moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojsk Specjalnych. Agat

Jednostka Wojskowa Agat powstała na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Jej operatorzy prowadzą samodzielne akcje, ale przede wszystkim wspierają komandosów GROM-u i Formozy. Żołnierze Agatu nazywani są „polskimi rangersami”, bo jednostka jest zorganizowana na wzór elitarnego, amerykańskiego 75 Pułku Ranger.

Agat jest jednostką specjalną o charakterze lekkiej piechoty, przeznaczoną do prowadzenia akcji bezpośrednich, antyterrorystycznych, wsparcia militarnego i ochrony krytycznej infrastruktury. Mimo że ma możliwość prowadzenia samodzielnych operacji, jej głównym zadaniem jest wspieranie działań GROM-u i Formozy. – Odpowiadamy za izolowanie obszaru, na którym działają operatorzy – mówi podpułkownik Andrzej Tarczoń, rzecznik prasowy jednostki. – Dbamy też o to, aby mogli bezpiecznie wkroczyć i opuścić teren, na którym działają – precyzuje.

Żołnierze Agatu dysponują ciężkim sprzętem, którego pozostałe jednostki specjalne nie mają. Wśród nich znajdują się zestawy przeciwlotnicze Grom, granatniki przeciwpancerne Carl Gustaf, oraz moździerze – polski LM60 i czeski Antos, a także pojazdy Humvee. Do Agatu mają też trafić wozy patrolowe MRAP, które polskiej armii przekazali Amerykanie. Jeśli chodzi o wyposażenie indywidualne ,,polskich rangersów'', to nie różni się ono specjalnie od tego, jakie posiadają pozostali specjalsi.

Na służbę w jednostce mają szansę tylko najlepsi. – Nie możemy przyjąć wszystkich chętnych do służby, jednak każdy, kto spełni wymogi formalne, zostanie zaproszony na kwalifikacje – mówi ppłk. Tarczoń. – Naszą domeną jest działanie zespołowe i takie umiejętności muszą mieć osoby, które chcą z nami współpracować – dodaje rzecznik. Kwalifikacje odbywają się dwa razy do roku. Ostatnia miała miejsce w styczniu i lutym, kolejna zaplanowana jest na jesień. Ci, którzy chcą służyć w zespole szturmowym albo wsparcia muszą także przejść selekcję, czyli ekstremalny sprawdzian w górach. W opracowaniu programu pierwszych selekcji brał udział założyciel Agatu, płk Sławomir Berdychowski ps. „Czarny” (wcześniej oficer GROM-u). Mimo że jednostka ma dopiero pięć lat, w jej szeregach są bardzo doświadczeni żołnierze. Większość z nich uczestniczyła w misjach poza granicami kraju. – Są wśród nas weterani z Iraku, Afganistanu, Syrii, Libanu, Kosowa, Czadu czy Konga – wylicza ppłk Tarczoń.

Agat współpracuje z komandosami z całego świata, m.in. z Brytyjczykami i Amerykanami. Najbardziej ekstremalne szkolenia to te w dżungli Gujany Francuskiej oraz we francuskich Alpach. Żołnierze jednostki brali też udział w programie ,,Military Assistance'', podczas którego szkolili operatorów z Gruzji.

Jednostka Wojskowa Agat została sformowana 30 czerwca 2011 roku na bazie oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Jej twórcą i pierwszym dowódcą był pułkownik Sławomir Berdychowski. Obecnie jednostką dowodzi pułkownik Sławomir Drumowicz.

Agat, to skrót od słów Anty-Gestapo. Taką nazwę przybrał Oddział Dywersji Bojowej Agat, który w czasie wojny zajmował się wykonywaniem wyroków Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie jego tradycję odziedziczyli komandosi z Gliwic. Ich patronem jest gen. dyw. Stefan Grot-Rowecki, twórca i komendant główny Armii Krajowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Lekcje z frontu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Roszady personalne w PGZ-ecie
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
Którą drogą do armii?
Rakietowy szach
Podwójny Półmaraton Komandosa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Invictus w zimowym stylu
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO