moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Manewry „Baltops 2016”

Kilkadziesiąt okrętów, samolotów i śmigłowców z 17 państw NATO i krajów partnerskich weźmie udział w rozpoczynających się właśnie manewrach „Baltops 2016”. Dziś w Tallinie rozpoczyna się faza portowa, za dwa dni ćwiczący wyjdą w morze, a za dwa tygodnie na poligonie w Ustce zostanie przeprowadzona operacja desantowa.

Dla polskich żołnierzy tegoroczne ćwiczenia będą miały wyjątkowy charakter. – Zadania realizowane przez okręty naszej marynarki podczas „Baltops 2016” wpisują się w scenariusz największych tegorocznych ćwiczeń Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „Anakonda-16” – mówi kadm. Mirosław Mordel, inspektor marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Już pierwszego dnia w „Baltopsie” weźmie udział okręt podwodny ORP „Kondor”. – Jego głównym zadaniem będzie prowadzenie rozpoznania i zwalczanie okrętów nawodnych potencjalnego przeciwnika – wyjaśnia kadm. Mordel. Do Tallina pojechało też kilku oficerów z Centrum Operacji Morskich. – Wejdą oni na pokład amerykańskiego okrętu dowodzenia USS „Mount Whitney”. Pracujący na nim specjaliści będą odpowiadać za koordynację działań jednostek biorących udział w ćwiczeniach – zapowiada kmdr ppor. Piotr Adamczak z COM. USS „Mount Whitney” zawinął do Estonii wczoraj. To okręt flagowy 6 Floty Stanów Zjednoczonych, który na co dzień stacjonuje we włoskim porcie Gaeta.

W sumie w „Baltopsie” weźmie udział prawie 50 okrętów, kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, a także sześć tysięcy żołnierzy z 17 krajów NATO i państw partnerskich, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Finlandii. Działania na Bałtyku mają się rozpocząć zgodnie z planem 5 czerwca.

Najpierw okręty będą operować w okolicach Skandynawii. Potem przemieszczą się na południowy Bałtyk. Właśnie tutaj, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych nieopodal Ustki, odbędzie się zakrojona na dużą skalę operacja desantu morskiego. Została ona zaplanowana na 16 czerwca. – Lądowanie będą wspierać dwie grupy okrętów przeciwminowych wydzielonych z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – zapowiada kadm. Mordel. – Będą one prowadzić rozpoznawcze poszukiwanie min na podejściu do rejonu wysadzenia desantu oraz zapewniać drożność linii komunikacyjnych.

Podczas operacji w rolę przeciwnika, który broni dostępu do plaży, wcielą się żołnierze z kompanii zmechanizowanej 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Polska armia do udziału w ćwiczeniach zgłosiła też cztery samoloty wielozadaniowe F-16, patrolowo-rozpoznawczą Bryzę oraz trzy śmigłowce lotnictwa morskiego: parę Mi-14PŁ przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczą Anakondę. Wszystkie będą operować z polskich lotnisk.

Manewry „Baltops” są prowadzone na Bałtyku od 1972 roku. Polska dołączyła do nich 21 lat później. Podstawowym celem jest przećwiczenie współdziałania sił państw NATO i uczestników programu „Partnerstwo dla pokoju”. Manewry organizuje STRIKFORNATO, czyli Dowództwo Sił Uderzeniowych i Wsparcia Sojuszu Północnoatlantyckiego z siedzibą w Lizbonie. Tegoroczny „Baltops” potrwa do 19 czerwca i zakończy się – już tradycyjnie – w niemieckiej Kilonii. W przyszłym roku gospodarzem „Baltopsa” będzie Polska.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Tomasz Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Ratownicy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
By Polska była bezpieczna
Pokazali bojowego ducha
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Przysięga w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO