moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Opolskie obchody 72. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

Bitwa o wzgórze Monte Cassino zapisała się w historii jako przykład odwagi i heroizmu polskiego żołnierza. W 72. rocznicę tego wydarzenia, mieszkańcy opolszczyzny oddali hołd bohaterom z 2 Korpusu Polskiego, którzy przelali krew „Za Naszą i Waszą Wolność”.


Pamięć o polskich bohaterach spod Monte Cassino zgromadziła weteranów i kombatantów, przedstawicieli lokalnych władz, żołnierzy z jednostek wojskowych, na czele z dowódcą Garnizonu Opole pułkownikiem Adamem Słodczykiem, harcerzy z Komendy Hufca ZHP w Głubczycach, młodzież z Gimnazjum Publicznego nr 7 w Opolu im. gen. Władysława Andersa i mieszkańców Opola. Szczególną grupę podczas obchodów stanowili członkowie Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion”, którzy pielęgnują pamięć o 4 Pułku Pancernym „Skorpion” – jednostce, która brała udział w bitwie o Monte Cassino. Wojskową asystę honorową wystawił batalion dowodzenia i zabezpieczenia 10 Brygady Logistycznej.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele p.w. Błogosławionego Czesława w intencji poległych we Włoszech żołnierzy. Z kościoła żołnierze, weterani i harcerze udali się na cmentarz komunalny Opole – Półwieś, aby złożyć kwiaty na grobie pułkownika Stanisława Glińskiego, pierwszego dowódcy 4 Pułku Pancernego Skorpion. Podpułkownik Zbigniew Koziarz, prezes Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion” przypomniał sylwetkę, szlak bojowy oraz dokonania pierwszego dowódcy 4 Pułku. Wyjaśnił również zebranym dlaczego ś.p. pułkownik Stanisław Gliński spoczywa na opolskim cmentarzu. Była to ostatnia wola dowódcy, który chciał być blisko żołnierzy, pielęgnujących pamięć i tradycje jego oddziału.

Główne uroczystości z okazji 72. rocznicy bitwy pod Monte Cassino rozpoczęły się w południe na placu przed opolskim ratuszem. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia, major Dariusz Chądziński odczytał Apel Pamięci. Gdy żołnierze z kompanii honorowej oddali salwę honorową, zebrani złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą żołnierzy poległych na wzgórzu Monte Cassino. Na zakończenie uroczystości muzycy z Wrocławia wykonali utwór „Czerwone maki spod Monte Cassino” oraz wiązankę pieśni patriotycznych. Dziękując uczestnikom za obecność na obchodach, prezes Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion” podpułkownik Zbigniew Koziarz, wręczył dowódcy uroczystości podpułkownikowi Piotrowi Matykiewiczowi pamiątkowe logo stowarzyszenia.

Po uroczystościach członkowie Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion” spotkali się z władzami miasta w ratuszu. Spotkanie było okazją do wyrażenia podziękowań dla przyjaciół stowarzyszenia i uroczystego przyjęcia nowych członków. Wśród uhonorowanych osób, z rąk podpułkownika Zbigniewa Koziarza pamiątkowe loga stowarzyszenia odebrali również żołnierze i byli żołnierze 10 Brygady Logistycznej: starszy chorąży sztabowy Stanisław Gaweł i major rezerwy Jacek Kunysz. Legitymację członkowską odebrał natomiast chorąży rezerwy Janusz Bahrynowski, który służył zarówno w 10 Brygadzie Logistycznej, jak i 5 Brygadzie Pancernej „Skorpion”.

***

Bitwa o Monte Cassino uznawana jest przez historyków za jedną z najcięższych bitew lądowych II wojny światowej. Po trzech nieudanych natarciach, w okresie od stycznia do kwietnia 1944 roku, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie, przygotowano kolejną operację, z udziałem polskich żołnierzy. Decydujący atak na Monte Cassino, z udziałem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa rozpoczął się 11 maja 1944 r. O godzinie 23.00 rozpoczęło się pierwsze natarcie, które załamało się już po pierwszej dobie walki i zakończyło wycofaniem na pozycje wyjściowe. Drugie natarcie nastąpiło 17 maja, do którego zmobilizowano wszystkich zdolnych do walki żołnierzy. 18 maja rano alianci zdobyli wzgórze, a po kolejnych walkach do 25 maja, droga na Rzym została otwarta. W czasie walk o Monte Cassino zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Na miejscowym cmentarzu wojennym widnieje napis: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Źródło: por. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: por. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ogień w podziemiu
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO