowili zapełnić żołnierze 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, por. Szczepan Pietraszk i mł. chor. Janusz Paziewski, którzy byli inicjatorami pomysłu powstania nowej - Wojskowej Odznaki Górskiej 21 BSP.

Żołnierze stworzyli regulamin, zasady kwalifikacji i sposób przyznawania wyróżnienia. Ich pomysły po akceptacji Dowódcy 21 BSP zostały przesłane do przełożonych.

Obecnie żołnierze 21 BSP posiadają swoją oficjalną odznakę wprowadzona Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 244/MON z dnia 23 czerwca 2015 roku w sprawie wprowadzenia Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Odznaka występuje w trzech odcieniach: brązowym, srebrnym i złotym. Mogą ja zdobywać nie tylko żołnierze, ale także osoby spoza wojska. Organizatorem kwalifikacji jest 1 Batalion Strzelców Podhalańskich.

Źródło: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Bartosz Różański

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Cena wolności
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Psiakrew, harmata!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Weterani i bokser „Master”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO