moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON na spotkaniu ministrów obrony V4

W środę w Liblicach odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), w którym uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Podczas sesji roboczych ministrowie rozmawiali na temat wkładu państw V4 w system bezpieczeństwa europejskiego w kontekście flanki wschodniej i południowej. Jednym z tematów były także kwestie związane ze zbliżającym się szczytem NATO.

W trakcie spotkania ministrowie podpisali „Wspólną deklarację ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej”, dotyczącą dalszego rozwoju współpracy obronnej państw V4 wobec zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie oraz polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Ministrowie w dokumencie zadeklarowali m.in., że państwa V4 będą wspierać przyjęcie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie, które będą wzmacniały sojuszniczą politykę odstraszania i obrony, w szczególności obecność na wschodniej flance, w tym w Polsce, wielonarodowej brygady NATO. Podkreślono, że szczególnie istotna jest ochrona przez wojska NATO przesmyku suwalskiego. Szefowie resortów obrony zapisali również w dokumencie, że deklarują gotowość do wspierania nadchodzącej polskiej Prezydencji V4, w celu dalszego wsparcia europejskiej obronności, bezpieczeństwa i stabilności.

– Wszystkie głosy, które poddawały w wątpliwość jedność i siłę porozumienia wyszehradzkiego były nieporozumieniem. Dzisiaj podpisując deklarację udowodniliśmy, że Grupa Wyszehradzka ma wspólne stanowisko i poparcie dla wzmocnienia flanki wschodniej. Zostało to wyrażone jednoznacznie. Wszyscy ministrowie stwierdzili, że jest konieczność zwiększenia sił NATO na flance wschodniej. Myślę, że to jest najlepsza odpowiedź dla tych, którzy chcieliby zaszkodzić bezpieczeństwu NATO, bezpieczeństwu Polski, bezpieczeństwu Europy, jak i wszystkim wątpiącym w determinację Grupy Wyszehradzkiej – powiedział podczas spotkania z mediami minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Minister zaznaczył także, że rozmowy dotyczyły zagrożeń związanych z migracjami, które są realnym problemem. – Mówiliśmy także o konieczności utrzymania sankcji dla Rosji tak długo, jak długo ona będzie okupowała terytoria niepodległego państwa ukraińskiego – powiedział szef MON.

Minister Macierewicz pytany o sytuację w Syrii i płynące stamtąd zagrożenia zaznaczył, że kilka dni temu podjął decyzję o wsparciu przez Polskę wysiłków na rzecz pokoju w tamtym regionie. – Polska jest świadoma jak wielkim zagrożeniem jest terroryzm i dlatego włączamy się w działania mające na celu powstrzymanie go. Dlatego m.in. podjąłem decyzję o wysłaniu w rejon konfliktu 4 samolotów F16, skierowaniu fregaty ORP „Kościuszko” do wzmocnienia sił NATO. To wszystko mają być misje treningowe, rozpoznania i wsparcia.

Minister poinformował, że omawiano również nowy projekt dotyczący wspólnych ćwiczeń prowadzonych na terenach krajów bałtyckich. – Można powiedzieć, że ten szczyt kończy się dużym sukcesem. Zrozumiano bardzo dobrze funkcję zagrożeń, jakie płyną ze wschodu oraz południa.

Minister w rozmowie z mediami podkreślał, że Grupa Wyszehradzka przykłada wielką wagę do wspólnych działań. – Każdy z nas, każdy z krajów daje swój wkład. To m.in. pokazuje decyzja o zapoczątkowaniu wspólnych ćwiczeń w krajach bałtyckich. Najważniejsze są zintegrowane działania. Najważniejsze jest to, żeby nie dać się podzielić – powiedział szef MON.

Także czeski minister obrony Martin Stropnicky podkreślał wagę decyzji dotyczącej wspólnych ćwiczeń oraz zaznaczył, że jest ona wyjściem naprzeciw oczekiwaniom członków sojuszu.

Mówiąc o wspólnych działaniach przedstawiciele Ministerstwa Obrony Węgier zaznaczyli, że NATO i V4 muszą być wzajemnie solidarni. – Musimy wzajemnie obserwować ryzyka i zagrożenia, które płyną do nas z różnych kierunków. Dziękuję za pomoc i wsparcie, za podanie nam dłoni kiedy na południu Europy pojawił się problem migracji. To był przykład dobrej współpracy – powiedział sekretarz stanu MO Węgier T. Vargha.

Tekst: MON

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
 
Gwiazdy sportu dają lekcję
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Nowe śmigłowce kawalerii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Lekcje z frontu
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Spadochroniarze na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Avenger” na Monte Cassino
Mocny sygnał od NATO
Ślubowanie kadetów OPW
Szef MON-u w Brukseli
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Rusza kwalifikacja wojskowa
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Wojna o porządek świata
W rezerwie pasywnej będą oceny
Będą kolejne „Daglezje-P”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Śnieg może być groźną bronią
Rakietowy szach
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Skromny początek wielkiej wojny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Cud w Trewirze
Invictus w zimowym stylu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO