moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowczy maj

Zwiadowcy kompanii rozpoznawczej (kr) oraz plutonu rozpoznawczego 1 Batalionu Czołgów (1 bcz) 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) zrealizowali 4-tygodniowe szkolenie poligonowe w ramach zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych Dowództwa Generalnego RSZ.

W czasie intensywnego szkolenia główny wysiłek skupiono na prowadzeniu działań rozpoznawczych zgodnie z wojennym przeznaczeniem, w specyficznych środowiskach walki, w tym w terenie zurbanizowanym, lesisto-jeziornym oraz w sytuacji ograniczonej widoczności.

Zasadniczym przedsięwzięciem szkoleniowym było doskonalenie działania plutonów rozpoznawczych w ramach patroli rozpoznawczych pieszych i kołowych. W wyniku zrealizowanych zajęć wykonano patrole kołowe na łącznym dystansie prawie 600 kilometrów na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie. Zajęcia realizowano w trudnym terenie zarówno w dzień, jak i w nocy z wykorzystaniem przyrządów noktowizyjnych.

W drugiej części szkolenia odbyły się zajęcia, których głównym celem było doskonalenie działania pieszego w ramach patroli rozpoznawczych, gdzie główny nacisk położono na wprowadzenie elementu rozpoznawczego w ugrupowanie przeciwnika. Przeprowadzono szereg zajęć, nierzadko dwustronnych z zakresu przenikania oraz przeszukiwania terenu. Zwiadowcy okazali się doskonale przygotowani pod względem indywidualnym oraz zespołowym, osiągając wyznaczone punkty pomimo oddziałujących grup pościgowych oraz przeszukująco-dozorujących.
Podczas zgrupowania wykorzystano maksymalnie fakt działania na nieznanym terenie, głównie w celu realizacji zajęć z terenoznawstwa, z zakresu wykonywania marszów pieszych oraz na pojazdach, według mapy oraz pieszych na azymut.

Kolejnym istotnym elementem szkolenia zwiadowców było doskonalenie działania podczas rozpoznania oraz pokonania przeszkody wodnej. Do wykonania tego zagadnienia żołnierze przygotowywani byli od początku roku, podczas częstych i bardzo intensywnych zajęć na basenie. Bez najmniejszego problemu wykonali wszystkie postawione przed nimi zadania. We wstępnej fazie szkolenia żołnierze ćwiczyli na kanale Malcz wykorzystanie łodzi rozpoznawczych ŁRM-1 do przepraw oraz patrolowania przeszkody wodnej ćwicząc przyjmowanie postaw strzeleckich oraz efektywne przemieszczanie się po wodzie. Następnie doskonalono pokonanie przeszkody wodnej z wykorzystaniem łodzi jednoosobowej ŁJ oraz wpław z bronią.

 

Wszystkie powyższe przedsięwzięcia realizowano mając w pamięci zaplanowane w kolejnych dniach bojowe pokonanie przeszkody wodnej z pełnym wyposażeniem, bez wsparcia sprzętu pływającego oraz planowane strzelania nawodne. Podczas tej części zajęć zrealizowano kilkakrotne pokonanie kanału o szerokości około 20 metrów z bronią. Wszystkie zadania w wodzie wykonało 100% kadry oraz zwiadowców uczestniczących z zajęciach.

Kolejnym etapem szkolenia wodnego było strzelanie nawodne na strzelnicy Buszno. Zwiadowcy mieli sposobność wykonać strzelanie z broni strzeleckiej do celów ukazujących się na brzegu z płynącej łodzi motorowej.

Dystans spływu zorganizowanego na łodziach ŁRM rzeką Obrą między miejscowością Międzyrzecz a Bledzew wynosił 20 kilometrów. Trasa spływu była niezwykle wymagająca, głównie z powodu licznych przeszkód w postaci zwalonych drzew o różnej wielkości. Część z nich można było opłynąć, lecz niektóre zmuszały do przeniesienia pontonów nad drzewami lub brzegiem. Cały spływ trwał niemal 10 godzin i solidnie przetestował sprawność i wytrzymałość zwiadowców 10 BKPanc.

Finalnie, jako ostatni element zamykający szkolenie wodne wykonano bojowe pokonanie szerokiej przeszkody wodnej na jeziorze Rakowym, gdzie zwiadowcy w ramach zajęć dobowych wraz z pełnym wyposażeniem oraz uzbrojeniem, mieli za zadanie pokonać dystans długości około 30 metrów i głębokości 5 metrów.

Podczas szkolenia poligonowego zrealizowano również szereg szkoleń ogniowych, podczas których doskonaleniu podlegało wykonywanie strzelań dynamicznych zarówno z kbs Beryl, jak i pistoletu wojskowego.

Niezwykle widowiskowe strzelania przyciągnęły uwagę wielu kolegów z innych jednostek rozpoznawczych, którzy zazdrosnym wzrokiem patrzyli na popisy pancerniaków z 10 Brygady. Żołnierze kompanii okazali się jedynym pododdziałem realizującym tak zaawansowane strzelania wśród wszystkich pododdziałów rozpoznawczych zgrupowania.

W trakcie całego szkolenia poligonowego dwóch zwiadowców kompanii – podporucznik Łukasz Dzięcielski oraz plutonowy Artur Dobrzański uczestniczyło w kursie prowadzenia rozpoznania z wykorzystaniem statków powietrznych. Podczas szkolenia zaplanowano oraz wykonano kilka misji rozpoznawczych z pokładu Mi-2, Mi-17 i Mi-24 oraz z wykorzystaniem miniBSR.

W wyniku setek godzin spędzonych podczas niezwykle intensywnego szkolenia zwiadowcy w bardzo wysokim stopniu poznali trudny i wymagający wędrzyński poligon. Z pewnością na długi czas pozostanie im on w pamięci. Szkolenie zrealizowano na bardzo wysokim poziomie metodycznym, merytorycznym oraz zaangażowania żołnierzy.

Pododdziały rozpoznawcze 10 BKPanc potwierdziły bardzo wysoki poziom przygotowania do prowadzenia działań zgodnie z wojennym przeznaczeniem w różnorodnym, najczęściej bardzo trudnym środowisku walki z osiągnięciem zdolności do pokonania szerokiej przeszkody wodnej podczas prowadzenia działań pieszych z zachowaniem pełnej gotowości bojowej.

Zwiadowczy maj przyniósł nowe doświadczenia oraz wydatnie wpłynął na poziom wyszkolenia zwiadowców 10 BKPanc, co uwidoczniło się zwłaszcza na tle pozostałych pododdziałów rozpoznawczych DGRSZ.

Tekst: ppor. Łukasz Dzięcielski

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Łukasz Dzięcielski

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Szef MON-u w Brukseli
Śnieg może być groźną bronią
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nowe śmigłowce kawalerii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zielone światło dla Barbary
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Spadochroniarze na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W rezerwie pasywnej będą oceny
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Offset dla „Wisły”
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Ślubowanie kadetów OPW
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Skromny początek wielkiej wojny
Lekcje z frontu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zamiana po włosku
Bruksela przed szczytem
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO