moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojsk Specjalnych. Jednostka Nil

Komandosi z jednostki Nil odpowiadają za łączność, logistykę i zabezpieczenie medyczne podczas operacji prowadzonych przez wojska specjalne. Przede wszystkim jednak zajmują się zbieraniem oraz analizą danych rozpoznawczych i wywiadowczych. To m.in. dzięki ich pracy w Afganistanie operatorzy innych jednostek zatrzymali najgroźniejszych terrorystów.
Nil powstał w grudniu 2008 roku jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. Jej pomysłodawcą był gen. broni Włodzimierz Potasiński. Od początku zakładano, że nowy oddział dostanie wyjątkowe w wojskach specjalnych zadania. Miał odpowiadać za wsparcie komandosów w zakresie dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego, rozpoznania i wywiadu.

W 2011 roku jednostka zmieniła nazwę na JW Nil. Jej patronem jest bowiem gen. bryg. August Emil Fieldorf „Nil”, organizator i dowódca Kedywu AK.

Oczy i uszy

– Jednostkę Nil nazywamy „strategicznym spoiwem” albo „oczami i uszami” wojsk specjalnych. Wspiera ona działanie Dowództwa Komponentu WS na co dzień i podczas prowadzonych operacji. O tym, jak bardzo istotne są zadania wykonywane przez specjalistów z Nila, mogliśmy się wielokrotnie przekonać podczas misji w Afganistanie oraz w trakcie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku – mówi ppłk Krzysztof Plażuk, rzecznik prasowy DKWS.

Zadania jednostki pozostają od lat takie same. Przede wszystkim komandosi Nila wspierają prowadzone przez Dowództwo Komponentu operacje w zakresie systemu dowodzenia, łączności, zapewniają zabezpieczenie logistyczne, medyczne oraz rozpoznawcze. – Naszym wyróżnikiem jest to, że działamy na korzyść dowództwa i poszczególnych jednostek. Jesteśmy łącznikiem pomiędzy oddziałami i Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych – mówi mjr Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy jednostki. Nil pełni także funkcję oddziału gospodarczego. Oznacza to, że prowadzi zakupy sprzętu, uzbrojenia i elektroniki, z których korzystają wojska specjalne.Obecnie w jednostce służy kilkuset żołnierzy. Strukturę Nila tworzą: Zespół Wsparcia Informacyjnego, Zespół Dowodzenia, Zespół Zabezpieczenia Logistycznego i Grupa Zabezpieczenia Medycznego. Najtrudniejsze misje wykonują operatorzy z Zespołu Wsparcia Informacyjnego, którzy zajmują się wywiadem i rozpoznaniem radioelektronicznym.

Operatorzy Nila szkolą się systematycznie w kraju i za granicą. Biorą udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii i Gujanie Francuskiej.

Wsparcie na misji

Żołnierze JWN sprawdzili się także na misjach w Afganistanie oraz w Kosowie. Pod Hindukuszem wspierali komandosów, którzy brali udział w misjach bojowych. Zadaniem jednostki było przekazywanie do sztabów i dowódców zespołów bojowych w Afganistanie (zwanych Task Force 49 i 50) aktualnych informacji o przestępcach, terrorystach, uzbrojeniu i wyposażeniu rebeliantów. Specjaliści do spraw wywiadu i rozpoznania z Nila zdobywali także informacje o miejscach, w których ukrywali się talibowie, szacowali ryzyko i określali zagrożenia, które mogą spotkać polskich żołnierzy podczas akcji. – Wsparcie informacyjne, jakiego udzielali operatorom z JWK i GROM-u przyczyniło się między innymi do sukcesów antyterrorystycznej koalicji państw NATO w Afganistanie – podkreśla mjr Łukawski.

Obraz z bezzałogowca

Podstawowym uzbrojeniem żołnierzy Nila są karabinek HK 416 oraz pistolet HK USP. W wyposażeniu jednostka ma m.in. bezzałogowe statki powietrzne: Scan Eagle oraz FlyEye, lornetki termowizyjne dalekiego zasięgu JIM LR, pojazdy terenowe Toyota Hilux i czterokołowce Polaris.

Łączność satelitarną zapewniają terminale satelitarne VSAT oraz BGAN, a także różnego rodzaju radiostacje. Jednostka ma również najnowocześniejszy w siłach zbrojnych Mobilny Moduł Stanowiska Dowodzenia (MMSD) oraz Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej, Węzłowy Wóz Kablowy (WWK) i mobilną kancelarię kryptograficzną.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla Dowództwa WOT
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Przerwany lot „Orlika”
Będzie za co kupić koreańską broń
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tajna misja polskiej agentki
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Rusza morski „Dragon”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Którą drogą do armii?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Priorytety dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Kleszcze dla wojska
Offset dla „Wisły”
Lista trupich główek
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowoczesna łączność dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO