moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Operacja GROM-u na Stadionie Narodowym

Desant ze śmigłowca, pościg za terrorystami, ewakuacja śmigłowcem ciężko rannego – dziś na Stadionie PGE Narodowym odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne. Brali w nich udział funkcjonariusze BOA, BOR, ABW i strażacy, wspierali ich żołnierze GROM-u i Żandarmerii Wojskowej. Służby przygotowują się do lipcowego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.Na koncert organizowany w plenerze przyjeżdża VIP. Ochraniany przez funkcjonariuszy BOR podchodzi do sceny, gdy nagle zaczyna się strzelanina. Słychać kolejne strzały, wybucha panika. Tak rozpoczęły się ćwiczenia służb specjalnych na Stadionie PGE Narodowym.

Desant ze śmigłowca

Akcja, którą obserwowali dziennikarze, z każdą chwilą nabiera tempa. Funkcjonariusze BOR ewakuują VIP-a do opancerzonego samochodu i odjeżdżają. W pościg za nimi ruszają napastnicy. Rozpoczyna się wymiana ognia. Terroryści opuszczają ostrzelane samochody i próbują się ukryć przy brzegu Wisły. Wówczas do akcji wkraczają funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz żołnierze GROM-u. Część z nich na brzeg rzeki desantuje się z policyjnego śmigłowca, część podpływa łodziami.

– Mamy duże doświadczenie w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych, które można w takich sytuacjach wykorzystać – mówi kpt. Tomasz Mika, rzecznik GROM-u. Całą operację z góry kontroluje załoga śmigłowca wyposażonego w urządzenia pozwalające szybko znaleźć napastników.

Szturm na autobus

W tym samym czasie trwa ewakuacja osób, które brały udział w koncercie. Medycy udzielają pomocy najbardziej potrzebującym. Jedna z osób jest bardzo ciężko ranna, zostaje więc wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ląduje przy stadionie i zabiera rannego do specjalistycznego szpitala.


Część widzów, którym udało się uciec z koncertu, schroniło się w stojącym nieopodal autobusie. Ktoś powiadamia policję, że wśród nich jest osoba agresywna. Sztab kryzysowy, który został powołany, postanawia, że konieczny jest szturm na autobus. Przeprowadzają go żołnierze GROM-u oraz funkcjonariusze BOA. Napastnik zostaje obezwładniony. Jednak wszyscy przebywający w autobusie zostają zatrzymani do wyjaśnienia. – To procedura bezpieczeństwa, ponieważ nie wiemy, czy wśród pasażerów nie znajduje się ktoś niebezpieczny. Musimy to sprawdzić, dlatego przeprowadzamy bardzo szczegółową kontrolę – wyjaśnia jeden z żołnierzy.

Cały teren zostaje sprawdzony przez pirotechników z policji oraz Straży Granicznej z lotniska Okęcie. Ich zadaniem jest zabezpieczyć i zneutralizować ewentualne ładunki wybuchowe.


W ćwiczeniach wzięło udział ponad 700 funkcjonariuszy oraz ponad 200 pozorantów, osób, które pełniły funkcję na przykład zakładników. Ich działania na warszawskim Powiślu obserwował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. – Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pielgrzymom, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, jak i uczestnikom szczytu NATO, który odbędzie się na Stadionie Narodowym – powiedział Błaszczak po zakończeniu ćwiczeń. Na miejscu byli też gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych oraz płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u. – Wojsko jest gotowe do działania w razie kryzysu. Szczegółów dotyczących zaangażowania wojsk specjalnych w tego typu działania nie mogę ujawniać –podsumowuje gen. Patalong w rozmowie z dziennikarzami.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, MSWiA

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Honor weteranom misji!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Centrum Szkolenia WOT świętuje
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
Pokazali bojowego ducha
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO